Önjelölt kormányfők és nagy átalakulások

2008. szeptember 3., szerda, Máról holnapra
Farcádi Botond

Kissé a romániai államberendezkedés felemás jellegét tükrözi az elmúlt napokban tapasztalt jelenség, hogy szinte valamennyi párt igyekszik jó előre tudatni a választókkal, ki lesz a kormányfőjelöltje.

Mircea Geoană korábban sem rejtette véka alá, hogy miniszterelnök szeretne lenni, most pedig, vállalva, hogy a Szociáldemokrata Párt nagy öregjei — Ion Iliescu exállamfő vagy Adrian Năstase volt kormányfő — megmosolyogják ambícióit, megerősítette szándékát. Călin Popescu Tăriceanu saját szavai szerint ,,lelkesen és büszkén" közölte liberális kollégáival, hogy újabb négyéves mandátumra készül a kabinet élén. Theodor Stolojan a tengerpartot választotta bejelentésének helyszínéül, és mivel Traian Băsescu államfő támogatását élvezi, nem valószínű, hogy a demokrata-liberális alakulat vezetői más kormányfő-várományost nevesítenek.

A sietség azért is érdekes, mert Romániában a kormányfőt nem választják, hanem az államelnök nevezi ki. Márpedig amíg Traian Băsescu székel a Cotroceni-palotában, szinte biztosra vehető, hogy sem Mircea Geoanăból, sem pedig Călin Popescu Tăriceanuból nem lesz miniszterelnök. Az önjelölések hátterében tehát nem a valós esélyek felmérése áll, hanem egyrészt az alakulaton belüli pozíciók erősítésének szándéka, másrészt pedig annak kihasználása, hogy népszerűségük általában nagyobb, mint a párté. Némiképpen tehát arra igyekeznek rájátszani, hogy a rendszerváltás után először a parlamenti választások időpontja nem esik egybe az államfőválasztással.

Mindezeken túl azonban a kormányfőjelöltek tolongása rávilágít az állami berendezkedés kettősségeire is. Nem véletlen, hogy éppen a parlamenti választások előtt került ismét előtérbe Románia államformájának, az alkotmány átalakításának kérdése. Míg a liberálisok a tiszta parlamenti köztársaság szükségességét hangoztatják, a Traian Băsescuval ápolt jó kapcsolatok miatt az elnöki rendszer mellett elkötelezett demokrata-liberálisok azzal vádolják Tăriceanuékat, hogy az alkotmányos monarchiát szeretnék bevezetni.

Mindenki számára egyértelművé vált, hogy az alkotmány módosításra szorul, tisztázni kell a parlament, a kormány és az államfő hatáskörét, különben a továbbiakban is a taláros testület dönthet majd a legfontosabb kérdésekről. A belpolitikai helyzet tehát ismét lehetőséget kínálna, hogy a nagy átalakítások során a regionális újrafelosztás vagy a területi autonómia kérdése is előtérbe kerüljön. Ehhez azonban összefogás szükséges, és olyan vezetők, akik következetesen kiállnak a célok mellett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 889
szavazógép
2008-09-03: Közélet - Ferencz Csaba:

Ma tüntetnek a mezőgazdászok

Mintegy száz traktor, több száz mezőgazdász részvételére számítanak Sepsiszentgyörgyön a mai tüntetésen, amelyen a mezőgazdasági politikában esedékes változtatásokért szállnak síkra két megye gazdálkodói. Országosan két tucat megyeszékhelyen vonulnak utcára, illetve a prefektúra elé a gazdák, Sepsiszentgyörgyön az állomástól a központig vonuló erőgép-demonstrációban nem csak háromszéki, hanem Hargita megyei gazdák is részt vesznek.
2008-09-03: Közélet - x:

Választások előtt nem szövetkezünk

Nem kötjük be a fejünket a választások előtt — jelentette ki tegnap Markó Béla RMDSZ-elnök, megemlítette azonban, hogy a szövetség a választások után az NRP kivételével bármely politikai alakulattal hajlandó szövetséget kötni. Markó emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ soha nem kötött szövetségeket a választások előtt, utána pedig ,,politikai programunk, a magyar közösség érdekei és az ország érdekei alapján" döntenek majd. ,,Bár jelenleg az NLP-vel alkotunk koalíciót, ők a partnereink, és a legközelebb állnak az RMDSZ-hez, ez nem jelenti azt, hogy ha lesznek jó programok és elfogadható feltételek, nem társulhatunk másikkal is.