Az érintettség okán a sérült ember könnyen megérti fogyatékkal élő sorstársa gondjait, tapasztalatát felhasználhatják azok a szakemberek, akik sérültekkel és megváltozott munkaképességűekkel foglalkoznak, de ő maga is segítő szakemberré válhat – ez a témája annak az Erasmus+ pályázatnak, amelynek egyik résztvevője a sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány Írisz Háza, munkatársai ezen a héten Törökországban találkoznak a program többi partnerével.
Olcsvári Tünde, az Írisz Ház szakmai vezetője szerint a hároméves program célja, hogy felkészítsenek fogyatékkal élőket arra, hogy besegítő tanácsadókká váljanak. Tapasztalati szakértőként hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fogyatékkal élőkkel foglalkozók még jobban megértsék az ő világukat. Az érintettek mellett a programban részt vesznek az Írisz Ház csoportvezetői és az itt működő Ergon munkaközvetítő iroda munkatársai. A megnyitása óta eltelt egy év alatt az iroda huszonöt sérült, illetve megváltozott munkaképességű munkavállalót vett nyilvántartásba, közülük 12-t sikerült elhelyezniük – tájékoztatott Erőss Bulcsú, az iroda munkatársa. A legkülönlegesebb eset egy hatvannégy éves fogyatékkal élőé, aki közvetítésükkel élete első munkahelyét foglalta el.
A múlt héten egy másik uniós pályázat részeként az Írisz Ház fogadta a program svédországi, ausztriai, görögországi, litvániai, németországi partnereit, közös témájuk: hogyan hasznosíthatóak a digitális világ eszközei a fogyatékkal élőkkel való foglalkozások terén, illetve miként tágítható a világ számukra a digitális eszközök használata révén. Makkai Péter, az Írisz Ház irányítója lapunknak elmondta, a mozgáskorlátozottak számára óriási a jelentősége annak, hogy a számítógép, az internet révén kapcsolatba kerülhetnek olyan dolgokkal, ami számukra elérhetetlen. Virtuális utazásokon vehetnek részt, múzeumokat látogathatnak, tanulhatnak, a nemlátókat hangprogramok segítik abban, hogy használhassák a digitális eszközöket, és az értelmi fogyatékosok, írástudatlanok is megtaníthatóak bizonyos programok használatára. A munkahelykeresésben és az élet sok más területén is segítségükre lehet a számítógép – véli Makkai Péter.
Az Írisz Ház foglalkoztatottjai számára nemrég számítógépes képzést indítottak, és folyamatban van Sepsiszentgyörgy akadálymentesített térképének elkészítése, amelyből a városba látogató tájékozódhat arról, hol közlekedhet mozgássérültként.