A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem megszüntetésének ügye is szerepelt az Európai Parlament Hagyományos Kisebbségek, Nemzeti Közösségek és Nyelvek Frakcióközi Munkacsoportja (Intergroup for Traditional Minorities, National Communities and Languages), vagyis az ún. kisebbségi intergroup tegnapi strasbourgi ülésének napirendjén, mely többek között ezzel a témával zárta a 2014–2019-es mandátumbeli munkáját.
A munkacsoport Tőkés László erdélyi EP-képviselő kezdeményezésére tűzte napirendjére az 1945-ben létrehozott magyar tannyelvű egészségügyi felsőoktatási intézet kálváriáját. A püspök meghívására felszólalt Kincses Előd ügyvéd, aki már 1989-es temesvári meghurcolása idején is őt védte, s aki a romániai rendszerváltozás hajnalán a székelyföldi magyarok egyik szószólója volt, a marosvásárhelyi „fekete március” idején pedig a román nacionalista körök céltáblája, később a MOGYE ügyének egyik jogi szakértője. Kettejük beszámolójából rajzolódott ki a kisebbségi munkacsoport számára a romániai magyar orvosképzés elsorvasztásának problematikája.
Tőkés László elmondta: jól megírt forgatókönyvek szerint zajlik a poszttrianoni érában az erdélyi magyarok megfélemlítése, elüldözése, beolvasztása, ennek egyik pászmája a magyar egyetemi élet és oktatás elsorvasztása. A Tismăneanu-jelentés feltárta, hogy a kommunista rezsim sokszoros hatékonysággal folytatta és szélesítette ki a királyi Romániában beindult folyamatokat, bemutatva egyebek mellett azt is, hogy a magyar városokat hogyan románosították el Erdélyben. Hasonló törekvések következtében fogyatkozott meg a magyarság Felvidéken és Délvidéken is. Ezt a betelepítési és asszimilációs folyamatot, amelynek egyik fő kísérleti terepe éppen Marosvásárhely volt, megpróbálta ugyan megállítani az erdélyi magyar érdekvédelem és közképviselet, de az 1990-es magyarellenes pogrom, a román szélsőséges nacionalista szervezetek háttérmunkája, a bukaresti kormányok hintapolitikája és a romániai demokráciadeficit oda vezetett, hogy az egykori színmagyar Székelyvásárhelyen ma már küzdeni kell a magyar nyelvű oktatásért.
Kincses Előd a maga során vázolta azokat a jogi mesterkedéseket, amelyek a MOGYE felszámolásához, a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés végnapokat előrevetítő beszűküléséhez vezettek, a román nemzetállami diktatúra és demokrácia idején egyaránt.
A EP-beli kisebbségi munkacsoport három társelnöke, Gál Kinga, Josep-Maria Terricabras és Nils Torvalds röviden szóltak az intergroup eddigi munkájáról, a mandátum során felvetett és megtárgyalt témákról – ezek legtöbbje nyelvi természetű volt –, leszögezve: egy ilyen frakcióközi munkacsoportnak már a puszta léte is nagy szó a mai Európában.
A kisebbségi intergroup zárónyilatkozata hangsúlyozta az őshonos nemzeti és nyelvi kisebbségi közösségek védelmének fontosságát, egy átfogó és közös európai szintű rendszer megalkotását sürgetve.