A szociálliberális kormánykoalíció ellenszavazataival a képviselőház elvetette tegnap a Tudorel Toader igazságügyi miniszter elmarasztalását célzó indítványt, amelyet az ügyészségi vezetők kiválasztásának szabályait módosító sürgősségi kormányrendelet miatt terjesztett be az ellenzék.
A Toader által kidolgozott rendelet tiltakozáshullámot váltott ki a romániai bíróságokon: ezek hatására a kormány utólag visszavonta a kifogásolt intézkedések többségét. A kabinet meghátrálása után a bírák és ügyészek tiltakozása alábbhagyott, de egyes bíróságokon még hetekkel a rendelet részleges visszavonása után sem szűnt meg.
Parlamenti indítványában az ellenzék azzal vádolta a minisztert, hogy a szociáldemokraták politikai felügyelete alá akarja gyűrni az igazságszolgáltatást. Az ellenzék úgy értékelte, hogy Toader a szociáldemokrata pártelnök, a korrupcióváddal másodszor is bíróság elé állított Liviu Dragnea ügyvédjeként viselkedik, és az általa kidolgozott rendeletek egyedüli célja, hogy Dragnea és politikustársai elszámoltatását megakadályozza.
A Toadert önfejűsége miatt bíráló RMDSZ is jelezte, hogy megvonja támogatását a minisztertől. A szociálliberális kormánykoalícióval többnyire együttműködő magyar érdekképviselet közleményében leszögezte: elfogadhatatlannak tartja az igazságügyi miniszter legújabb sürgősségi kormányrendeletét, amely gyakorlatilag felülírná a romániai igazságügyi rendszert módosító kétéves parlamenti folyamatot, amely a magyar érdekképviselet szerint a jogállamiság erősítését és a hatalmi ágak valós egyensúlyát célozta a bírák és ügyészek függetlenségének biztosítása, a karrierjeik szétválasztása által.
A parlamenti vita során a kormányoldal ellenkező előjellel bírálta Toadert, azt vetve a szemére, hogy késlekedik a büntetőjog módosításával, és csak ígérte, de nem készítette el azt az ellenzék és Brüsszel által is bírált perújítási rendeletet, amely jogalapot teremtene a legfelsőbb bíróság szabálytalanul alakult öttagú tanácsai által lezárt perek újratárgyalására.
Az ellenzéki indítványt végül 126 vokssal 148 ellenében vetették el. A Toader elleni voksolás eredménye nemcsak a miniszter ingatag pozícióját erősítette meg, hanem azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a szociálliberális koalíciónak továbbra is többsége van a parlamentben, és az ellenzéknek az RMDSZ támogatása sem volt elég ahhoz, hogy a maga javára billentsen egy szavazást a képviselőházban.