Az előző esztendők hagyományaihoz híven idén is Kézdiszentkereszt indította el a kézdiszéki falunapok sorozatát: május első hétvégéjén tizenhetedik alkalommal zajlott a rendezvény a Trefán Leonárd-iskola udvarán, a művelődési otthonban és a sportpályán. Az esemény legszínvonalasabb mozzanata idén is a Gábor Judit tanítónő kezdeményezésére született felső-háromszéki népdaltalálkozó volt, amelyet szombat délután tartottak meg.
A hetedik kiadásához érkezett színvonalas rendezvényen hat település, Bélafalva, Csomortán, Kézdialmás, Kézdiszentkereszt, Kézdiszentlélek és Lemhény 208 énekese lépett színpadra. Az eddigi szokás szerint a népdalcsoportok ének- és muzsikaszóval vonultak a helybeli Trefán Leonárd-iskolától a művelődési otthonig.
A csoportok egy részét népi zenekarok is elkísérték. Lemhényből Miklós Mária Terézia tanítónő, Kézdialmásról Kovács Ildikó Mária óvónő, Csomortánból Moré László tanító, Bélafalváról Kiss Melinda tanítónő és Gáspár Ildikó óvónő, Kézdiszentlélekről Marthi Erika és Marthi Enikő tanítónő, valamint Ábri Béla zenetanár, a házigazda Kézdiszentkeresztről pedig Gábor Judit tanítónő vezette a fellépő énekescsoportot, illetve a szólistákat. A találkozón idén is zsúfolásig telt a művelődési otthon nagyterme. A közösségépítő és -formáló rendezvény védnökségét idén a sepsiszentgyörgyi Kerezsi Mária zenetanár és Kerezsi János ny. zenetanár, valamint a csernátoni Radu Ibolya tanítónő vállalta.
A megjelenteket, falusfeleit, Kézdiszentkereszt két anyaországi testvértelepülése, Lesenceistvánd és Pilisszentkereszt küldöttségét, a szentesi citerazenekart és a védnököket Páll Endre, a község polgármestere köszöntötte, aki arra kérte a fellépő csoportokat, hogy ragaszkodjanak népi hagyományainkhoz, kultúránkhoz. Gábor Judit szervező elmondta: minden települést egy-egy énekescsoport képvisel, s abban mindkét nemnek és minden korosztálynak jelen kell lennie, akár egy nagy családban, közösen és szólisták által bemutatják a helyi és más tájegységek dalait. A találkozó nagylelkű támogatóknak köszönhetően jöhet létre évről évre – hangsúlyozta a szervező, aki azt is elárulta, hogy az eddigi hat népdaltalálkozón 554 népdal hangzott el közel ezerkétszáz énekes ajkáról. A csoportok fellépése előtt meglepetésként a főszervező a magyarországi Szentesről érkezett és Mélykútiné Németh Kornélia által irányított, többszörös Aranypáva-díjas Pengető citerazenekart szólította a színpadra, amely három népdalt adott elő. A hat fellépő csoport előadását a közönség vastapssal jutalmazta. A rendezvény kiértékeléssel és egy népdal közös eléneklésével ért véget.
Házaspárok köszöntése
Tegnap a Vatány Gábor plébános által celebrált ünnepi szentmisén megerősítette fogadalmát a 25, 30, 40 és 50 évvel ezelőtt házasságot kötött tíz házaspár. A legidősebb pár az ötven esztendeje együtt élő Bara István és Gizella. A szentmise után benépesedett a Trefán Leonárd-iskola udvara, ahol Páll Endre polgármester köszöntötte a jubiláló párokat, akik a templomból helybeli mazsorettek és zenészek vezetésével érkeztek. Anyák napja lévén, az elöljáró az édesanyákat is köszöntötte. Fellépett a mazsorettcsoport és a Szép Remények Nyugdíjasklub dalcsoportja. Tóth Csaba, Lesenceistvánd polgármestere egy üveg bort adott át a Bara házaspárnak. A község elöljárói és Fejér László Ödön szenátor egy-egy szál virággal, a családtagok, barátok és ismerősök pedig virágcsokrokkal és -kosarakkal köszöntötték a jubiláló házaspárokat.
Délután a Trefán Leonárd-iskola tanulói, este pedig a Tisztás Néptáncegyüttes táncosai adták elő ünnepi műsorukat. A faluünnep az Unikum együttes koncertjével, tűzijátékkal és utcabállal zárult.