Felelősség

2008. augusztus 23., szombat, Máról holnapra
Ferencz Csaba

Bombaként robbant a hír, hogy az uniós előcsatlakozás egyik programja keretében nyertes tervek utófinanszírozását leállította az illetékes uniós bizottság. A szenzáció talán az uborkaszezon következménye is, ám tény, hogy országos szinten közel harmincmillió eurót zároltak. A kevésbé beavatottaknak talán érdemes hangsúlyozni, hogy olyan támogatásokról van szó, amelyeket megnyertek ugyan, de a pénzhez csak azután juthatnak hozzá a pályázók, miután már sajátjukat elköltötték a terv megvalósítása érdekében. Saját zsebből, kölcsönből, de minden uniós támogatás előtt az igénylőnek kell előteremtenie a megfelelő összeget. Az utólagos finanszírozás valójában a megvalósítást igazoló okiratok alapján történik.

És ezen a ponton csúszott be most a hiba, az Európai Bizottság ellenőrzése ugyanis kimutatta, hogy a kifizetéseknél alkalmazott ellenőrzési rendszer túl sok kockázatot rejt. Magyarán: valós annak az esélye, hogy a szerződésekben és vállalásokban rögzítettől eltérő költségeket is törlesszenek, vagy ugyanazt a költséget kétszer is állják.

Az tény, hogy az unió intézményeinek bürokráciáért nem kell a szomszédba menniük. De az is tény, hogy az uniós források fogadására felépített hazai intézményrendszer nehezen mozdul (gondoljunk csak a közvetlen területalapú támogatások ügyére). S azzal ugyan joggal lehet védekezni, amivel Klárik László, a felelős ügynökség igazgatója tette, hogy nem kellett volna a ,,rendszerben" megbíznia, de mi haszna? Az is igaz lehet, hogy Bulgáriában korrupciós ügyek miatt zárolták a kifizetéseket, vagy hogy az ügynökség munkája sokat javult az utóbbi időben, több esetben harmadára csökkentették a törlesztési időszakot. Mint ahogy a mezőgazdasági miniszter nyugtatgató nyilatkozata is — miszerint a pénz előbb-utóbb megérkezik, elsősorban az ország megítélésén esett csorba — árnyalhatja a képet. A felelősség elől azonban nem lehet menekülni. Mint ahogy a felmerülő gondokat — az EB már nyár elején jelezte, hogy az ellenőrzési mechanizmusok nem megfelelőek, az intézményvezetők azonban ,,belső ügyként" kezelték — sem lehet az érintettek, sőt, a közvélemény kizárásával kezelni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 890
szavazógép
2008-08-23: Közélet - Iochom István:

Megújul a céhes város főtere

A szakemberek Kézdivásárhelyen elvégezték a meszelés utáni utolsó simításokat a Vigadó tőszomszédságában levő több mint százéves épületen, melynek felső szintjén lakás, földszintjén pedig a Volksbank székhelye található.
2008-08-23: Közélet - x:

Gólyaparadicsom

Gólyaparadicsommá vált az idén a Csíki-medence, ahol az egyik település környékén közel kétszázra becsülik a gólyák számát. Demeter László, a csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója közel egy évtizede vizsgálja a gólyák létszámának alakulását a Csíki-medencében. Az idén egész Romániában Csíkszentsimonban jegyezték a legtöbbet: az alcsíki településen fészkelő 37 gólyapár (vagyis 74 egyed) átlagban három fiókát költött ki, így 185-re becsülik a csíkszentsimoni gólyapopuláció számát.