Több népszerű program elfogadásáról, illetve elindításáról döntött tegnapi ülésén a kormány, valamint ugyancsak tegnapra időzítették annak az uniós projektnek az aláírását is, mely pénzforráshoz juttatja a fogyatékkal élőket.
Egyik intézkedéseként a kormány egy régi adósságának törlesztéséről rendelkezett, a kormányülés elején Viorica Dăncilă miniszterelnök bejelentette, a kabinet 700 millió lejt utal át a környezetvédelmi alapnak annak érdekében, hogy minden állampolgár visszakapja a járművek forgalomba helyezésekor befizetett környezetvédelmi illetékeket.
Elindították a háztartási gépek roncsprogramjának második kiadását is, amelyre negyvenmillió lejt, a tavalyi összeg kétszeresét különítette el a kormány. A programra már mától lehet jelentkezni, idén mosógép, hűtőszekrény, fagyasztóláda, légkondicionáló berendezések mellett mosogatógépet és televíziót is lehet vásárolni, az értékjegyek összege 200–500 lej a vásárolandó gép energiahatékonyságának függvényében.
Ugyancsak a kormányülés elején közölte a miniszterelnök, hogy a kormány elfogadja az Egy község, egy mentőautó programot, mely révén a családorvosok körülbelül kétszázezer euró támogatást kapnak mentőautó beszerzésére, illetve kabinetjük felszerelésére. A kétéves program 2,5 milliárd lejes keretből működik.
Tegnap a kormány első olvasatban tárgyalta az Első ház programból átalakított Egy család, egy lakás nevű indítványt, ennek újdonsága, hogy a kormánygarancia arányát a hitel 50 százalékáról 80 százalékra emelik, ugyanakkor az állam átvállalja a kezelési költségeket és jelentős kamatkedvezményeket nyújt a gyerekes családoknak, illetve a fogyatékkal élő személyeknek. Viorica Dăncilă elmondta azt is: 500 ezer eurós összegre pályázhatnak azok a civil szervezetek vagy befektetők, amelyek vállalják, hogy lakóközpontokat építenek idős személyek számára. A 2020-ig tartó programot négymilliárd lej keretösszegű kötelezettségvállalási hitelből finanszírozzák.
A kormány napirendjére tűzte egy olyan jogszabály elfogadását is, amely szerint a hidrominerális források (friss és mineralizált talajvíz, ideértve a termálvizet és a balneológiában használt vizet) kiaknázása után járó bányajáradék egy részét a helyi közösségek kapják.
Ugyancsak tegnap írták alá a Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (POCU) keretében létrejött projektre vonatkozó szerződést, melynek köszönhetően több mint hétezer fogyatékkal élő személy kap ötezer euró értékű utalványt olyan eszközök beszerzésére, amelyek segítik társadalmi beilleszkedésüket és azt, hogy rendes, fizetett munkahelyhez jussanak. A Victoria-palotában ugyanakkor aláírtak két másik projekt indítására vonatkozó szerződést is, ezek a tanulók, illetve az egyetemisták szakmai gyakorlatát támogatja.
Végül tegnapra időzítette Liviu Dragnea annak a törvénytervezetnek a benyújtására vonatkozó bejelentését, amely 2020-tól kezdve tíz évig megtiltja a rönkfa exportját. A Szociáldemokrata Párt elnöke elmondta, kezdeményezésének az a célja, hogy a fát Romániában dolgozzák fel, vagyis a hozzáadott érték az országban maradjon.