A legtöbben maximális figyelmet fordítunk arra, hogy az otthonunkban évszaktól függetlenül megfelelő hőmérséklet uralkodjon. Arra viszont sajnos már nagyságrendekkel kevesebben figyelnek oda, hogy a lakásukban megfelelő minőségű levegő is legyen.
Márpedig meglehetősen szoros összefüggés állapítható meg a rossz levegő, illetve a felső légúti megbetegedések kialakulása között. Sokan már csak kényszerűség hatására ismerték fel, hogy bizony mindig gondoskodni kell a szellőztetésről, illetve a páratartalom optimális szintjéről.
Rövid bejegyzésünkben a magas páratartalom következtében fellépő allergia kialakulásának okait, illetve ennek a nemkívánatos jelenségnek elkerülése érdekében alkalmazható megoldásokat mutatjuk meg.
A lakásban lévő levegő minőségének alakulása
A különböző zárt helyiségek szellőztetéséről rendszeresen kell gondoskodnunk, mert az ott található levegő egy idő után elhasználódik. Ennek okai között említhetjük egyébként az ott tartózkodó személyek be- és kilégzésének következtében megemelkedő szén-dioxid szint emelkedését.
De ugyanúgy képesek rontani a levegő minőségén a természetes és mesterséges kipárolgások, mint például az izzadás, a rothadás vagy a különféle tisztítószerek.
A falakon, üvegeken és a különböző vizes helyiségekben nagyobb valószínűséggel növekszik meg tartósabban is a páratartalom. A folyamat következményeként tapasztalható penészedés nemcsak kellemetlen szagot áraszt, hanem az egészségünkre sem gyakorol éppenséggel pozitív hatást.
A magas páratartalom következtében allergia léphet fel
A páratartalom optimális szinten való tartása kulcsfontosságú egészségünk megóvása szempontjából. A felső légút nagy részét ugyanis nyálkahártya fedi, ami az általunk belélegzett levegő páratartalmára rendkívül szenzitív.
A túlságosan nedves és párás levegő ideális közeget jelent a kórokozók szaporodásához. A szélsőségesen száraz körülmények hatására pedig a nyálkahártya jó eséllyel kiszárad és érzékennyé válik. Ennek következtében a felülete könnyen megsérülhet, így nem lesz képes kellően ellátni a védekező funkcióját.
A magas páratartalom emellett kedvező körülményeket kínál az allergiás tüneteket okozó háziporatka számára. Tapasztalható lehet a rossz közérzet, fáradékonyság, illetve szélsőséges esetben még szemproblémák is.
Mi jelenthet megoldást?
Nulladik lépésként már az is sokat segíthet, ha rendszeresen szellőztetünk. Szignifikáns javulást pedig akkor remélhetünk, ha beszerezzük és alkalmazzuk a célnak megfelelő párásító, vagy párátlanító készüléket.
Ezek az eszközök egyrészt rendkívül hatékonyak, és már rövid idő alatt is képesek javulást elérni a levegő minőségében. Emellett pedig az sem elhanyagolható szempont velük kapcsolatban, hogy a működésük meglehetősen energiatakarékos. (X)