Elbukott a bizalmatlansági indítvány

2018. december 21., péntek, Belföld

Hivatalban marad a Viorica Dăncilă vezette kormány, mert az ellenzék által beterjesztett bizalmatlansági indítvány nem kapta meg az elfogadásához szükséges szavazatszámot. „A bűnöző Dragnea bábkormányának” távozását sürgető kezdeményezést a múlt héten 163-an írták alá, tegnap azonban már csak 161 voksot kapott, és 3 ellenszavazatot, mert sem a kormánypártok, sem az RMDSZ nem szavazott. A kormánybuktatáshoz a törvényhozók összlétszámának többségére, legalább 233 szavazatra lett volna szükség. A vita egyébként három órát tartott, és igen heves volt, sok személyi támadás is fűszerezte.

A bizalmatlansági indítványban az ellenzéki pártok azt állították, hogy a kabinet valójában a – korrupcióváddal másodszor bíróság elé állított – Liviu Dragnea SZDP-elnök vezette „bűnszövetkezet” kiszolgálója, tönkreteszi a jogállamiságot, kifosztja az országot, és csődbe sodorja a gazdaságot. Az ellenzék szerint a „Dragnea–Dăncilă-kormány” Románia szégyene, amelyet le kell váltani, és aki nem támogatja a bizalmatlansági indítványt, az Dragnea bűnsegédje.

Parlamenti beszédében a miniszterelnök komolytalan, megalapozatlan, ellentmondásos vádaskodásnak nevezte a bizalmatlansági indítványt. Ami az igazságügyi törvénymódosításokat illeti, képmutatással vádolta az ellenzéket, amelynek soraiban szerinte szintén ülnek olyan törvényhozók, akik alig várják az ügyészségi visszaélések jóvátételét. Dăncilă tagadta, hogy kormánya eltávolítaná Romániát Európától, ugyanakkor leszögezte: Románia tiszteletet érdemel, nincs miért számot adnia más államok előtt, és inkább azok a román ellenzéki képviselők tartoznak számadással, akik az Európai Parlamentben Románia ellen szavaztak.

 

Kelemen Hunor mindkét oldalt kiosztotta

Az RMDSZ nevében felszólaló Kelemen Hunor szövetségi elnök (fotó) kifejtette: az RMDSZ sem elégedett a kormánnyal, mert ígérete ellenére semmit sem tett a decentralizációért, az európai források lehívásának aránya botrányosan alacsony, a pénzügyminiszter pedig kísérleti laboratóriumnak tekinti és káoszba sodorja megfontolatlan ötleteivel a gazdaságot. Számonkérte, hogy miért nincs 2019-es költségvetése az országnak – így az önkormányzatok nem tudnak tervezni –, és keményen bírálta az Eugen Teodorovici pénzügyminiszter által kidolgozott sürgősségi kormányrendeletet, amely pár nappal az év vége előtt sok változást hoz, új adókat vezet be, sarokba szorítja a gazdaságot, felrobbantja a tőzsdét és főleg a reményt – mindezt tanácskozás, magyarázat, előkészület nélkül. Sokkot és zűrzavart okozott a kormány, a kockázat pedig óriási – figyelmeztetett.

De nem úszta meg az ellenzék sem: Kelemen Hunor ironikusan felajánlotta, legközelebb majd az RMDSZ javasol helyettük miniszterelnök-jelöltet, és a koordinátori szerepre is vállalkozik egy alternatív kormányprogram kidolgozásánál, hogy a következő bizalmatlansági indítványt felkészültebben terjesszék be.

„Tisztelt kollégák, szükség lenne egy kormányprogramra, egy elképzelésre és egy kormányfőre is. Önöknek két év alatt nem sikerült egy alternatív kormányprogramot kidolgozni, ezért van egy javaslatom: csináljuk meg a mi irányításunkkal. Előkészítjük a dokumentumot februárban, márciusban, áprilisban, hogy amikor eljön a következő bizalmatlansági indítvány ideje, ne érje önöket ismét felkészületlenül. És ha addig nem lesz kormányfőjelöltjük, majd mi javasolni fogunk egyet, talán így nőnek a kormányzási esélyeik, ha valóban ezt akarják. Másképp ugyanis úgy tűnik, megfelel önöknek a helyzet, az SZDP kormányoz, önök az RMDSZ-re mutogatnak, és úgy tesznek, mintha ellenzékben lennének” – mondotta. Külön odavágott a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek, amelynek elnöke, Dan Barna szerint az RMDSZ is hibás Románia mai állapotáért. Ezt már hallottuk, Vadim is ezt a nótát fújta – emlékeztetett Kelemen Hunor –, tudjuk, hogy a magyarok miatt nincsenek autópályák, gyorsvasutak, jólét, miattunk maradt az oktatás a múlt században, miattunk menekülnek az emberek Romániából. Nélkülünk Románia paradicsom lenne, hamarabb felvették volna a NATO-ba és az EU-ba is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2018-12-21: Világfigyelő - :

Áder János kihirdette a túlóratörvényt

Áder János aláírta a munka törvénykönyve módosítását – közölte honlapján a köztársasági elnöki hivatal. Mint ismert, az elmúlt hétvégén és e hét elején ellenzéki politikusok vezetésével több tüntetés zajlott Budapesten az általuk rabszolgatörvénynek nevezett munkajogi módosítások ellen.
2018-12-21: Belföld - :

Iohannis megjelent a kormányülésen

Alkotmányos jogkörével élve Klaus Iohannis államfő tegnap megjelent a kormány ülésén, de nem maradt mindvégig ott, egy óra után távozott. Az ülést ugyanis Viorica Dăncilă miniszterelnök kettéosztotta: az elején a védelmi, közrendi és külpolitikai témákat tárgyalták (ezekre terjed ki az államfő hatásköre), a másikban pedig a gazdaságról szóló jogszabályokat.