KSE-napok KézdivásárhelyenNevet kapott a sportcsarnok

2019. május 9., csütörtök, Közélet

Az imecsfalvi születésű, Brassóban élő Kicsid Gábor négyszeres világbajnok, olimpikon, román válogatott kézilabdázó nevét viseli a kézdivásárhelyi sportcsarnok tegnaptól. A KSE-napok részeként szervezett avatóünnepségen a névadó, családja, rokonsága, három egykori sporttársa és jó barátja – Cristian Gaţu, Birtalan István és Radu Voina –, valamint számos sportbarát és érdeklődő volt jelen. Az eseményre már felkerült a sportcsarnok homlokzatára Kicsid Gábor neve.

  • Felkerült Kicsid Gábor neve a sportcsarnok homlokzatára. A szerző felvétele
    Felkerült Kicsid Gábor neve a sportcsarnok homlokzatára. A szerző felvétele

Kicsid Gábor kimagasló, páratlannak mondható sporteredményeit elsőként egykori csapattársa, Cristian Gaţu méltatta. Gaţu tizennyolc éven keresztül, 1996 és 2014 között a Román Kézilabda-szövetség elnöke volt. Elmondta:  nagy öröm és megtiszteltetés számára, hogy több társával együtt jelen lehet ezen a nem mindennapi ünnepségen, ugyanakkor gratulált a névadás kezdeményezőinek, a helyi tanácsnak. Azt is elárulta, számtalan esetben megkérdezték tőle az újságírók, hogy mi volt a kézilabda-aranycsapat titka, amire ő felsorolta a játékoskeretet: a román Cornel Penut, a székely Kicsid Gábort és Orbán Istvánt, a magyar Birtalant, a szász Gunesht, a sváb Stöcklt, a macedón Gaţut. Az aranycsapat tagjai heti egy alkalommal Bukarestben rendszeresen találkoznak. A politikusok is példát vehetnének róluk – zárta beszédét Cristian Gaţu.

Ezt követően a szilágysági Birtalan István szólt a jelenlevőkhöz, fantasztikus embernek, játékosnak és barátnak nevezve Kicsid Gábort, akit 1967-ben ismert meg, és „többet aludt vele, mint saját feleségével” – mondotta a hallgatóság derűjére. Több mint tizenöt évig kézilabdáztak együtt, jóban-rosszban együtt voltak. „Azt szeretném, ha Romániában olyan sportolók lennének ma is, mint amilyen Kicsid Gábor volt, és úgy harcolnának a kézilabdáért, mint ahogy ő harcolt” – hangsúlyozta Birtalan István.

Derzsi Gyula alpolgármester, a névadás kezdeményezője – miután felsorolta Kicsid Gábor kimagasló eredményeit – mérföldkőnek nevezte az eseményt a város történetében, majd felolvasta a helyi tanács 2019/34-es, erről szóló határozatát.

Kicsid Gábor köszönetet mondott a nagy megtiszteltetésért, és azt ígérte, nem utoljára van jelen a nevét viselő sportcsarnokban, amiben tudja, segíteni fogja a város sportéletét. Az előcsarnok falára felszerelt kétnyelvű érdemtáblát Derzsi Gyula alpolgármester és a névadó fia, Kicsid Gábor Árpád leplezte le. A névadó ünnepség állófogadással és kötetlen beszélgetéssel ért véget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2019-05-09: História - Egyed Ákos:

Egy irat töredékes és problematikus közléséről

A Háromszék az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején című forráskötet margójára
Az érdeklődők ez év március közepén vehették kezükbe a Háromszék az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején című forráskötetet, amelyet Demeter Lajos, Pál-Antal Sándor és Süli Attila állított össze és közölt a marosvásárhelyi Mentor Könyvek Kiadónál. A kötet belső címlapján az áll, hogy a kötet az 1848. március 22. és 1851. február 21. között keletkezett forrásokat tartalmazza. A könyv 566 oldalán a lajstrom szerint 869 irat, sajtótudósítás, napló és visszaemlékezés található. Az iratok 60 százaléka, amint a bevezetőben olvasható, először kerül kiadásra, 40 százaléka pedig újraközlés. A közölt iratok sokfélék: közigazgatási egységek, bíróságok, katonai szervek bocsátották ki. A kötet használatát a források lajstroma, személy- és helynévmutató segíti.
2019-05-09: Máról holnapra - Farkas Réka:

Veszélyes kezdeményezés

Első ránézésre igazságosnak és helyesnek tűnik a Magyar Polgári Párt azon javaslata, amely a hátrányos megkülönböztetés elve mentén törölné a kisebbségi diákok román érettségijét, hogy ne kelljen többet tanulniuk, vizsgázniuk, mint többségi nemzettársaiknak. Csakhogy alaposabban elemezve az elképzelést, félő, többet árt, mint használ a kezdeményezés.