Mentelmi jog és korrupció

2008. augusztus 22., péntek, Máról holnapra

Hogy Andrian Năstase nem fog lemondani mentelmi jogáról, az a képviselőházi szavazás után biztosra vehető volt. Százötvenen elutasították a volt miniszterelnök elleni eljárás megindítását, mentelmi jogának felfüggesztését csak százhúsz honatya látta volna indokoltnak. A törvény szerint ahhoz, hogy egy romániai képviselő mentelmi jogát felfüggeszthessék, legalább 218 igen voksra lett volna szükség.

Ez nem jött össze, noha a képviselők mindannyian a korrupció elleni küzdelem elszánt harcosai és támogatói. Elvileg. Harcos és elszánt felszólalásaikban, lelkes parlamenti nagyáriáikban, nyilatkozataikban. A gyakorlatban viszont, mint látható, már nem. Ezért is imbolyog az időről időre nagy garral meghirdetett korrupció elleni keresztes háború a fikció világában, káprázatok közé veszve. A ,,nagy halakat" ugyanis nem lehet felelősségre vonni!… Năstase nyilatkozatában, a maga szempontjából logikusan, azzal érvelt, hogy egyértelműen politikai indíttatású az ellene folytatott hajsza, lejáratását célozza, ezért nem hajlandó megörvendeztetni ellenfeleit, és önként lemondani mentelmi jogáról. Amelyet párttársai szerint paravánként használ, de már nem sokáig, Geoană pártelnök ugyanis bejelentette, hogy pártja elszántan indítja el a parlamenti immunitás megszüntetését célzó eljárásokat. Nem is annyira a nyugati gyakorlatot próbálják utánozni — ez az unió tagállamaiban más és más —, hanem ,,…okítani akarják — így, szó szerint, mutatva, hogy a mi politikusaink realitásérzékével is súlyos bajok vannak — az európai és az Atlanti-óceánon túli partnereket is". Ha a pártvezérek nem ezen a földön élnek, a tisztségviselők tájékozatlanok. A legfőbb ügyészség — ígéri Laura Codruţa Kövesi — elemezni fogja az unió államaiban fungáló gyakorlatot, végül javaslatot tesz a tárcának a Romániában hatályos törvények módosítására. Románia főügyészének láthatólag nincs tudomása arról, hogy az összehasonlító elemzés már elkészült, az Európai Parlament kutatási és dokumentációs központja végezte el. Abban viszont igaza van, egyáltalán ,,nem normális, hogy az igazságügyi eljárást felülírja a parlamenti procedúra…" Megszólalt Cristian Pârvulescu is, a Pro Democraţia Egyesület elnöke, szerinte az immunitás megszüntetése kiszolgáltatná az ellenzéki képviselőket a mindenkori hatalomnak. A mentelmi jog nem kiváltság, hanem a képviseleti demokrácia nélkülözhetetlen kelléke. Ott vagyunk tehát, ahol voltunk, vagy még ott sem…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-08-22: Közélet - Ferencz Csaba:

Kétszer több gabona (Aratás végén)

Bálák a tarlón — jól eresztett idén a gabona
Háromszéken befejeződött a kalászosok aratása. A közel 33 000 hektáron termő búza, rozs, tritikále, tavaszárpa és zab magas hozamokkal örvendeztette meg a termelőket, ám a piaci kilátások korántsem kedvezőek.
2008-08-22: Közélet - Váry O. Péter:

Posta lesz a postából (Sepsiszentgyörgy)

570 000 eurója van a Romtelecomnak arra, hogy a sepsiszentgyörgyi néhai posta épületét felújítsa, a munkálatokhoz még idén hozzáfognak (a kivitelezés jogát egy sepsiszentgyörgyi cég nyerte el), jövő nyárra végzik el, az épületet pedig a távközlési cég bérbe adja a postának — hangzott el Sepsiszentgyörgy polgármesterének tegnapi sajtótájékoztatóján.