Dilettánsok ámokfutása

2019. január 21., hétfő, Máról holnapra
Farkas Réka

Ha az elmúlt két év után bárkinek még lettek volna illúziói, immár leszámolhat velük, a napnál is világosabb, dilettánsok gyülekezete vezeti Romániát. Felkészületlenséggel, amatörizmussal, át nem gondolt intézkedésekkel s következményeikkel találkozunk nap mint nap, s lassan már remény sincs, hogy a drámai végkifejlet elkerülhető.

Az EU-s csatlakozás óta először fordul elő, hogy bár nem volt kormányváltás, még sincs költségvetése az országnak, sőt, a jelek szerint február vége előtt nem is lesz. Így nemcsak a tervezés lehetetlen, de sok állami intézmény működése is lebénulhat, hisz a közalkalmazottak bérének drasztikus emelése miatt a tavalyi büdzsé tizenketted része (ilyenkor ezt használhatják) nem fedezi a szükségleteket. Ez azonban cseppet sem zavarja a bukaresti korifeusokat, toldozni-foldozni próbálják a központi kiadásokat, de főleg a bevételeket, hátha éri valahogy a széle a hosszát. Minek is sietniük, hisz a parlament is vakációzik, február elseje előtt nem is lenne, aki megszavazza. No meg a kormánypártok vezetőinek is jár a szabadság, nem fognak csip-csup pénzügyekkel foglalkozni, ha meleg tájak, esetleg síparadicsomok várnak rájuk. Néhány adó, pár beruházás halasztása majd csak betömi a hiányt. Ezt szolgálta az év végi újabb pénzügyi reform is, melyet sebtében, egyeztetések, hatástanulmányok nélkül dobtak be, a lej azóta is lejtmenetben, vállalkozások bénultak le, a külföldi befektetők pedig nagy ívben kerülik Romániát, senki nem fekteti pénzét egy bizonytalan, folyton változó, kiszámíthatatlan gazdaságba. És ez csak a kezdet, a következmények javát csak ezután érezzük majd.

Hogy milyen állapotban vannak útjaink, mennyire nem épülnek autópályák, azt nap mint nap tapasztalhattuk, de senki nem gondolta, hogy az ország energetikai hálózatát is sikerült összeomlásközeli állapotúra „fejleszteni”. Ez a mindenkori kormányok hibája, a mostaninak viszont bűne, hogy fogalma sem volt minderről, a bányászok egyhetes sztrájkja kellett, hogy ráébredjenek, hiába rendelkezik Románia jelentős földgáz-, kőolaj- és széntartalékokkal, az elmaradt befektetések miatt képtelen kitermelni, hatékonyan hasznosítani azokat. Európában a másodikok vagyunk földgáz-, harmadikok kőolaj- és ötödikek széntartalék szempontjából, de villanyáramot kell importálnunk, mert az erőművek még kapacitásuk felén sem teljesítenek. Drágul hát az áram, a gáz, s ismét a lakosság fizeti meg vezetői nemtörődömségét.

És hosszasan sorolhatnánk a nagy dérrel-dúrral bevezetett, utólag rendkívül kártékonynak bizonyult jogszabályokat. Emberéletekbe kerül a büntetés-végrehajtási jogorvoslat (és most még amnesztiát is készítenek), ellehetetleníti a megnyert pályázatok kivitelezését az építőipari minimálbér hirtelen megemelése, hogy csak kettőt említsünk az utóbbi napokban felszínre került visszásságokból. Ez a zűrzavar azonban pont azokat zavarja legkevésbé, akik okozták, dilettáns vezetőink folytatják ámokfutásukat. Valaki meg tudja állítani őket?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2019-01-21: Közélet - Hecser László:

Mennyi legyen az alapbér? (Barót)

Barót tanácsának legutóbbi soros ülésén öt határozattervezet szerepelt napirenden: szó esett a kórházról, a polgármesteri hivatal alkalmazottjainak fizetéséről és a jövőbeni lehetőségek kiaknázásának reményében utcát minősítettek át közúttá.
2019-01-21: Belföld - :

Választási koalíciót javasol az EMNP

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) azt javasolja, hogy az erdélyi magyar pártok hozzanak létre választási koalíciót a májusi EP-választásokra, és elnökét, Szilágyi Zsoltot jelöli a közös jelöltlistára.