Elgondolkoztató az első hét gyenge magyar szereplése. Mi lehet az oka? Nekünk innen, távolból nehéz még megsaccolni is. Lássuk, mit mondanak ― első reagálásként ― a bennfentesek.
― Nincs magyar sportirányítás, ugyanis akik tizenkét éve ezzel foglalkoznak, nem értenek hozzá, a politika pedig egy utazási iroda szintjére fokozta le a Magyar Olimpiai Bizottságot ― állítja Kovács Tamás, a MOB sportigazgatója, a vívók volt szövetségi kapitánya. Hozzátette: rossz a sporttörvény, míg a nemzeti sportstratégia, amely ötpárti támogatást élvez ugyan, de nincs mögötte pénz, szerinte semmit sem ér. Az egész világ mindent belead abba, hogy az olimpián a legjobb eredményt hozza. A miniszterelnök hiába szeretne aranyérmeket látni, ha az ő döntése nyomán szűnt meg a magyar sportirányítás, amelyet először sporthivatalra, majd szakállamtitkárságra fokoztak le ― így Kovács. Szerinte az álprofizmus jele, hogy az utolsó pillanatban kapnak támogatást az olimpiai sportágak, különösen annak fényében, hogy az olimpiai felkészülés hat-nyolc év.
A sport lehetetlen helyzetére utalva példaként említette, hogy míg a kisebb sportágak éhhalállal küzdenek, a kiemelt sportágaknak is komoly gondjaik vannak. Amatőr feltételek között próbáljuk meg kihasználni a tehetségeinket, miközben az edzőink elhagyják az országot, és külföldön készítik fel a legnagyobb ellenfeleinket ― mondta. Kovács Tamás szerint a kormánynak fel kell ismernie, mekkora a magyar sport húzóereje: ,,nemcsak arról van szó, hogy aranyérmeket gyűjtünk, hanem arról is, hogy az olimpikonjaink egy egész generációnak a példaképei, és egy egész országot megmozgatnak".
Tanulságos lehet Kovászna megyére, Sepsiszentgyörgyre is. Kérdés, hogy mennyire fogékonyak politikusaink.
A női triatlonisták ébresztettek. Közöttük volt Szabó Zita, de nem mint esélyes. S ezt menet közben igazolta is. A középmezőnyben úszva, kerekezve és futva ő is csak a végén tudta meg, hogy ki lett a győztes. Mi a világ- és Európa-bajnok portugál Fernandest vártuk elsőként a célba, de nem ő érkezett, hanem az egykori világbajnoki ezüstérmes ausztrál Snowsill. Szabó Zita a 38.
Női triatlon:
1. és olimpiai bajnok EMMA SNOWSILL (ausztrál)1:58:27,66 óra
2. Vanessa Fernandes (portugál) 1:59:34,63
3. Emma Moffalt (ausztrál) 1:59:55, 84.
Mindenki a triatlonistákra figyelt, s közben befutottak utolsó futamukról a 470-es hajóosztály versenyzői. Ausztrál győztest köszöntöttek mind a férfi, mind a női mezőnyben.
Férfi 470-es hajóosztály:
1. AUSZTRÁLIA 44 ― Nathan Wilmot, Malcolm Page
2. Nagy-Britannia 75 ― Nick Rogers, Joe Glanfield
3. Franciaorszég 78 ― Nicholas Charbounier, Olivier Bausset.
Női 470-es hajóosztály:
1. és olimpiai bajnok AUSZTRÁLIA 43 ― Elise Rechichi, Tessa Parkinson
2. Hollandia 53 ― Marcelien König, Lobke Berhhout
3. Brazília 60 ― Fernanda Oliveira, Isabel Swan.
A pályakerekesek otthonában, a Velodrome-ban erősödött a napok óta tartó brit aranyeső. Legújabban a férfiak csapat üldözőversenyén a brit négyes diadalát — a dánok felett — jegyezhettük, méghozzá világcsúccsal. Korábban a harmadik helyért menő kisdöntőben az óceániaiak küzdöttek, a győzelmet, s ezzel a bronzot Új-Zéland szerezte meg. A nők pontversenyén holland siker született.
