Kovászna Megye Tanácsának tegnapi soros ülésén elfogadták a megyei önkormányzat és az alárendelt intézmények költségvetését. Tamás Sándor tanácselnök vetített képes előadása során ismertette a pénz elosztását és az idei beruházási terveket.
Az elnök közölte, ez az első év, amikor minden intézmény működése teljes egészében lefedett. Tavaly például szeptembertől kezdve havonta kellett bukdácsolni, saját költségvetésből pótolni a szociális kiadásokat, mert a kormány nem teljesítette kötelességét.Ezúttal a jövedelemadó száz százalékban a megyében marad, mindenki tud tervezni. Tamás Sándor hangsúlyozta, jobb gazdái a közpénzeknek, mint az állam.
Az önkormányzat idén közel 309,5 millió lejből gazdálkodhat. Ebből 136 milliót a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházra, 84 milliót út- és hídépítésre, -javításra, 54,32 milliót a szociális védőháló fenntartására fordítanak, 32,9 milliót tesz ki a művelődési intézmények és tevékenységek, egyházak és sport támogatására fordítandó összeg, 26,6 millió lej marad magának az önkormányzatnak.
A működési költségek legnagyobb fejezte – 43 százalékos részesedéssel – a szociális intézmények fenntartása. Az elnök közölte, 1050 árva gyermekről gondoskodnak, 5990 fogyatékost támogatnak, a hidvégi öregotthonnak jelenleg 76 lakója van.
A beruházások és fejlesztések fejezetében hat európai uniós támogatással megvalósuló program áll kivitelezés alatt. Ezek közül a legnagyobbak: az erdővidéki utak korszerűsítése, a Székely Nemzeti Múzeum felújítása, valamint a megyei kórház sürgősségi osztályának bővítése. Több évre kiterjedő program az új tüdőbeteg-gondozó építése, a belgyógyászat épületének felújítása, stroke-központ építése, helikopter-leszállóhely létesítése, orvosi műszerek vásárlása és a csatornahálózat felújítása. Más tervek: a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskola korszerűsítése, az oltszemi Mikó-kastély felújítása, a Bod Péter Megyei Könyvtár mögötti kazánház átalakítása, a Gyárfás Jenő Képtár munkálatainak befejezése, három családi típusú gyermekotthon építése.
A román kormány résztámogatásával zajló programok: a Nagyborosnyó és Bodzaforduló közötti út és a várhegyi híd felújítása, a nagyajtai vashíd lebontása és új híd építése, a Maksa és Sepsibesenyő közötti út korszerűsítése és a maksai híd újjáépítése. A katasztrófavédelmi felügyelőséget 3,3 millió lejjel támogatják, ebből Baróton külön tűzoltóegységet hoznak létre és két tűzoltóautót vásárolnak. A hegyimentő-szolgálatnak 2,5 millió lejt irányoztak elő, és tervezik egy kilátó építését a Bodoki-tetőre. Idén befejezik a télen-nyáron használható, hatvan fő befogadására képes kommandói tábor újjáépítését.
A megyei önkormányzat nyolc helyi fejlesztési tervet támogat. Programonként 25 ezer lejjel járul hozzá vidéki, önkormányzati tulajdonban levő orvosi rendelők felújításához és – újdonságként – eszközökkel való ellátásához, sportbázisok létesítéséhez, fejlesztéséhez, játszóterek kialakításhoz. Kistérségenként 150 ezer lejjel támogatják óvodák és iskolák felújítását. Ezenkívül iskola utáni tevékenységeket támogatnak, folytatják az iskolatáska-programot az előkészítő osztályosoknak. Újdonság idén, hogy polgármesterek kezdeményezésére emlékházak és falusi könyvtárak felújításához, fejlesztéséhez is hozzájárulnak.
A tavalyi kihagyás után civil szervezetek, sportegyesületek, egyházak ismét pályázhatnak résztámogatásra. 1,8 millió lej jut egyházaknak, ebből 300 ezer lej kerül Sepsibükszádra, ahol leégett a plébánia. Ifjúsági pályázatokra 150 ezer lejt, kulturális tevékenységekre 1 milliót fordítanak, ugyanannyi jut szociális szolgáltatásokkal foglalkozó civil szervezeteknek, 3,2 millió lejt irányítottak sportra. Habár „a diszkriminált Székelyföldről diktáljuk az iramot a romániai női kosárlabdában”, nemcsak a Sepsi-SIC csapatát támogatják, hanem például vidéki futballcsapatokat is – mondotta az elnök.