Az Európai Unió változásairól és valóságairól, az erdélyi magyarságra gyakorolt hatásairól beszélt pénteken este Sógor Csaba és Winkler Gyula európai parlamenti képviselő Kovásznán a városi művelődési ház Ignácz Rózsa termében megtartott értekezleten. Az eseményt kezdeményező Háromszéki Ifjúsági Tanács elnöke, Kelemen Szilárd, a találkozó moderátora megfogalmazta: az EP-képviselőkkel való beszélgetés során a média által alkotott Európai Unió-képet akarták a valósághoz igazítani.
A jelenlévőket Gyerő József, Kovászna polgármestere köszöntötte, az EP-képviselőket Bodó Enikő, az RMDSZ Kovászna városi nőszervezetének elnöke és Sinka Norbert, a Fiatalok Kovásznáért Szervezet vezetője üdvözölte.
Winkler és Sógor beszédéből is kihangzott: sok esetben kettős mércével mérnek az unióban, amit az egyik országban lehet, azt tilos a másokban. Az Európai Uniót az egység helyett egyre inkább a széthúzás jellemzi, a tagországok saját érdekeik érvényesítését tartják szem előtt. Így egyre nagyobb a szakadék a nyugati és keleti, valamint északi és déli térségek között. Nagy-Britannia unióból való kilépése mindkét fél számára hátrányokat fog hozni. Ennek hatására az unióban egyre nő az elégedetlenség, a népességi adatok negatív irányban mutatnak, romlik a közbiztonság. Ugyanakkor a migráció is súlyos terhet jelent az unió számára.
„A keresztény szolidaritás szerint segítenünk kell a rászorulókat abban, hogy saját hazájukban boldogulni tudjanak. Az uniós országok között abban ma már egyetértés van, hogy a segítségnyújtás mellett határvédelemre is szükség van” – részletezte a migráció ügyét Sógor Csaba, aki az erdélyi magyarság EU-beli hozadékát a következőképpen fogalmazta meg: „fiataljaink számára tanulási, utazási lehetőségek váltak elérhetővé a csatlakozással”. Winkler Gyula a maga során kijelentette: „az erdélyi magyarság jövője egyértelműen az Európai Unióban van, nincs más út”.
Winkler a soron következő uniós ciklusról beszélve kiemelte, a tagországok saját nemzeti fejlesztési terveikre alapozva fognak megállapodást aláírni a Kohéziós Alapok és a Közös Agrárpolitika terén is. Ez lehetővé teszi a tagországok számára, hogy egyedi sajátosságaik alapján határozzák meg prioritásaikat, így számos kérdésben nem Brüsszelben hozzák majd meg a végső döntéseket.
A jelen lévő fiatalok felvetéseire válaszolva az EP-képviselők elmondták: az EU-tagság legnagyobb nyertesei épp a fiatalok, számos lehetőséget kaptak az ösztöndíjak, együttműködési programok, rendezvények által. Winkler így összegzett: „meggyőződésem, hogy a fiatalokért érdemes politizálni”.