Tegnap Esztelneken az Angustia Egyesület székhelyén tartották a vége felé tartó esztendő utolsó sajtótájékoztatóját, ahol Fülöp István és Salamon Balázs, az egyesület elnöke, illetve ügyvezető igazgatója készített év végi leltárt.
Fülöp István elmondása szerint 2018-ban jelentős pályáztatási tevékenységek zajlottak az egyesületnél, kilenc intézkedésből hetet sikerült elindítaniuk és ezek legtöbbjénél a szerződések aláírására, sőt, az elszámolásra is sor került. Akárcsak tavaly, idén is félévi rendszerességgel szerveztek helyi termékvásárt Hatolykán és Ozsdolán. Tartottak képzést helyi vezetők és vállalkozók számára, melynek témája a kistérségi kommunikáció és animáció volt.
A tevékenységek anyagi vetületéről Salamon Balázs számolt be. Elmondta: fejlesztési stratégiájukban kilenc intézkedés szerepelt, ezek önkormányzatoknak, helyi vállalkozóknak, egyházaknak, egyesületeknek és egyéb, például az állattartó gazdákat tömörítő egyesületi formáknak szóltak. Költségvetésük 2,1 millió euró, amiből 1,7 millió eurót sikerült 39 pályázat között szétosztaniuk. Az előző pályázati időszakban leadott pályázatok számát már meghaladták, akkor 37-et iktattak az egyesületnél. Ez a szám még növekszik – hangsúlyozta az ügyvezető – , hiszen még hátra van két intézkedés, melyeket ezután hirdetnek majd meg.
Az önkormányzatoknak szóló intézkedések esetében egy önkormányzat 80 ezer eurót pályázhatott meg, ez önrész nélküli, teljes körű támogatás volt. Mind a tizenkét társult önkormányzat pályázott és egy részükkel már a szerződést is aláírták. A legtöbb önkormányzat a gépbeszerzést tartotta fontosnak, kivétel Ozsdola, ahol a sportcsarnokra szeretnének napenergiás melegvíz-előállító rendszert szerelni. A községek földgyalut, kotró-rakodót, hóeltakarító és sánctakarító gépet, valamint őrlőgépet vásároltak, amivel a mezei, illetve erdei utak karbantartását tudják megoldani. A vidéki kulturális örökség, valamint a civil élet és tevékenységek támogatására kiírt intézkedésre tíz egyház és egyesület vállalkozott, egy pályázat maximális érteke tízezer euró volt. Majdnem minden községből pályáztak.
A roma közösség támogatására az ozsdolai adventista egyházközség pályázott fúvós hangszerek vásárlására. Ez még elbírálás alatt van. Szociális infrastruktúrát illető beruházásokra a csernátoni MÁRA Szociális és Közművelődési Egyesület pályázott, az elnyert pénzből egyebek mellett konyhai felszereléseket vásároltak. A mezőgazdászok számára kiírt intézkedés esetében négy pályázatot tudtak támogatni, ez volt az az intézkedési pont, mely iránt a legtöbben érdeklődtek. A vállalkozás- és turizmusfejlesztést célzó intézkedés esetében kilenc pályázatot iktattak. Mivel a 342 ezer eurós keretösszegből maradt meg pénzük, ezért a jövő év tavaszán újra meghirdetik a kiírást.
Az egyesületi formák támogatását még nem hirdették meg, első szakaszban állattartó gazdákat tömörítő társaságok, később a közbirtokosságok pályázhatnak, elsősorban legelőtakarításra vagy erdőgazdálkodásra alkalmas gépekre. Az innovációról, környezetvédelemről és megújuló energiaforrások felhasználásáról szóló intézkedés keretében Ozsdolán kívül Gelence és Esztelnek pályázott. A kilencedik, utolsó intézkedés képzések támogatására vonatkozik. Ebben az esetben elsősorban sajtkészítő tanfolyamra gondoltak. Ezt a jövő év második felében fogják meghirdetni.