Nem várt vendégek is érkeztek a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház Nem éppen 1918 (Nu chiar 1918) című előadásának ősbemutatójára december elsején, szombaton, miután Dan Tanasă blogger pár nappal ezelőtt nyilvánosan kifogást emelt az ellen, hogy a sepsiszentgyörgyi román színház ezzel a Székely Csaba által írt komédiával ünnepli a centenáriumot. A brassói rendszámú buszokkal érkező, román népviseletbe öltözött emberek nemzeti színű zászlókat lobogtattak és hazafias dalokat énekeltek a színház előcsarnokában, de az előadásra nem maradtak, annak ellenére, hogy több néző is felajánlotta nekik a jegyét.
Sajtójelentések szerint a brassói Calea Neamului (Nemzet Útja) egyesület tagjai zavarták meg a román színház bemutatóját, akiket Anna Maria Popa, a színház igazgatónője az előcsarnokban fogadott, arra kérve őket, ne keltsenek gyűlöletet a két közösség között, akik megpróbálnak békésen együtt élni. „Próbáltam elmagyarázni nekik, hogy semmi probléma nincs ezzel az előadással, minden normálisan zajlik nálunk, csak ők keltik a feszültséget” – mondta lapunknak az igazgatónő, hozzátéve: nem ő hívta ki a rendőrséget a színházhoz, hanem az egyik néző, aki látta, hogy egyedül próbál párbeszédet kezdeményezni mintegy ötven mérges emberrel.
A tiltakozók szószólója a Calea Neamului szervezet brassói vezetője, Mihai Tîrnoveanu volt, aki a helyszínre érkező csendőröknek elmondta: Székelyudvarhelyen ünnepelték a nagy román egyesülés centenáriumát, és azért kanyarodtak Sepsiszentgyörgy felé, hogy kifejezzék nemtetszésüket az ünnepi előadás miatt. A tiltakozók sérelmezték, hogy a centenárium alkalmából a sepsiszentgyörgyi színház magyar szerző darabját mutatja be, és azt is, hogy az előadás plakátján magyar zászló színei is láthatóak. Az előadás kezdésekor a hangoskodó csoport még az előtérben volt, így a bemutatóra érkező nézők a színház hátsó bejáratán tudtak bejutni az előadásra, amelyet a társulat végül zavartalanul megtarthatott. A tiltakozók a csendőrök megérkezése után békésen távoztak az épületből.
„Vajon hol voltak ezek a nagy „hazafiak” az Andrei Muresanu Színház által szervezett eddigi eseményeken, kiállításmegnyitókon, könyvbemutatókon, ennek a darabnak a felolvasószínházi előadásán, más előadásainkon, amelyek közül egyesek helyi eseményeket is feldolgoztak? Hol vannak ők, amikor a közösségért, a körülöttünk élő emberekért kellene tenni valamit, amikor próbálunk szebb jövőt építeni a gyermekeinknek? Hol vannak, amikor szép, civilizált dolgokat kellene elvégezni egymás iránti tisztelettel, egészséges párbeszéd által?” – írja Anna Maria Popa az eset kapcsán Facebook-oldalán. Lapunk érdeklődésére az igazgatónő kifejtette: a bemutató végül nagyon jól sikerült, a közönség jól fogadta az előadást, és sajnálja, hogy a tiltakozók közül senki nem fogadta el a nézők által felajánlott jegyeket – ugyanis már jóval a bemutató előtt minden jegy elkelt –, hogy megtekintse az előadást és meggyőződjön: semmi kivetnivaló nincsen ebben a darabban. „Valójában nem is tudták, hogy mi ellen tiltakoznak, a kérdéseimre úgy érveltek, hogy elkezdtek nagyon hangosan énekelni” – tette hozzá az intézményvezető.
A Nem éppen 1918 (Nu chiar 1918) című drámát Székely Csaba a centenárium alkalmából írta, az előadás rendezője Cristian Ban. A produkció létrejöttét a kulturális és nemzeti identitás minisztériuma is támogatta, de mégsem került fel a prefektúra évfordulós eseményei listájára.