Táblabírósági végzés kényszere alatt kedden délután a sepsiszentgyörgyi önkormányzat leszereltette a Constantin Brâncuși Szakközépiskola bentlakása faláról a háromnyelvű Lósy Schmidt Ede-emléktáblát, amit péntekig kell visszahelyezni abban a változatban, hogy a román szöveg legyen az első helyen.
Lapunk érdeklődésére Sztakics Éva alpolgármester elmondta, az örökös feljelentő, Dan Tanasă 2018 novemberében perelte be a helyi önkormányzatot a Lósy-tábla ügyében, mert sértette a szemét, hogy a román szöveg a magyar nyelvű alá került. Első fokon, 2019 február elsején az önkormányzat veszített a Kovászna Megyei Törvényszéken, majd fellebbezett, de a brassói táblabíróságon április 9-én újból a felperes nyert, aki a Méltóságért Európában Polgári Egyesület nevében jelentget a két-, illetve többnyelvű táblák ügyében. Ha a Lósy-emléktábla péntekig nem kerül vissza a helyére a peres úton megítélt változatban, büntetik a polgármestert, ezért nincs más választás, eleget kell tenni a törvényes elvárásnak – mondta az alpolgármester.
Lósy-Schmidt Ede (1879-1948) egykori mikós diák, technikatörténész, a budapesti Magyar Műszaki Múzeum alapítója és első igazgatója, az első magyar nyelvű műszaki lexikon szerkesztője, tudománytörténeti tanulmányok szerzője emlékére Kónya Ádám független tanácstag kezdeményezésére 2004 novemberében, születésének 125. évében, a Magyar Tudomány Napja alkalmából kívánt három nyelvű márványtáblát elhelyezni a helyi önkormányzat, ezt ellenben Rodica Părvan iskolaigazgató, akkori és jelenlegi önkormányzati képviselő az utcára kivezényelt diákjaival együtt megakadályozta és kijelentette, csak a holttestén át helyezhetik el a táblát, az avatás kezdeményezőit pedig „takarodjanak innen!” szavakkal űzte el az iskola közeléből. Az önkormányzat azonnal tiltakozott, Albert Álmos akkori polgármester még aznapra tanácsülést hívott össze. A táblaavatót új időpontra tűzték ki, ellenben akkor sem sikerült botránymentesen elhelyezni a magyar, román és német nyelvű márványlapot. Ismét diákokat vezényelt az utcára az iskolaigazgató, akik trikolórokat és feliratos ívlapokat lobogtattak „Tartsák be a törvényeket!”, „Nem a magyarosításra!”, „Vessenek véget a visszaéléseknek!”, „Meddig tart még a magyarosítás?” szövegekkel.
A november 23. helyett végül december 16-án, Kodály Zoltán születésnapján felavatott Lósy-emléktábla tizenöt esztendeje hirdeti három nyelven, hogy abban az épületben született az első magyar műszaki lexikon szerkesztője, a Magyar Műszaki Múzeum alapítója, érdemeit sem a korábbi, sem a jelenlegi táblabotrány nem tudja kisebbíteni.