KármentőFő a biztonság!

2019. február 23., szombat, Jegyzet
Kuti János

A múlt héten lezajlott 55. müncheni biztonságpolitikai konferenciát inkább bizonytalanságpolitikai összeröffenésnek lehetett volna nevezni. Az ott jelen levő harmincöt állam és kormányfő, harminc védelmi miniszter és több mint hatszáz politikai, gazdasági vezető és civil aktivista arról tanácskozott, miként lehetne biztonságosabbá varázsolni csodálatos Földünket, és úgy tűnik, mintha tanácstalanok lennének, és most sem találták fel a spanyolviaszt.

Sajnos a konferencián nem vett részt az amerikai elnök, pedig ő szokásához híven a mindenki által áhított biztonság elérése végett jobban az asztalra csapott volna, mint alelnöke, Mike Pence. Az Amerika mindenekelőtt jelszavat szavalta mindenekfölöttinek, a Németország mindenekfelettjével szemben, ami, ugyebár, a német himnuszt idézi.

Trump elnök már többször megmondta, hogy nem hajlandó ingyen és bérmentve megvédeni az unió és a NATO tagállamait. Ezért követeli állandóan, hogy nemzeti jövedelmük 2 százalékát fordítsák fegyverkezésre, és a gyilkoló szerszámokat lehetőleg tőlük vegyék, megvásárolván azzal együtt Amerika jóindulatát is. Könnyű az olyan kis országoknak, amelyeknek amúgy is kicsi (az egy főre eső) nemzeti jövedelmük, mint Románia vagy Magyarország. Annak két százaléka is igen kevés, ellentétben például a német GDP-vel... A konferencián a német kancellár asszony, Angela Merkel és Mike Pence nem ölelgették egymást, inkább ölre mentek. Amerikának nemcsak sok eladni való fegyvere van, hanem palagáza is, ami állítólag ugyanolyan jól ég, mint a földgáz. Az amerikai alelnök azt is kijelentette, hogy nem tudják megvédeni a nyugati partnereket, ha azok képmutató módon a Kelettel üzletelnek, míg a németek suttyomban az oroszokkal az Északi Áramlat 2 gázvezetéket mókolják.

Ilyen finoman szólította fel a németeket, hogy inkább vásároljanak cseppfolyós palagázt Amerikától. Lehet, ha Merkel asszony el tudná intézni, hogy az oroszok a tőlük vett gáz árából amerikai fegyvereket vegyenek, akkor ki tudnák engesztelni Trumpot is. Az sem tetszik az Egyesült Államoknak, hogy az európaiak Kínával szoros kereskedelmi együttműködést tartanak fenn.

Úgy látszik, nem térnek vissza a régi szép idők, mikor a nagy európai országok még együtt munkálkodtak a demokrácia exportálásán észak-afrikai és közel-keleti országokba, és most már a sivatagokban is tele van a hócipője mindenkinek a demokráciával, aminek következtében az afrikai és más államok népessége elindult Európa felé szerencsét próbálni. Miután sikerült jól tönkretenni Szíriát, Amerika ki akar vonulni onnan. Trump most arra szólította fel Nagy-Britanniát, Franciaországot, Németországot és más európai szövetségeseit, hogy vegyenek át 800 Szíriában elfogott iszlám harcost. Jól járnak velük, ha besorozzák hazájuk hadseregébe, mert igazán jól kiképzett, kitűnő harcfiak. Miután Trump ilyen sokat tesz a világbéke megvédéséért, és még oda is lealacsonyodik, hogy leüljön tárgyalni Észak-Korea diktátorkájával, Kim Dzsong Unnal, a washingtoni kormány kérésére Abe Sinzo japán miniszterelnök Nobel-békedíjra terjesztette fel. Arról nem szólnak a hírek, hogy Kim Dzsong Unt is felterjesztették volna. Trump úgy látszik Szíriától nem remél hasznot, Venezuelának viszont rengeteg kőolaja van, úgyhogy inkább arrafelé érdemes figyelnie. Az ottani elnököt, Madurót lemondásra szólította fel, az Európai Uniót meg arra, hogy ismerje el Juan Gaidót legitim elnöknek. Ilyesmi történt Ukrajnában is, és azóta azt a térséget is sikerült jól (de)stabilizálni. De sebaj, mert most már Ukrajna abban reménykedik, hogy felveszik az unióba, belép a NATO-ba, és ha jólét nem is lesz, de talán megvalósíthatja sikerekkel kecsegtető nemzetiségellenes politikáját. Nem értem, hogy miért nem veszik fel Oroszországot is a NATO-ba? Azzal egy csapásra eltűnne az ellenségeskedés, egyfelől Oroszország és Ukrajna, másik oldalon a többi európai ország és Amerika között. Bár ez is rejt némi veszélyt magában, mert talán csökkenne a fegyvergyártás, de meg mindig ki lehetne kiáltani például Kínát ellenségnek. Velük csak az a baj, hogy túl sokan vannak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2019-02-23: Életutak - :

Kuszálik Péter: Károly bácsi – a lényeglátó

M. G. a hetvenedik esztendejét tapossa. Egyedül él, tíz éve özvegy, egyetlen lánya Magyarországra ment férjhez. Kétszobás lakásában sok a könyv, a kisebbik szobában szerszámos szekrény, kis gyalupad. A konyha csak a legszükségesebbekkel van felszerelve. Mindenütt a gondos kéz, a célszerűség nyomai.
2019-02-23: Közélet - Iochom István:

Iohannis még nem válaszolt (Székelyföldi terrorvád)

A Háromszék kérdésére válaszolva Fejér László Ödön szenátor a Beke–Szőcs-ügy kapcsán elmondta: habár február 14-én a törvény által előírt harminc nap lejárt, még mindig nem kaptak választ arra a beadványra, amelyet id. Lomnici Zoltánnal, az Emberi Méltóság Tanácsának elnökével, Magyarország Legfelsőbb Bíróságának volt elnökével közösen küldtek Klaus Iohannis államfőnek.