Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fóruma A székely gazdák éve

2019. március 9., szombat, Közélet

Kedden tartották Szovátán a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesülete által szervezett Egyeztető Fórumot. A rangos mezőgazdasági eseményen több mint kétszázötvenen vettek részt. A gazdák Kovászna, Maros és Hargita megyéből érkeztek, a meghívottak között jelen voltak a megyei önkormányzatok vezetői, a magyarországi agrár- és külügyminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megbízottjai, mezőgazdasággal kapcsolatban lévő intézmények, civil szervezetek képviselői. A fórumot megelőzően ülésezett az Állandó Bizottság, ahol a tagok a falugazdászokkal együtt ágazatok szerint beszélték meg az agrárium legfőbb problémáit, határozták meg a lehetséges kitörési pontokat.

Becze István, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke fórumot megnyitó beszédében hangsúlyozta: reprezentatívvá vált a fórum, a testületben minden székelyföldi település képviselője jelen van.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke felszólalásában úgy értékelte: 2019 a gazdák éve lesz. Véget ért a százéves magyar magány, ami alatt mindig csak elvettek az erdélyi magyar gazdáktól. Az  eddigi lejtmenetből hegymenetre lehet váltani, hiszen a gazdák most már három – uniós, hazai illetve magyarországi – forrásból is igényelhetnek támogatásokat. Ez nagy lehetőség, de tudatában kell lennünk annak, hogy egyes nyugati országok meg szeretnék szüntetni a mezőgazdasági támogatásokat, és miután tönkretették a kelet- és kelet-közép-európai országok mezőgazdaságát, piaci alapokra akarják helyezni az agrártermelést, további hátrányba hozva a térség gazdálkodóit. Ezzel ellentétes a mi érdekünk, ezért fontos, hogy az europarlamenti választások után minél erősebb legyen az az oldal, amelyik a támogatási rendszer megtartását kívánja – elemezte Tamás az agráriumot is befolyásoló politikai hátteret.

Torda Márta, a budapesti agrárminisztérium osztályvezetője a Kárpát-medencei falugazdász hálózatról szólva elmondta, 107 falugazdászt foglalkoztatnak különböző civil szervezetek alkalmazottjaként, a magyar kormány anyagi támogatásával. Erdélyben hatvan, Székelyföldön harminc falugazdász tevékenykedik, tevékenységük széles körű, egyik fontos feladatuk az információátadás. Munkájukat önkormányzati és politikai támogatás mellett végezhetik – mondta.

Orbán Miklós, az egyesület alelnöke az Állandó Bizottságban ágazatonként meghatározott lehetőségeket ismertette a jelenlévőkkel. (Erről és a tanácskozás további szakmai részleteiről bővebben a jövő heti Gazdakörben írunk).

Kozma Mónika, a marosvásárhelyi Pro Economica Alapítvány igazgatója a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztő programjáról beszélt. Az eddigi kisértékű  (köznyelvben 15 ezer eurós támogatásként ismert) pályázatok nagy sikernek örvendtek a Mezőségben – Maros, Kolozs és Beszterce-Naszód megye egy részén –, és ugyancsak nagy volt az érdeklődés a nagyberuházások támogatása iránt is. Viszont nem tudott újat mondani a gazdákat legjobban érdeklő kérdésben: mikortól lehet pályázni a de minimis támogatásra a székelyföldi megyékben?

A fórumon Becze István ünnepélyesen nyújtotta át a megyevezetőknek a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesülete által készített kérdőíves felmérés gyorsjelentését, mely többek között a gazdák pályázási, szövetkezési hajlandóságára is rávilágít.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2019-03-09: Közélet - Farkas Réka:

Ne feledjük felajánlani adónk két százalékát

Március 15-én lejár a határidő, ameddig személyi jövedelemadónk 2 százalékát civil és egyházi szervezeteknek ajánlhatjuk fel, 3,5 százalékát pedig azoknak a szervezetek, amelyek akkreditált szociális tevékenységet folytatnak – hívta fel a figyelmet Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Fontos, hogy megtegyük e nem bonyolult lépést, mert így az a pénz, amely egyébként a nagy közösben, az államkasszában maradna, számunkra is fontos szervezetek tevékenységét segítheti.
2019-03-09: Közélet - Bokor Gábor:

Új tanácstag Kovásznán

Változott a kovásznai helyi tanács felállása. A testület tegnapi rendkívüli ülésén a városatyák elfogadták dr. Dali Gyula Loránd állatorvos lemondását, a megüresedett helyet Demes Ferenc foglalhatta el.