MunkaerőpiacKevésbé vagyunk szegényebbek

2019. március 13., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az erdelystat.ro elemzést tett közzé a hazai munkaerőpiac legfontosabb adatainak – foglalkoztatottság, keresetek, munkanélküliség – tavalyi alakulásáról. A számadatokból egyebek mellett az derül ki, hogy lassú mértékben ugyan, de a két székelyföldi megye alkalmazottjainak bérei felzárkózóban vannak az erdélyi és az országos átlaghoz.

A tavalyi év végén Erdélyben közel kétmillió hivatalos munkavállalót regisztráltak (1 985 300), ez az előző év azonos időszakához képest 3,4 százalékos, 65,6 ezer főnyi emelkedést jelent. Országos viszonylatban közel ötmillió munkavállalóval számolnak (4 930 400 fő), itt a növekedés 1,6 százalékos volt. Ami az Erdélyen belüli változásokat illeti, Székelyföldön (Hargita és Kovászna megyében), valamint a Partiumban (Bihar, Szatmár és Szilágy megyében) az erdélyi átlagnak lényegében megfelelő mértékben bővült az alkalmazásban állók létszáma egy év viszonylatában, míg Közép-Erdélyben (Kolozs és Maros megyében) valamivel erőteljesebb növekedés volt megfigyelhető (5,2 százalék). Székelyföldön az alkalmazásban állók száma 2018 decemberében 121 400 főt, a Partiumban 311 800 főt, Közép-Erdélyben 392 200 főt számlált.

A keresetek tekintetében Erdélyben 2018 decemberében 2701 lej volt az egy főre eső nettó átlagbér. Ez éves összehasonlításban 13,6 százalékos növekedést mutat. Székelyföldön 2319 lej (20,9 százalékos növekedés), a Partiumban 2314 lej (13,8 százalékos), Közép-Erdélyben 3088 lej (16,8 százalékos) volt decemberben a nettó átlagkereset (és az éves növekedés). Székelyföldön az egy főre eső átlagkeresetek 86 százalékát tették ki az erdélyi átlagnak 2018 decemberében. Az elmúlt három évben felzárkózás figyelhető meg a két székely megyében az erdélyi átlaghoz, ugyanis 2015 decemberében még 77 százalékot tett ki az itteni keresetek aránya Erdély viszonylatában. 2018 decemberében Kovászna és Hargita megyében átlagosan 2319 lejt vihettek haza a kereseti statisztikában számba vett alkalmazottak, ami 382 lejjel maradt el az erdélyi átlagtól.

A regisztrált munkanélküliek száma 2018 decemberében 73 500 főt tett ki Erdélyben, egy év alatt 18,4 százalékkal csökkent az állástalanok száma. Erdélyben egy év alatt 0,5 százalékponttal csökkent a ráta értéke, Székelyföldön 0,6 százalékpontos volt a mérséklődés.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2019-03-13: Pénz, piac, vállalkozás - :

Nőtt a deficit

Idén januárban 1,26 milliárd euróra nőtt a külkereskedelmi mérleg deficitje, a növekedés egy év alatt csaknem félmilliárd euró – adja hírül a statisztikai intézet. 2019 januárjában 5,51 milliárd euró értékben exportáltunk, miközben az import összértéke 6,77 milliárd euróra rúgott, előbbinél egy év alatt 1,6, utóbbinál 9,2 százalékos a növekedés.
2019-03-13: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Miskolci kötődések

Hogy magunkat kereshessük bárhol a Kárpát-medencében, vágy kell arra, de egyéb is szükséges. Helyismerettel, helytörténettel tele tarisznyával kell elindulni. Miskolc nagyon távol esik ugyan Háromszéktől, a lepergett időkben mégis volt rá alkalom, hogy földijeink kijuthassanak festőien szép vidékére: nem mindenki vonattal és személygépkocsival, hanem ki tudja, annak idején volt az úgy is, hogy gőzmozdony vontatta szerelvénnyel vagy kóberes szekérrel, amint azt a vándorszínészet korában tették.