Röviden

2008. augusztus 21., csütörtök, Világfigyelő
Újabb népszavazást akarnak a kettős állampolgárságról

Határozathozatalokkal ért véget tegnap a Magyarok VII. Világkongresszusa, amelyet augusztus 16—20. között rendeztek meg Budapesten. Határozatot fogadtak el arról, hozzák nyilvánosságra a magyar államadósság alakulásának dokumentumait, hogy mindenki megismerhesse, miért fizet az ország évente 1500 milliárd forintot csak kamatokra. A kongresszus felhatalmazta a Magyarok Világszövetségét, hogy kezdeményezze az 1956-os szovjet bevonulás miatt okozott károk megtérítését.

A kongresszus kezdeményezte azt is, hogy fogalmazzák meg a magyar nép önrendelkezési nyilatkozatát. Határozat született arról, hogy újabb népszavazást kezdeményeznek a határon túli magyarság állampolgárságának ügyéről, ennek kiírásához legalább egymillió aláírást akarnak összegyűjteni a törvényben előírt 200 000 helyett. A kongresszus határozatban szólította fel a magyar népet, hogy támogassa ezt a népszavazási kezdeményezést.

Nem bocsátottak meg

Még nem jött el az ideje annak, hogy a csehek megbocsássanak az oroszoknak Csehszlovákia 1968. augusztus 21-i megszállásáért — vélte a megkérdezettek kétharmada abban az országos felmérésben, amelyet a prágai STEM közvélemény-kutató intézet készített. Nem a jó és a rossz kommunisták harca volt a prágai tavasz, hanem össznépi mozgalom az adott politikai rendszer megváltoztatásáért — jelentette ki Václav Klaus cseh államfő abban a beszélgetésben, amelyet tegnap délután folytatott a dél-morvaországi Mikulovban osztrák kollégájával, Heinz Fischerrel az 1968. augusztus 21-i csehszlovákiai bevonulás 40. évfordulója alkalmával. Közös volt a véleményük abban is, hogy a Varsói Szerződés katonai beavatkozása súlyos politikai hiba volt, lejáratta a kommunizmus eszméjét.

Elmaradt a BT-határozat

Ismét eredménytelenül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsa Grúziának szentelt ülése, Oroszország ugyanis nem támogatta a Franciaország által benyújtott határozati javaslatot, amely követelte az orosz csapatok azonnali visszavonását a kaukázusi köztársaság területéről. Vitalij Csurkin orosz ENSZ-nagykövet közölte, hogy a BT-határozatnak összhangban kell lennie a Nicolas Sarkozy francia elnök közvetítésével tető alá hozott, Tbiliszi és Moszkva által egyaránt jóváhagyott hatpontos béketervvel. Mivel a határozati javaslat nem erről szól, Oroszország nem támogatja a dokumentumot — szögezte le Csurkin, aki szerint a BT ülésén ,,ismét megpróbálták feje tetejére állítani a dolgokat, és áldozatként beállítani az agresszorokat".

Jöhetnek az amerikai rakéták

Az Egyesült Államok és Lengyelország képviselői aláírták azt a megállapodást, amelynek értelmében Lengyelországba telepítik az átfogó amerikai rakétaelhárító rendszer egyes elemeit. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski tegnap Varsóban látta el kézjegyével az egyezség okmányát Lech Kaczynski lengyel államfő és Donald Tusk miniszterelnök jelenlétében. A lengyel—amerikai szerződés közel kétévi tárgyalás eredménye, és nem független a Grúzia körül kialakult nemzetközi feszültségtől. A megállapodás értelmében 2012-ig tíz amerikai elfogó rakétát telepítenek Lengyelországba a redzikowoi támaszpontra, mindössze 180 kilométerre Oroszország nyugati határától.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1547
szavazógép
2008-08-21: Világfigyelő - x:

Felvidéken és Csehországban is ünnepeltek

Az augusztus 20-i nemzeti ünnepen a felvidéki magyarok számos helyen megemlékeztek Szent Istvánról. Néhány kisebb településen már a hét első felében emlékeztek, tegnap este a Csallóköz központjának számító Dunategnaphelyen, az államalapítóról elnevezett belvárosi téren a Szózat hangjaival kezdődött az ünnepség, s mások mellett Csáky Pál, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke mondott beszédet. Csáky annak az államalapítónak a nagyságáról beszélt, aki egy heterogén összetételű, az új viszonyok közt helyét kereső magyarságot örökölt az új honban, a Kárpát-medencében, s akinek különféle vérmérsékletű, más-más virtusú törzsekből kellett egységes nemzetet kovácsolnia.
2008-08-21: Közélet - Fekete Réka:

Imádkozó népnek van jövője

Amikor az éjszakai templomi virrasztásokat éjjeli bárokban töltött mulatozások váltják fel, Jézus helyett Harry Potter a gyermekek példaképe, amikor, ha nem is tömegével, de emberek csoportjai állnak papjuk elé magabiztosan, hogy kijelentkezzenek egyik-másik egyházból, és aztán ki tudja hová, milyen alakulatokhoz csapódva hirdetnek új igazságokat, annak lehetünk tanúi, hogy bennünk és általunk válik gyengévé a tanítás.