Kerékpár, férfi csapat üldözőverseny:
1. és olimpiai bajnok NAGY-BRITANNIA 3:53,314 — vcs. — E. Clancy, P. Manning, G. Thomas, B. Wiggins
2. Dánia — M. Mörköv, C. Jörgensen, J. E. Madsen, A. Rasmussen
3. Új-Zéland — S. Bewley, H. Roulston, M. Ryan, J. Sergent.
Női pontverseny:
1. és olimpiai bajnok MARIANNE VOS (holland) 30 p.
2. Joanka Gonzales (kubai) 18
3. Leire Olaberria (spanyol) 13.
Éremért mentek a román tornászok a tornacsarnokba. Stănescu (gyűrű), Nistor (felemás korlát), Koczi és Drăgulescu (ugrás) — bármelyikük dobogóra állhat, sőt, Nistor és Drăgulescu akár aranyért is. Csalódni kellett. Először Stănescu szállt el, aztán Nistor, és úgy, hogy még pontot se szerzett. Koczin volt a sor, az első ugrás kísérlete végén esett, s ezzel elszállt az éremszerzési reménye. Drăgulescu csodálatos első kísérlete 16.800 pontot ért, ennyit senki sem kapott gyakorlatára, aztán jött a második ugrása, ezt, sajnos, hason fekve zárta. Neki sem jut érem, de legalább pontokat szerez. A kínaiak két aranyérmet vittek, a lengyelek világ- és Európa-bajnoka, Blanik Leszek pedig az ugrást nyerte meg.
Torna, szerenkénti döntők, gyűrű:
1. és olimpiai bajnok CSEN JI-BING (kínai) 16.600
2. Jang vej (kínai) 16.425
3. Olekszandr Vorobjov (ukrán) 16.325
7. Robert Stănescu (román) 15.825.
Felemás korlát:
1. és olimpiai bajnok HE KE-HSZIN (kínai) 16.725
2. Nastia Liukin (amerikai) 16.725
3. Jang Ji-ling (kínai) 16.650
7. Steliana Nistor (román) 15.675.
Férfi ugrás:
1. és olimpiai bajnok LESZEK BLANIK (lengyel) 16.537
2. Thomas Bouhaj (francia) 16.537
3. Anton Golosutskov (orosz) 16.475
4. Marian Drăgulescu (román) 16.225
7. Koczi Flavius (román) 15.925.
Gumiasztal, nők:
1. és olimpiai bajnok HO VEN-NA (kínai)
2. Karen Cockburn (kanadai)
3. Ekaterina Kilko (üzbég).
A lovasok díjugrató csapatversenyéről meglepő hír érkezett: kettős tengerentúli győzelem született, a nagy hagyománnyal rendelkező országok, németek, hollandok, olaszok, svájciak, brazilok... leszorultak a dobogóról.
Díjugratás, csapat:
1. és olimpiai bajnok EGYESÜLT ÁLLAMOK — M. Ward, L. Krant, W. Simpson, B. Madden
2. Kanada — M. Cone, J. Henselwood, E. Lamaze, J. Millar
3. Norvégia — S. Endresen, M. Djupvik, G. Gulliksen, T. Hansen.
Ha asztalitenisz, akkor kínai győzelem... Még akkor is, ha egy nagyon kemény német csapat igyekszik megcáfolni a megcáfolhatatlant. A döntő eredménye: Kína—Németország 3—0.
Asztalitenisz, férfi csapat:
1. és olimpiai bajnok KÍNA — Vang Hao, Man Lin, Vang Li-csin
2. Németország — Dmitrij Ovtcharov, Timo Boll, Christian Süss
3. Dél-Korea — Oh Szang Eun, Riju Szeng Min, Jon Je Jung.
Súlyemelés, 120 kg:
1. és olimpiai bajnok ANDREJ ARAMNAN (fehérorosz) 430 (200—230), mindhárom világcsúcs
2. Dmitrij Klokov (orosz) 423 (193, 230)
3. Dmitrij Lapikov (orosz) 420 (190, 230)
A románokat utolérte a ,,magyar betegség"? Lehet, hogy nem tévedünk, hiszen a Madárfészek női diszkoszvető döntőjén az éremesélyes Nicoleta Grasu mélyen tudása alatt szerepelt, a 60 métert sem tudta megközelíteni. A győzelmet egy amerikai lány szerezte meg 65 méter alatti teljesítménnyel. Nem vitás, a női diszkoszvetés színvonaláról jót mondani nem lehet. És nem dicsekedhetnek a férfi távolugrók vagy a 3000 m akadályfutók sem. Egy szám, a női rúdugrás kiemelkedett a Madárfészekből. A címvédő világ- és Európa-bajnok, világcsúcstartó (5,03 m-rel) Jelena Iszinbajeva ismételten bizonyította, a Michael Phelps szintjén szárnyal. Meglepő biztonsággal ugrotta át (harmadik próbálkozásra) az 5,05 métert, s ez új világrekord. Jelena még készült a világcsúcsdöntésre, amikor az amerikai atléták háziversenyt rendeztek a 400 méteres gátfutásban.
