Vita a vezérkari főnök miatt

2018. december 29., szombat, Belföld

Ismét nézeteltérés támadt a szociálliberális kormány és az államfő között: tegnap a Klaus Iohannis által elnökölt Legfelsőbb Védelmi Tanács (LVT) elutasította a védelmi miniszter jelöltjét a hadsereg vezérkari főnöki posztjára, Iohannis pedig elnöki rendelettel meghosszabbította a tisztséget jelenleg betöltő Nicolae Ciucă tábornok mandátumát.

Az elnök rövid sajtónyilatkozatában csak annyit közölt a védelmi miniszter által előterjesztett jelölésről, hogy az „nem felelt meg a törvényes követelményeknek”, ami újabb bizonyíték arra, hogy a Szociáldemokrata Párt „nem képes az ország fontos ügyeit intézni”. Iohannis rámutatott: Ciucă mandátuma december 31-én lejár, és – mivel nem került az LVT elé egy „érvényes” jelölés – a védelmi tanács ülése után neki kellett megoldania „az SZDP alkalmatlansága” által előidézett problémát. Az elnök arra hivatkozva hosszabbította meg egy évvel Ciucă mandátumát, hogy a hadsereg nem maradhat parancsnok nélkül.

Gabriel Leş védelmi miniszter később a Digi 24 hírtelevízióban azt mondta: ő Dumitru Scarlat tábornokot, Románia brüsszeli katonai képviselőjét javasolta a vezérkari főnöki posztra, de Iohannis az LVT ülésén is csak annyit mondott, hogy a jelölés nem törvényes, elutasítására azonban állítólag nem volt hajlandó magyarázatot adni. Az ellenzéki médium szerint a törvényes előírások alapján csak valamely fegyvernem vezérkari főnöke vagy annak helyettese veheti át a hadsereg vezérkari főnöki posztját. Ennek a követelménynek a brüsszeli katonai képviselő most nem felelt meg, a miniszter pedig állítólag azt próbálta előzetes egyeztetés nélkül elérni Iohannisnál, hogy jelöltjét ugyanazon az LVT-ülésen hozzák vissza korábbi fegyvernemparancsnoki posztjára, majd rögtön utána nevezzék ki a hadsereg vezérkari főnökévé.

Viorica Dăncilă miniszterelnök a tegnapi kormányülés elején mondott beszédében megkérdőjelezte Iohannis jogát arra, hogy elnöki rendelettel, az LVT-t megkerülve döntsön a vezérkari főnök kinevezéséről, akit a védelmi miniszternek kell jelölnie. A kormányfő úgy értékelte, Iohannist csak egy szándék vezérli: a kormány munkáját akarja akadályozni. Dăncilă jelezte: ebben az ügyben is alkotmányos konfliktus állt elő az államfő és a kormány között, amelyet vélhetően ismét az alkotmánybíróságnak kell feloldania.

A délután folyamán Gabriel Leş védelmi miniszter azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy Klaus Iohannis rendeletének, amellyel meghosszabbította Nicolae Ciu­că mandátumát, „nincs törvényi alapja”, ilyen döntés csak a védelmi miniszter javaslatára születhet, a miniszterelnök hozzájárulásával. Ezért a szaktárca előterjeszt egy újabb javaslatot, amelyben a vezérkari főnök, Nicolae Ciucă mandátumának lejárta után annak helyettesét bízzák meg a tisztséggel járó feladatok ellátásával.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2018-12-29: Belföld - :

Se nem jobb, se nem rosszabb a sorsunk

Az MTI értékelése szerint nem javult, de nem is romlott az erdélyi magyarság helyzete 2018-ban, Erdély és Románia egyesülése egyoldalú kinyilvánításának a centenáriumi évében.
2018-12-29: Világfigyelő - :

Erősödött a magyar gazdaság

Idén tovább erősödött a magyar gazdaság, két évtizede nem látott mértékben bővült a teljesítménye, ezt bizonyítja, hogy a harmadik negyedévben 5,2 százalékos volt a növekedés – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter tegnap Budapesten újságíróknak.