Újraszabják a közszállítást

2019. április 11., csütörtök, Közélet

Új buszmegállók és végállomások, összehangolt elektronikus irányítási, jelzőlámpa- és jegyrendszer, a várost jobban behálózó buszjáratok lesznek Sepsiszentgyörgyön, ha a város pályázatait elfogadják. A nemrég elkészült megvalósíthatósági tanulmányokat a legutóbbi soros tanácsülésen mutatta be Tóth-Birtan Csaba alpolgármester, mindegyiket vita nélkül elfogadták. Mindez a városi mobilitási terv része, több más, korábban kidolgozott fejlesztési tervvel együtt.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A következő években megújuló közszállítás egyik fontos eleme az új végállomás lesz, ameleyt a Kis utca sarkán, egy jelenleg eléggé elhanyagolt területen alakítanak ki. Ott lehet majd a megyei vagy megyén kívüli buszjáratokról a városiakra átülni, esetleg a Kis utcát a Nicolae Iorga utcával majdan összekötő gyalogos és biciklis hídon (amire külön pályázik az önkormányzat) egyszerűen a központba jutni – nyilván, nem az Illyefalváról érkezőknek, de a Brassó, Kézdivásárhely és Kovászna felől jövőknek ez megoldást jelent, és a helyközi járatok kiiktatásával a belvárosi forgalom is enyhül valamennyit.

Az új végállomáson több busz számára lesz hely, idővel pedig jelzőlámpákat is elhelyeznek a Păiuş David és az Építők út találkozásánál. A végállomás kiépítésének becsült költsége 4,74 millió lej.

Egy másik pályázatból a már meglévő, Gólya utcai végállomás is megújul, és a (szintén pályázatból beszerzendő) elektromos buszoknak nem csak helyet, hanem töltőállomást is létrehoznak, mellette pedig jegyeket és bérleteket is lehet majd vásárolni.

A városi buszok (és a majdani bérelhető biciklik) használatára kinyomtatható jegy vagy feltölthető kártya jogosítja fel az utasokat, ezeket nem csupán a végállomásokon lehet megvenni, hanem a város több pontján felállítandó jegyautomatáknál is. A járatokat bővítik, hogy nagyobb területet fedjen le a közszállítás. A megállókat is korszerűsítik, lesz 34 jobban kiépített várakozóhely (szél és eső elleni védelmet nyújtó, félig nyitott fülkével) és 24 egyszerűbb megálló (jegyautomatával). Ennek a projektnek az értéke 7,5 millió lej.

A legbonyolultabb terv a központi forgalomirányító rendszerrel kapcsolatos. Ehhez szükség van egy számítógépekkel felszerelt szobára (amit a helyi rendőrség székházában rendeznek be), videokamerákra, rádiós távközlési eszközökre és új jelzőlámpákra is. A terv szerint a meglévő négy, jelzőlámpával irányított útkereszteződés mellett tíz másikat is lámpákkal látnak el (nemcsak az autók és a gyalogosok, hanem a biciklisek számára is), és még két olyant is létesítenek, ahol csak a gyalogosok és a kerékpárosok fognak átjárni.

A lámpák hangjelzést is leadnak és több helyen gombnyomással működnek majd (ugyanúgy, mint a Sugás Áruház sarkánál). A buszmegállókban elektromos kijelzők mutatják majd, hogy mikor melyik járat érkezik, mert a buszok is be lesznek kötve a rendszerbe, így tudják követni, hogy hol tartanak. A rendszer elsődleges célja a forgalmi adatok elemzése és a szükséges igazítások végrehajtása, de a közlekedési kihágások, szabálytalankodók megfigyelésére is alkalmas lesz. Értékét 26 millió lejre becsülték.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2019-04-11: Közélet - Fekete Réka:

Vidéki orvosi rendelők felújítására lehet pályázni

A megyei önkormányzat korábban is támogatta vidéki orvosi rendelők felújítását, de első alkalommal hirdet olyan programot, amelyben minden pályázó önkormányzat egységesen 25 ezer lejes támogatásban részesülhet, ha ugyanennyi önrésszel járul hozzá az infrastrukturális fejlesztést és eszközbeszerzést lehetővé tevő korszerűsítéshez. Erről Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és dr. Para János, a háromszéki orvosi kamara elnöke egyeztetett Sepsiillyefalván.