Ha mostanáig csak dühítő, esetenként vérlázító volt, kedd estétől már elképesztő az az igyekezet, amit Tudorel Toader tárcavezető képes felmutatni, állítása szerint azért, hogy az igazságszolgáltatás háza táján még mindig uralkodó rendellenességeket felszámolja.
A legutóbbi kormányülésen titokban elfogadott sürgősségi rendelet több előírása ugyanis mindent megerősít, csak a miniszter alapérvét nem. Az újabb törvényhozási bravúr sajnos szemet szúróan illeszkedik a vádhatóságok „megszelídítési”, alárendelési folyamatába. Egyértelmű, hogy noha vannak az intézkedések között hasznosak és lényegesek, az új szabályok közül néhány erőteljesen a szaktárca (vagyis az éppen hatalmon lévő politikai párt) irányába billenti a hatalmi ágak közötti egyensúlyt.
Például az ügyészségek legfőbb vezetőinek kinevezése vonatkozásában, azáltal, hogy „felhígítják” a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács szintjén a jelölési eljárást, a szakmai grémiumtól a már jócskán vegyes plénumhoz utalva át a hatáskört, az a helyzet állt elő, hogy bírák (is) kifejtik majd véleményüket a jövendőbeli főügyészekről. Ez pedig ellentmond annak, amit a kormánykoalíció az elmúlt két évben végig hangoztatott: hogy ideje lenne pontosan elkülöníteni az ügyészt a bírótól. Ráadásként a rendelet megadja a lehetőséget a bíráknak is (akik közül többen ügyészként is tevékenykedtek) arra, hogy főügyészi állásokra jelentkezhessenek. Kérdeznénk: akkor hol is vannak a határok? Talán nem is alaptalan a gyanú, hogy ezekkel az előírásokkal (az időszakos megbízatások időtartamának szűkítése is ide tartozik) a minisztérium alaposan befolyásolni tudja, hogy jó barátok foglalják majd el a korrupció, a szervezett bűnözés elleni vagy éppen a legfőbb ügyészi bársonyszékeket. Nem mellékesen ez a gyanú egyébként a legfelsőbb bírósági felvételi rendszert érintő módosítások kapcsán is felmerülhet.
Toader igyekezetének ijesztő volta ugyanakkor a tavaly létrehozott, az ügyészek és bírák által elkövetett bűncselekményeket vizsgáló különleges ügyosztállyal kapcsolatos módosításoknál érhető leginkább tetten. A rendelet megfosztja a legfőbb ügyészt az ellenlépések lehetőségétől, és ezáltal jócskán megnöveli az ügyosztály önállóságát. Figyelembe véve, hogy ez a testület már a beindulását követően politikai rendőrségre emlékeztető módon lépett fel, nem alaptalan az aggodalom, hogy végül kizárólag azzá is alakul.
Azon már csodálkozni sem érdemes, hogy a rendelet ismét titokban került a kormány asztalára. Az sem meglepő, hogy megint sürgősségi rendelettel módosítanak alapvető jogszabályokat – amelyeket ráadásul már többször is átszabtak –, és úgy, hogy már az elfogadást követően több helyen is kilóg a közmondásbéli lóláb. Amivel ismét azokba rúgnak, akik talán hisznek még a jogállamban...