Túl nagy a kalap…

2008. augusztus 27., szerda, Máról holnapra

Hogy ambiciózus és rámenős államfőnk nem elégedik meg a román politikai boszorkánykonyha főszakácsi szerepkörével, és nagyralátóan regionális vezetői szerepre tör — akárcsak elődje, Emil Constantinescu, ez az ambíció az egyik, vagy egyetlen, közös vonásuk —, eddig sem volt titok.

Újabb kétnapos Fekete-tenger körüli utazása és tárgyalásai a régió országainak vezetőivel is jelzik, Băsescu az eddigi fiaskók dacára sem mondott le egyfajta regionális vezető szerepéről. A bukaresti kezdeményezésre létrehozott Fekete-tenger Fórumot az Európai Unió beolvasztotta a Fekete-tengeri szinergia elnevezésű együttműködési kezdeményezésbe, s hiába jelentkezett Băsescu közvetítőként a Dnyeszteren túli konfliktus rendezésében, Oroszország nem kért belőle, s így ez az elképzelés is meghiúsult. Ráadásul a regionális vezetői ábrándot kiábrándítóan cáfolja ama tény, hogy a régió legnagyobb országával, Ukrajnával meglehetősen ,,ziláltak" Románia kapcsolatai, négy éve folyik Hágában a per a Kígyók szigetének birtoklásáért. Szeptember 19-én hirdetnek ítéletet, s dől el, hogy Ukrajna vagy Románia birtokolhatja-e a szigettől délre eső, tizenkétezer négyzetkilométeres tengerfelületet. Ennek azért óriási a jelentősége, mert kiderült, hogy a területen található földgáz körülbelül százmilliárd köbméterre, a kőolaj tízmillió tonnára tehető. A tartalékok tizenöt évre biztosíthatnák Románia energetikai függetlenségét. Ha lakatlannak minősítik a szigetet, akkor román terület, ha viszont lakottnak, akkor ukrán. Ezt jól tudván, az ukránok a próbafúrások után kezdték ,,benépesíteni" a Kígyók szigetét, jelenleg 155 lakója van, ötven katona… Ebben a helyzetben a regionális vezető szerep hiú, öntetszelgő ábránd.

Ráadásul Băsescu hét végén kifejtett javaslata, miszerint ,,az unió PESA-rendszere — biztonsági és védelmi politikája — révén járuljon hozzá a befagyasztott konfliktusok megoldásához", máris idejét múlta, hiszen Oroszország sietett elismerni a Grúziából gyakorlatilag kiszakadt Dél-Oszétiát és Abháziát, s a koszovói mechanizmust alkalmazhatja Moszkva a volt szovjet tagköztársaságokban létező más szakadár területek, így a Dnyeszteren túli terület esetében is.

Ha ehhez még hozzászámítjuk a meglehetősen hűvös orosz—román kapcsolatokat, láthatjuk, hogy államfőnknek — aki egyébként néhány héten belül Putyin miniszterelnök meghívására Moszkvába látogat — túl nagy a kalap. A látogatásnak köszönhető, hogy Románia nem ítélte el határozott hangon Oroszországot Grúzia lerohanása miatt, s arra biztatta a grúz politikusokat, hogy próbáljanak ,,valamilyen módon közvetlen párbeszédet" kialakítani a Kremllel, amelynek jelenleg semmi esélye. Ennyit a nagyralátó băsescui elképzelésekről…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2008-08-27: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Falu, melyet körbefolyik a patak

Sepsikőröspatakon sincs több kőrisfa, mint máshol Háromszéken. Arról okoskodtak a nyelvészek-történészek, hogy Sepsikőröspatak helységnevének semmi köze a kőrisfához, inkább ahhoz az eléggé ködbe vesző régi történethez, mely szerint a Nagykert romjait körös-körül folyta a Csinált-patak vize.
2008-08-27: Közélet - Fekete Réka:

Több gyermek a tanodákban (Tíz éve először)

Hatszázzal nő tavalyhoz képest a háromszéki óvodások és iskolások száma, tíz éve ez az első létszámnövekedés tanintézményeinkben.