Az Európai Unió mindegyik tagországának részt kellene vennie a tűzvészben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame-székesegyház újjáépítésében – szólított fel Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tegnap. A világhírű gótikus székesegyházban hétfőn a kora esti órákban csaptak fel a lángok, leégett a tetőszerkezet, leomlott a kúp alakú huszártorony. A tűzoltóknak az éjszakai órákra, kedd hajnalra sikerült megfékezniük a lángokat, így megmenekült az épület szerkezete és a két harangtorony. „Magyarország a lehetőségeihez mérten mindig támogatja a bajba jutott keresztény közösségeket, ezért természetes, hogy a Notre-Dame újjáépítésében is hajlandó részt venni” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A leggazdagabb francia családok máris több százmillió eurót ajánlottak fel a helyreállításra.
Újjáépítjük a Notre-Dame-székesegyházat – ígérte hétfőn röviddel éjfél előtt a francia elnök a világhírű párizsi katedrálisnál. „A legrosszabbat elkerültük, még ha a csatát nem is sikerült teljesen megnyerni. A következő órák nehezek lesznek” – tette hozzá Emmanuel Macron. Szólt arról is, hogy az újjáépítéshez nemzetközi adománygyűjtést kezdeményeznek. „A Notre-Dame a történelmünk, az irodalmunk, a szellemünk része, nagy eseményeink, járványaink, háborúink, felszabadulásaink helyszíne, életünk epicentruma” – fogalmazott az elnök a még lángoló épület előtt.
Egyelőre nem tudni, mi okozta a tüzet, az első hírek szerint a lángok a restaurálási munkálatokhoz felállított állványzaton, a tetőszerkezetnél keletkeztek és onnan terjedtek tovább. A rendőrség balesetként kezeli a tragédiát. Egy tűzoltó megsérült oltás közben, ezt leszámítva a katasztrófának nincsenek sérültjei. Az ügyészség vizsgálatot indított. André Finot, a Notre-Dame szóvivője elmondta, hogy a kegytárgyak biztonságban vannak a sekrestyében lévő kincstárban. A megmenekült relikviák között van Szent Lajos király tunikája és Krisztus töviskoronája is, amelyet a hagyomány szerint Szent (IX.) Lajos gyűjtött be a Szentföldről.
„Tudom, hogy Franciaország egyedül is képes a rekonstrukcióra, de itt többről van szó, mint csupán anyagi segítségről. A katedrálisban keletkezett tűz ismételten rávilágított, hogy a szerződéseknél fontosabb és mélyebb kötelékek fűznek össze bennünket. Tisztábban látjuk, hogy mennyit veszíthetünk, és tudjuk, hogy együtt akarjuk megvédeni mindazt, ami Európát alkotja” – jelentette ki Donald Tusk az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén. Antonio Tajani, az EP elnöke felkérte a képviselőket, hogy szolidaritásuk jeleként adakozzanak az újjáépítésre, és arról számolt be, hogy gyűjtőládákat helyeztek ki ebből a célból az ülésterem bejáratánál.
Magyar szolidaritás
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek szolidaritásáról biztosította a párizsi érseket és a francia katolikus közösséget a Notre-Dame-székesegyházban kitört tűzvész miatt hétfő este. A levélben a bíboros azt írta: megrendülten értesült arról, hogy a nagyszerű párizsi Saint-Sulpice-templomot ért tűzeset után most, a nagyhét kezdetén a város főtemploma, a Boldogságos Szűz Máriának szentelt Notre-Dame áll lángokban. „Szolidáris szeretetünkről biztosítjuk Michel Aupetit párizsi érseket és a francia katolikus közösséget” – fogalmazott.
