Megmarad az erdélyi magyarság

2019. április 24., szerda, Belföld

Románia népessége 2031-ig 16,7 millióra csökken, és a magyarság is fogy, de megőrzi körülbelül 6,5 százalékos arányát – olvasható az erdelystat.ro statisztikai portálon tegnap közzétett elemzésben.

A Népesedési perspektívák Erdélyben 2011–2031 című elemzés felidézi: a legutóbbi, 2011-es romániai népszámlálás adatai szerint az ország népessége 20,1 millió volt. Az 1,3 millió fős magyar anyanyelvű közösség a lakosság 6,64 százalékát tette ki. Az elemzés szerint 2031-ig Románia népességének 17 százalékát veszíti el: 2021-re 18,42 millióra, 2031-re pedig 16,68 millióra apad az ország lakossága. A magyar anyanyelvűek 2021-re várható száma 1,19 millió, aránya 6,58 százalékos, 2031-re 1,07 millió, aránya pedig 6,52 százalékos lesz.

Az Erdélystat számítása két, a magyar intézményes szerkezet szempontjából fontos jelenségre hívja fel a figyelmet. Egyrészt arra, hogy a születések száma annak ellenére csökkenő tendenciát mutat, hogy a termékenységi arányszám enyhe emelkedése feltételezhető. Másrészt pedig arra, hogy az egyes iskolai szintekre belépő magyar anyanyelvű gyermekek száma várhatóan csökkenni fog: a hétéves iskolakezdők száma a jelenlegi 11 551-ről 2031-re minden bizonnyal 9 ezer alá csökken.

A regionális különbségeket vizsgálva az Erdélystat számításai szerint a partiumi és a székelyföldi tömbök magyar anyanyelvű népessége az országos trendekhez viszonyítva csak mérsékelt népességcsökkenést szenved el. A partiumi magyar tömbben és Székelyföldön is a magyar anyanyelvűek arányának a növekedése a valószínűbb forgatókönyv. Marosvásárhely és Kolozsvár vonzáskörzetének a demográfiai kilátásai magyar szempontból nem ennyire kedvezőek, azonban a magyar népesség csökkenése itt is alatta marad az országos átlagnak. A székelyföldi és partiumi megyék közül Hargita, Kovászna, Szatmár és Szilágy esetében várható a magyarok arányának a növekedése, míg Bihar és Maros esetében enyhe csökkenés valószínűsíthető. Erdély egyéb területein viszont a romániai átlagot meghaladó mértékben fogy majd a magyar anyanyelvűek száma, és az arányuk is csökken.

Az Erdélystat kutatói hangsúlyozzák, hogy a felvázolt demográfiai forgatókönyvet számos, egyelőre beláthatatlan tényező befolyásolhatja. A jövőbeli migrációs mozgásokat nem lehet ugyanis nemzetiségi bontásban megfelelően dokumentálni, illetve nem lehet előre látni a várható trendeket. Azt is megjegyezték, hogy az előreszámítás nem etnikai, hanem anyanyelvi kritérium szerint vizsgálta a magyarság perspektíváit, és a magyar anyanyelvű romákkal is a magyar beszélőközösség részeként számolt. Mint hangsúlyozták, ez a megközelítés a magyar nyelvű oktatás tervezése szempontjából fontos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2019-04-24: Világfigyelő - :

Merényletek Srí Lankán

Húsvétvasárnap Srí Lankán három templomban és négy szállodában követtek el közel egyidejű robbantásos merényleteket, melyeknek legalább 321 halottja és mintegy 500 sebesültje van. A Srí Lanka-i kormányfő tegnap arra figyelmeztetett, újabb merényletek lehetségesek, miután több szélsőséges továbbra is szökésben van.
2019-04-24: Belföld - :

Hírsaláta

IOHANNIS MEGSZÓLALT MAGYARUL. Románul, németül és magyarul is boldog húsvéti ünnepeket kívánt Klaus Iohannis államfő vasárnap reggel a nagyszebeni Szentháromság-plébániatemplomban, ahol feleségével együtt részt vett a húsvéti szentmisén, akárcsak tavaly.