Elfogadta a munkaügyi miniszter az RMDSZ-nek a súlyos fogyatékkal élők nyugdíjazására vonatkozó javaslatát, és tegnap a képviselőházi kormánytöbbség is megszavazta a nyugdíjtörvény tervezetének cikkelyenkénti vitáján. A szövetség javaslatairól Csép Andrea, a munkaügyi szakbizottság tagja számolt be a Maszol portálnak.
A politikus tájékoztatása szerint az RMDSZ képviselői hétfőn és kedden is találkoztak Mihai Budăi miniszterrel. A tárgyalásokon a tárcavezető végül elfogadta azt a munkaügyi bizottságban korábban leszavazott RMDSZ-es indítványt, amely rendezi a súlyos fogyatékkal rendelkező személyek nyugdíjazásának kérdését.
Csép Andrea emlékeztetett: az új nyugdíjtörvény egyik alapelve, hogy az a személy, aki legalább 15 évig nem járult hozzá a nyugdíjalaphoz, nem kaphat nyugdíjas státuszt. Ez alól csak a súlyos látási zavarokkal küszködők mentesülnek, számukra a teljes hozzájárulási időszak (35 év) kétharmadával lerövidül a minimális hozzájárulási időszak (11 év és 8 hónapra). Az RMDSZ javaslata az volt, hogy ebbe a kategóriába tartozzanak bele az egyéb súlyos fogyatékkal élők is.
A miniszterrel folytatott tárgyalásokon az RMDSZ fenntartotta a rokkantnyugdíjasokra vonatkozó másik javaslatát is. A törvénytervezet szerint az lehet rokkantnyugdíjas, aki nem érte el ugyan a standard nyugdíjkorhatárt (a nőknél jelenleg 63, a férfiaknál 65 év), rendelkezik a minimum 15 év hozzájárulási időszakkal, és bizonyítani tudja, hogy megváltozott munkaképességű. Ezeknek a feltételeknek egyszerre kell teljesülniük – az RMDSZ ugyan kérte a második feltétel törlését, de elutasították, ahogy azt a javaslatot is, hogy gyermeknevelési szabadságon lévő szülőknek ne csak 0,25, hanem 1 teljes nyugdíjpont járjon.
A végszavazást a nyugdíjtörvény tervezetéről ma tartják a képviselőházban, amely döntő ház e jogszabálynál. Ha nem támadják meg az alkotmánybíróságon, akkor az államfőhöz kerül kihirdetésre.