A tettektől függ a NATO és Oroszország viszonyának alakulása — hangoztatta Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár tegnap Brüsszelben, hozzátéve: egyelőre nem folytatható úgy a kapcsolat, mintha semmi nem történt volna.
A szövetség tagországainak külügyminiszteri találkozóját követően a holland politikus úgy vélte, Moszkva egyelőre nem teljesíti a nemzetközi fegyverszüneti tervben szereplő kitételeket, pedig vállalta azt. A szövetség nem látja jelét az orosz kivonulásnak — hangoztatta. De Hoop Scheffer bejelentette azt is, hogy a NATO a polgári védelem területén, például a keletkezett károk felmérésével is segíti Grúziát, továbbá az Ukrajnával létesített viszony mintájára NATO—Grúzia bizottság jön létre. A találkozó után kiadott közös közleményükben a miniszterek megerősítették aggodalmukat a jelenlegi helyzet miatt, ismét sürgették a grúziai területi egység és függetlenség tiszteletben tartását, minden katonai tevékenység mellőzését és a katonai visszavonulást a konfliktus előtti helyzetbe. Határozott támogatásukat jelezték a nemzetközi erőfeszítésekhez és a múlt héten bejelentett hatpontos tervhez, amelyet az érintett felek is elfogadtak. A miniszterek szerint a konfliktus veszélybe sodorta az egész régió biztonságát és szilárdságát. Rendezetlen konfliktusokra nincs katonai megoldás — szögezték le. A külügyminiszterek külön aggodalmukat fejezték ki amiatt, ahogyan Oroszország kezelte a válságot. Figyelmeztették egyúttal Moszkvát arra a felelősségre, amelyet az ellenőrzése alatt álló területek biztonságában visel. Az orosz lépések aránytalanok voltak, és nem illettek össze a békefenntartó szereppel — áll a nyilatkozatban. Moszkvát felszólították, hogy tettekben is mutassa ki elkötelezettségét azon alapelvek mellett, amelyekre a hat éve létrehozott állandó NATO—orosz tanács működése épül.
Bernard Kouchner francia külügyminiszter, az európai uniós külügyi tanács soros elnöke nagyon csalódást keltőnek mondta, hogy Moszkva egyelőre nem teljesítette múlt heti ígéretét a kivonulásról. Felszólította az orosz felet ennek haladéktalan végrehajtására. Kouchner kilátásba helyezte egy rendkívüli EU-csúcsértekezlet összehívását is, ha napokon belül nem történik előrelépés ezen a területen.
Dmitrij Rogozin, Oroszország NATO melletti nagykövete az együttműködés felfüggesztésével fenyegette meg a szövetséget. Moszkva nem fog együttműködni a NATO-val, ha az bűnözőket véd — hangoztatta arra utalva, hogy az orosz politika háborús bűnökkel vádolja a grúz államfőt. Rogozin egyúttal megerősítette, hogy Oroszország támogatja a nemzetközi tervet.
Mint azt már korábban értésre adták, a NATO-tagállamok megerősítették az áprilisi kormányfői találkozón született döntéseket, köztük azt, hogy Grúzia egy napon a szövetség tagja lehet.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter a találkozót követően üdvözölte, hogy az ülésen egyértelmű, Oroszországnak címzett jelzés született, amelyben a szövetség értésre adta, hogy nem hagyja újabb választóvonal kialakulását Európában. Rice egyúttal jelezte, hogy az Egyesült Államok külön segítséget nyújt a pótlólagos EBESZ-különítmény felszereléséhez.