Elbocsátja 150 alkalmazottjának zömét sepsiszentgyörgyi munkapontjáról a Rouleau Guichard Roumanie Kft. A 2001-ben alapított, alsóneműk gyártására szakosodott készruhaipari üzemtől tömegesen elküldött dolgozók egyhavi bruttó bért kapnak végkielégítésként – tájékoztatott tegnapi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség vezetője.
A Rouleau Guichard Roumanie Kft. vezetősége gazdasági okokkal indokolta a sepsiszentgyörgyi, Építők úti munkapont bezárását. Erre az évre nem tudtak megfelelő szerződéseket kötni, ami negatívan befolyásolja ügyvitelüket, így mintegy 110 dolgozójuk munkaviszonyát szüntetik meg – vázolta Kelemen Tibor. Értesülései szerint a cég azt tervezi, hogy a legjobban teljesítő 40–50 munkatársat felkéri, Sepsiszentgyörgy helyett a négyfalusi gyárban dolgozzanak tovább, és megtérítené az ingázás költségeit. Az igazgató szerint azonban erre nem igazán hajlanak a helyiek.
„Ilyen esetben nemcsak azt követjük, hogy elküldik az embereket, de figyelünk arra, hogy biztosítják-e jogaikat. Az érintettek között vannak gyermeknevelésen lévő nők, betegszabadságon lévő munkások, nyugdíjazáshoz közel állók, ezekről pedig külön-külön tárgyalni kell” – szögezte le Kelemen. Hozzáfűzte, a munkaerő-ügynökségnek kötelessége felvilágosító találkozókat szervezni az elbocsátandókkal, a cég ezt egyelőre nem vette figyelembe, kemény fellépéssel, tárgyalások nélkül közölték döntésüket szentgyörgyi munkatársaikkal. Kifejtette, a felmondási idő tömeges elbocsátáskor 35 nap is lehet, ezt megelőzően azonban a munkáltatónak a szakszervezettel is egyeztetnie kell.
A munkaügyi igazgató egyébként azt szorgalmazza, hogy az érintettek éljenek a törvény adta lehetőségekkel, regisztráljanak a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél, mert a segélyen kívül – amelyre joguk van, mert elküldték őket az állásukból –, amennyiben sikerül ismét munkát találniuk, többféle anyagi támogatásban is részesülhetnek. A bezárást követően felszabaduló munkaerőről az intézmény már tájékoztatta a megyeszékhelyi vállalkozásokat, az Autoliv gyár Kelemen szerint nyitottnak mutatkozott az alkalmazásra.
A gyárbezárás híre feszült hangulatot keltett. Kelemen Tibor úgy tudja, az intézkedésről a dolgozók értesítették a területi munkafelügyelőséget is, ahová már korábban is fordultak munkaadójukkal kapcsolatos konfliktusok miatt.