A városnapokat követően több kisebb, az önkormányzat által saját hatáskörben végzett sepsiszentgyörgyi munkálatot – útszakaszok, járdák, sétányok felújítása, esővíz-elvezető rendszerek karbantartása – szándékoznak befejezésközeli állapotba hozni – jelentette be Antal Árpád polgármester. Emellett reményeik szerint az eljövendő hetekben sikerül tisztázni azt a pénzügyi ellentmondást, amit az építőiparban kötelező háromezer lejes minimálbér elrendelése okozott, és ami miatt jelenleg négy utca korszerűsítését nem tudják elkezdeni.
Antal Árpád szerint a városi kertészet, valamint a Sepsi Útépítő Kft. eddig már több kisebb munkálatot elvégzett, így a központi Erzsébet parkban a sétányok rendbetételét, illetve a Szabadság tér esővíz-elvezető rendszerének karbantartását is. Emellett a Benedek Elek utcában a tömbházak felőli járda aszfaltozásra vár, jövő hónap közepéig aláírják a szerződést a vállalattal, amely elvégzi a feladatot. Mint korábban jeleztük, az önkormányzat saját vállalatának nem vásároltak aszfaltozó állomást, mivel ez nagy és túl hosszú idő alatt megtérülő anyagi tehertételt jelentett volna, illetve körülményes lett volna a beszerzés. A Sepsi Útépítő Kft. jelenleg az Olt utcai járdalapok újbóli lerakásán dolgozik, illetve az Otthon sétányon előkészítették a járdák, az úttest és a parkolók aszfaltozását.
Antal Árpád kitért még a Váradi József utca felső és alsó részére, valamint a Sas utcában már jó ideje zajló munkálatokra. A szolgáltatók minden helyszínen elvégezték a munkát, a szegélykövek a helyükre kerültek, illetve a járdákat és az úttestet is előkészítették az aszfalt leöntéséhez. A polgármester szerint ez még a nyár beállta előtt megtörténik, az alapréteg mind a járdákra, mind az úttestre felkerül, a koptatóréteg valamivel később, de mindenképp ebben az évben.
Az elöljáró az építőiparban tavaly év végén a kormány által elrendelt legkevesebb háromezer lej bruttó minimálbér közmunkálatokat érintő hatásáról is beszámolt. Ennek nyomán a munkakezdési parancsot nem tudják kiadni négy sepsiszentgyörgyi utca – Ág, Puskás Tivadar, Vasile Goldiș, valamint Andrei Șaguna – esetében, noha már megkötötték a kivitelezési megállapodásokat a vállalatokkal. Nem egyértelmű ugyanis, hogy a minimálbér-növelés miként befolyásolja a múlt évben megkötött kivitelezési szerződések értékét. Antal Árpád szerint a kormány a minimálbér decemberi bevezetését követően mostanig nem dolgozott ki egy egyértelmű alkalmazási módszertant, és noha mind a közbeszerzések felügyeletét végző országos hatóság, mind a fejlesztési minisztérium megfogalmazta az álláspontját, ezek ellentmondanak egymásnak.
Ráadásul egy sürgősségi kormányrendelet is megjelent a tárgyban, de ez csak jobban összekuszálta a kérdést, így jelenleg ott tartanak, hogy senki nem mer lépni, mivel utólag a számvevőszék vagy más hatóság beleköthet abba, hogy éppen melyik értelmezés szerint jártak el. A helyzetet bonyolítja, hogy az álláspontok közül az egyik az önkormányzatnak kedvez, a másik a kivitelezőknek. Antal Árpád szerint mindenkinek jó megoldás nem létezik, viszont egységes módszertanra mindenképp szükség van, addig ugyanis állnak a beruházások. A polgármester elvetette azt a lehetőséget, miszerint a kormány azért nem lép, hogy a rendelkezésre álló összegeket ne költsék el az önkormányzatok, és azok idővel visszavándoroljanak a központi költségvetésbe. „Az államnak nem lehet érdeke, hogy a közberuházások ne haladjanak, és a meglévő pénzek a folyószámlákon porosodjanak” – vélekedett.