Jóváhagyta tegnapi ülésén a Kovászna Megyei Tanács a megyemenedzseri tisztség létrehozását, így nemsokára meghirdetik az állást, és lehet jelentkezni a versenyvizsgára. A közügyvezetői poszt létrehozását valamennyi párt frakciója támogatta, így egyhangúlag szavazták meg az erre vonatkozó határozatot.
A határozat vitája során azonban a Magyar Polgári Párt képviselői fenntartá-saiknak adtak hangot, és módosító javaslatokat fogalmaztak meg. Tulit Attila frakcióvezető szerint ugyanis a leendő közügyvezető a megyeitanács-elnök hatáskörének egy részét is átveszi, és ez vitatható, hiszen az önkormányzati elnököt közvetlen szavazással választották meg. Hangsú-lyozta: mindössze három hónap telt el a választások óta, ennyi idő nem lehetett elég ahhoz, hogy meggyőződjenek az állás létrehozásának szükségességéről. ,,A megyei tanács vezetősége vagy nem tudja, vagy nem akarja ellátni ezeket a jogköröket" — vélekedett Tulit.
Az MPP-s tanácstag szerint a megyei elnöki tisztség egy adminisztratív és egy politikai tisztségre oszlik fel a határozat nyomán. Hangsúlyozta azonban: a megye fejlődését tartják szem előtt, éppen ezért megszavazzák a határozatot.
Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke ismertette a leendő közügyvezető feladatát, hatáskörét. Hangsúlyozta: a romániai és az európai uniós pályázatok lebonyolítása végett szükséges az egységes menedzsment. Mint mondta, nem csupán a megyei tanácsot érintő pályázatok figyelése és lebonyolítása lesz a közügyvezető feladata, hanem egyúttal a települési önkormányzatoknak is besegít, tájékoztatja az egyházakat, civil szervezeteket, a vállalkozói szférát. A közügyvezető feladata lesz fejlesztési tervek, a megyevezetés munkájának hatékonyságára vonatkozó javaslatok kidolgozása is. Országos szinten hatvan város- vagy megyemenedzseri tisztség létezik, összesen nyolc megyevezetésnél van hasonló állás. Tamás Sándor szerint a következő időszak kulcsfontosságú a megye fejlesztése szempontjából, ezért kell erősíteni az ezzel foglalkozó osztályt.
A határozat vitája során az MPP két módosító javaslatot is benyújtott: az egyik a leendő közügyvezetőtől elvárt idegennyelv-tudásra vonatkozott, a másikban javasolták, hogy a versenyvizsgát szervező bizottságba valamennyi frakció jelöljön képviselőt. Aurel Bote, a Román Szövetség tanácstagja javasolta, hogy a közügyvezető hatásköre csak végrehajtói legyen, ne pedig reprezentatív.
A határozatban egyúttal rögzítették a közügyvezetői tisztség betöltéséhez szükséges feltételeket is. Ezek között szerepel egyebek mellett a felsőfokú végzettség gazdasági, közigazgatási, jogi vagy műszaki területen, egyetem utáni tanulmányok menedzsment szakon, tapasztalat a helyi közigazgatásban és az európai uniós alapokból finanszírozott programok lebonyolításában. A versenyvizsga a pályázat benyújtását követően írásbeli tesztből és egy interjúból áll.