A magyar emberek nevében együttérzését és támogatását fejezte ki Orbán Viktor miniszterelnök Emmanuel Macron francia köztársasági elnöknek és Éric de Moulins-Beaufort reimsi érseknek, a Francia Püspöki Kar elnökének a párizsi Notre-Dame-székesegyházat ért tragikus tűzeset kapcsán – közölte tegnap Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke. A két vezetőhöz eljuttatott leveleiben a magyar miniszterelnök kifejtette: a Notre-Dame-székesegyház szimbólum minden keresztény ember számára, amely nem csupán Jézus Krisztus édesanyjának szentségét, de több száz éves történelmével hitünk közös menedékét is jelenti. „Hálával és elismeréssel adózunk a párizsi tűzoltók hősies küzdelme előtt, amellyel sikerült megfékezniük a tomboló lángokat, megmentve az európai kereszténység egyik jelképét a teljes pusztulástól” – fogalmazott Orbán Viktor. A miniszterelnök sok erőt kívánt, Isten áldását kérte a székesegyház újjáépítéséhez és régi dicsőségének helyreállításához – ismertette a levelek tartalmát Havasi Bertalan.
Budapest is hozzájárul a párizsi Notre-Dame-székesegyház újjáépítéséhez. Tarlós István főpolgármester tegnap írt Anne Hidalgo párizsi főpolgármesternek levelet. Ebben a budapesti polgárok és a fővárosi önkormányzat nevében együttérzését fejezte ki a székesegyházban pusztított tűzvész miatt. „A Notre-Dame mindannyiunknak fontos szimbólum, az egyetemes keresztény hit és kultúra egy fontos darabja. Az egyik legszentebb keresztény ünnep, a húsvét, a feltámadás ünnepének közeledtével még fontosabb üzenete van az összefogásnak és összetartásnak.”
Német és orosz segítség
A Notre-Dame nemcsak a kereszténység franciaországi jelképe, hanem a közös európai örökség része is, és Németország kész részt venni a helyreállításában – mondta Angela Merkel német kancellár tegnap Berlinben a párizsi katolikus székesegyházban történt tűzesetről. A kancellár nyilatkozatában kiemelte, hogy Németországban mindenkit mélyen megrázott „a drámai tűzvész ebben a csodálatos templomban, Párizs szívében”, és az egész ország együtt érez a franciákkal. Mint mondta, hazája készen áll a német szakértelmet, a német tapasztalatokat a Notre-Dame helyreállításának szolgálatába állítani.
Peter Füssenich, a kölni dóm főépítésze, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) kulturális világörökségi listáján szereplő, csaknem 170 méter magas templom fenntartásáért felelős szakember elmondta, hogy a Notre-Dame helyreállítása több évtizedig tart majd, és addig is évek telhetnek el, mire az épület épen maradt részeit ismét felkereshetik a látogatók. Kiemelte, hogy a kölni dómon még mindig dolgoznak a több mint hetven éve véget ért második világháborúban keletkezett károk helyreállításán, és ez a munka is még sok évig eltart.
A legjobb orosz restaurátor szakemberek segítségét ajánlotta fel a tűzvészben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame-székesegyház helyreállításához Vlagyimir Putyin orosz elnök francia hivatali partnerének, Emmanuel Macronnak – közölte tegnap a Kreml sajtószolgálata. A Macronhoz intézett táviratában Putyin egyúttal együttérzését fejezte ki a francia államfőnek és népnek a történtek miatt.
„A Notre-Dame Franciaország történelmi jelképe, az európai és a világkultúra felbecsülhetetlen kincse, az egyik legfontosabb keresztény szentély. Az ezen az éjjel Párizsban történt tragédia a fájdalom visszhangját keltette az oroszok szívében” – hangzott az üzenet. Az orosz elnök kifejezte reményét, hogy a székesegyházat sikerül majd helyreállítani, és felajánlotta, hogy ennek érdekében Franciaországba küldje a legjobb orosz szakembereket, akik gazdag tapasztalatra tettek szert a világ kulturális örökségéhez tartozó emlékművek, beleértve a középkori építészet alkotásainak helyreállításában.