Női diszkoszvetés:
1. és olimpiai bajnok STEPHANIE BROWN TRAFTON (amerikai) 64,74 m
2. Yarelys Barrios (kubai) 63.64
3. Olena Antonova (ukrán) 62.59
12. Nicoleta Grasu (román) 58.63.
Férfi távolugrás:
1. és olimpiai bajnok IRVING SALADINO (panamai) 8,34 m
2. Kothso Mokoena (dél-afrikai) 8,24 m
3. Ibrahim Camejo (kubai) 8,20 m.
Férfi 3000 m akadály:
1. és olimpiai bajnok BRIMIN KIPROP KIPRUTO (kenyai) 8:10,34
2. Muhiedine Mekhisi Bennabua (francia) 8:10,49
3. Richard Kipkemboi Mateelong (kenyai) 8:11,01.
Női 800 m:
1. és olimpiai bajnok PAMELO JELIMO (kenyai)1:54,87
2. Janeth Busianei (kenyai) 1:56,07
3. Haszna Benhasszi (marokkói) 1:56,73.
Férfi 400 m gát:
1. és olimpiai bajnok ANGELO TAYLOR (amerikai) 47,25
2. Kerron Clement (amerikai) 47,98
3. Bershawn Jackson (amerikai) 48,06.
Női rúdugrás:
1. és olimpiai bajnok JELENA ISZINBAJEVA (orosz) 5,05 — vcs.
2. Jennifer Stucinsky (amerikai) 4,80
3. Szvetlana Feofanova (orosz) 4,75.
Labdajátékok
Női labdarúgás: elődöntő: Egyesült Államok—Japán 4—2, Brazília—Németország 4—1.
Férfi kézilabda: Franciaország—Lengyelország 30—30, Horvátország —Kína 32—22, Oroszország—Dél-Korea 29—22, Dánia—Németország 28—21.
Férfi vízilabda: Magyarország—Kanada 12—3, Spanyolország—Görögország 10—6, Montenegro—Ausztrália 5—5, Olaszország—Szerbia 13—12, Horvátország—Kína 16—4.
Olimpiai karikák
* Ha továbbra is így fut, a Marsra is eljut — így vélekedett Usain Boltról, a 100 méteres síkfutás olimpiai bajnokáról és világrekorderéről Eugene Cernan, ,,az utolsó ember a Holdon". Az amerikai űrhajós, aki az Apollo 17 űrhajó parancsnoka volt az 1972. decemberi, eddigi utolsó Hold-misszió idején, a pekingi olimpia egyik díszvendége. Cernant különösen lenyűgözte a jamaicai sprinter döbbenetes, 9.69 másodperces világcsúcsa.
* A kínai röplabdás lányok két mérkőzése hozta a pekingi olimpia első hetének hazai nézőcsúcsát. Az augusztus 11-i Kína—Kuba mérkőzést 372 millióan látták a CSM Media Research/TNS Sport piackutató cég felmérése szerint. A második helyezett szintén női röplabdameccs, a Kína—Lengyelország találkozó lett 356 millióval. A harmadik helyet viszont az 56 kilogrammos női súlyemelés döntője szerezte meg, amelynek győztese természetesen kínai volt Lung Csing-csuan személyében.
* Szervezett doppingolást gyanít a Görög Olimpiai Bizottság elnöke a mögött, hogy az utóbbi időben a versenyzőiknél elvégzett vizsgálatok közül nagyon sok pozitív eredménnyel végződött, és a kimutatott tiltott szerek jórészt azonosak. Tizenöt sportoló akadt fenn az ellenőrzésen, közülük tizenegy súlyemelő, három futó és egy úszó. Mindegyikük szervezetében a metiltrienolon nevű tiltott szteroidot találták.