Csehországban az egy évvel korábbi 400-ról 440-re emelkedett tavaly a minisörgyárak száma – közölte a minisörgyárak cseh-morva szövetsége Prágában. A közlemény szerint a növekvő trend idén is folytatódik: gyakorlatilag hetente fog megnyílni egy-egy kisebb manufaktúra. A cseh fővárosban már ötven ilyen létesítmény működik.
A kilencvenes évek elején Csehországban egyetlen minisörgyár működött, a több száz éves múltra visszatekintő prágai U Fleku. Az elmúlt negyedszázad alatt országszerte jó félezer új sörfőző alakult, közülük azonban néhány tucatnyi megbukott és befejezte termelését. A piacon maradók közül némelyik termelése már túllépte a 10 ezer hektolitert, ami a hatályos szabályozás szerint a minisörgyárak éves termelésének felső határa, és ezzel átkerültek az ipari sörgyárak kategóriájába. Ezekből jelenleg félszáz működik az országban. Évi tízezer hektoliteres termelésig a sörgyárak kedvezményesen adóznak.
A cseh sörtermelés 2,5 százalékát főzik kisebb sörgyárakban, fél százalékkal többet, mint 2017-ben. A termékek 90 százalékát vendéglőkben, csapolt sörként adják el, 10 százalék palackozva kel el főleg a nagy üzletláncokban – olvasható a közleményben. A szövetség kimutatása szerint a legtöbb minisörgyár évi kapacitása kilencszáz és ezer hektoliter között mozog, ami egy-két közepes nagyságú vendéglő évi fogyasztását elégíti ki.
A minisörgyárak sörei iránt folyamatosan nő a kereslet, aminek az sem akadálya, hogy ezek a sörök átlagban 30–50 százalékkal drágábbak, mint a nagy sörgyárak termékei. Egyik magyarázat, hogy egyre több vendéglő rendel söreikből, és azokat különlegességként ajánlja vendégeinek.
Csehországban a minisörgyáraknak nagy hagyományuk van, hiszen az 1948-as kommunista hatalomátvétel előtt számos faluban, városban volt egy ilyen cég, hivatalosan számuk ezer körül mozgott. Csehországban az egy főre eső éves sörfogyasztás 143–145 liter körül mozog, ami a világon a legmagasabb. Tavaly 20,32 millió hektoliter sört főztek, ebből több mint 16 millió hektoliter a belföldi piacon kelt el.