Több, mint véradás

2019. január 8., kedd, Közélet

Jóleső érzés jó cselekedettel kezdeni az új esztendőt, kétség nem fért hozzá, ha barátaim kérnek, jövök – ezek B. Csanád, egy fiatal véradó szavai, aki azt mondta, a személyes meghívás sokat jelentett, ezért döntött úgy, hogy részt vesz a sepsiszentgyörgyi Szimpla kávézó által tegnap szervezett akcióban. A harmadik Szimpla-vérgyűjtés sikere éppen ebben rejlik – állítja dr. Andy Rosin, a Kovászna Megyei Transzfúziós Központ igazgatója.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Kávéillat fogadja a belépőt, az első helyiségben nincs fehér köpenyes orvos vagy asszisztens, bennebb hellyel kínálnak és felveszik az adatokat. Aki először ad vért, annak vércsoportját is megnézik, mindenkit mérlegre állítanak, vérnyomás-, vércukormérés következik, majd jöhet a kikérdezés: az illető szed-e gyógyszert, van-e krónikus betegsége stb. A másik szobában két ágyon fekszenek a véradók, a mobilbegyűjtő működésben, lehet látni, hogy mi fog történni. Kellemes hangulat, képek a falon, installációk itt-ott.

A beszélgetés folyhat művészetről, bármiről, de a csend is megadatik. Mivel az emberek egy nem szokványos helyen adnak vért, leginkább barátaik felhívására jönnek el, más a hangulata ennek, és tán ezért sikeres – mondja dr. Andy Rosin. Nagyon értékeli a Szimpla működtetőinek, Józsi Kingának és Győzőnek a hozzáállását, akik harmadszor adtak helyet vérbegyűjtésnek.

Úgy tűnik, ebben a témában (is) a szociális érzékenység a legfontosabb, amit a Szimpla közvetít, nem lehet fehér köpennyel pótolni. Míg a megyei vérbegyűjtő központot naponta átlagban tízen-tizenketten keresik fel, és ebből egy-két véradó nem alkalmas a véradásra, a Szimplában egy délelőtt alatt húsz zacskó vért tudtak begyűjteni, három véradót egészségi állapota miatt visszautasítottak. Dr. Andy Rosin szerint gyakori, hogy valaki azért nem felel meg a véradási feltételeknek, mert vérében magas értékeket mutatnak a káros enzimek, de az ünnepi túlzott élelmiszer-fogyasztás után ezek helyreállnak, és az illető alkalmassá válik a véradásra, esetükben csak átmeneti a tiltás, de a krónikus betegeket el kell utasítaniuk – mondotta.

Dr. Andy Rosin lapunknak elmondta, tisztában vannak azzal, hogy a terepmunkával több véradót tudnának bevonzani, de a jelenleginél tágasabb és jobban felszerelt járműre lenne szükségük, és arra is, hogy a fogadó helyszínek jobban megszervezzék a vérbegyűjtés fizikai és emberi feltételeit. Pozitív példaként mondta el, hogy decemberben Baróton a református egyház adott helyet az akciónak, és szerinte helyi családorvosokkal is meg lehetne egyezni a közös szervezésben.

Az elmúlt esztendőben több mint 3300 begyűjtés történt a megyében, idén átlépnék a négyezret, mert azt látják, egyre több Kovászna megyei beteget kezelnek, műtenek más megyékben, ahol szükség van a vérre. A véradás nem ünnepi esemény, de aki ad, az jót tesz – mondta az igazgató, aki nem mellékesen azt is megemlítette, Józsi Kingának, a Szimpla egyik működtetőjének tegnap volt a születésnapja. Ha valaki így ünnepel, az csak jó ember lehet – mondotta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2019-01-08: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Jó reggelt, Kőröspatak!

Gyorsabbnak remélte az ikerfalu közössége a helyi változásokat, a településfejlesztést – tolmácsoltuk a faluban hallottakat Kisgyörgy Sándor polgármesternek. Számtalan akadálya van ennek napjainkban – jegyezte meg a községvezető: hol a pályázatokat elbíráló gyulafehérvári központ, hol az egyre növekvő bürokrácia fékez, de az is előfordul, hogy a fejlődés azért nem halad, mert – néha a kevés pénzösszeg miatt – nem jelentkezik kivitelező a közbeszerzésre. Ezeket a nehézségeket a közösség tagjai alig vagy egyáltalán nem ismerik. Legtöbb panasz a Felszegen áthaladó kavicsos útra van, megunták a sarat, nyáron tűrhetetlen a por, hogy a mellékutcákról ne is beszéljünk.
2019-01-08: Jegyzet - Szekeres Attila:

Elhunyt az épületköltöztető (Kármentő)

Életének 90. évében elhunyt Bukarestben Eugeniu Iordăchescu építészmérnök, akinek huszonkilenc olyan épületet sikerült megmentenie a lebontástól, amelyek útjában álltak Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor megalomániás városrendezési terveinek – adta hírül a sajtó vasárnap, a szakember temetésének napján.