Előd Ágnes drónos szobrai a Magmában

2019. április 25., csütörtök, Közélet

Rendhagyó kiállítás nyílik ma délután öt órakor a sepsiszentgyörgyi Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben: a budapesti Előd Ágnes szobrász sajátos, egyedi alkotásait láthatják az érdeklődők. A Magyar Képzőművészeti Egyetemen tanító művész a Háromszék kérdéseire válaszolt.

  • Előd Ágnes fényszobra. Fotó: szentgyorgynapok.ro
    Előd Ágnes fényszobra. Fotó: szentgyorgynapok.ro

– Miért keres egy szobrász új, digitális kifejezési eszközöket? Hogyan esett a választása éppen a drónos szobrokra, amely ráadásul csapatmunka eredményei?

– A művészek mindig is keresték az új technikai megoldásokat, hogy az elképzeléseiknek legjobban megfelelő művet hozhassák létre. Billy Klüver, az EAT egyik, mérnöki előképzettségű alapítója Van Eycket és az olajtechnikát hozza erre példának. Jómagam a drónos technika használatáig hosszú idő után jutottam el. 2001-től foglalkoztat a gondolat, hogy lebegő, alakváltoztatásra képes fényszobrokat készítsek. Folyamatosan bújtam a Nature és Science folyóiratokat, hogy megfelelő technológiát találjak az elképzeléseim megvalósításhoz, de nem találtam megfelelőt. 2015-ben figyeltem fel a drónos technológiára, és akkor találkoztam az ELTE Biofizikai Tanszékének kutatóival. Azóta együtt dolgozunk.

– Mit jelent ma a drónos szobor a kortárs művészetben, illetve milyen jövő áll e sajátos művészeti ág előtt? Egyáltalán, a digitális technika mennyire alakítja át a kortárs művészetet?

– Magamon kívül nem tudok másról, aki ilyet csinálna. De úgy gondolom, hogy ez nevezhető egy új műfajnak. A digitális technika hozzáférhetősége és főleg a kezeléséhez szükséges tudás hozzáférhetősége egyre szélesebb körű. Ugyanolyan módon befolyásolja a művészek gondolkodását, mint bármi más a kortárs vizuális környezetünkben, amelyből a művészek egyrészt inspirációt merítenek, másrészt meg ez az a hangos háttér, amelyet túl kell harsogniuk.

– Önt személyesen milyen további elképzelések, projektek foglalkoztatják ezen a területen?

– Az, amit a drónos technológia jelenleg tud, nagyon látványos, és éppen ezért nagyon hálásnak kell lennem, hogy elsőként használhatom, de még nem érte el azt a szintet, amellyel az eredeti, még 2001-ben kitalált műveimet meg lehetne valósítani. Először szeretnék minél tevékenyebben részt venni abban a folyamatban, hogy azt a szintet elérjük. Utána meg meglátjuk, hogy milyen utak nyílnak még meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 12
szavazógép
2019-04-25: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Magyarul beszélő elnök

Négy és fél évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a 2014-es elnökválasztáson a Romániában élő magyarok voksainak elsöprő többségét megszerző Klaus Iohannis tegyen egy apró gesztust: múlt vasárnapi üzenetében románul, németül és magyarul kívánt boldog húsvétot a katolikusoknak és protestánsoknak.
2019-04-25: Közélet - :

Újabb bírság magyarellenességért

Keddi ülésén újabb bírságot szabott ki a magyarellenes megnyilvánulásairól ismert Realitatea Televíziónak az Országos Audiovizuális Tanács. Mások mellett a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat feljelentése alapján büntették a hírtelevíziót a Cozmin Gușă vezette műsorban elhangzottak miatt. A testület ezúttal két március elején sugárzott adás miatt szabott ki 15 ezer lej pénzbüntetést.