TÃz perc sem kell ahhoz, hogy vásárlószatyrunkba négy-öt vagy annál is több műanyag zacskó kerüljön, de vajon milyen természeti csodának kell történnie, hogy a világ óceánjaiban úszó több milliárd tonnányi műanyag okozta szennyezést túlélje vizeink élÅ‘világa? A kérdésre egyetlen válasz adható: a csoda rajtunk múlik, meg kell állÃtanunk a műanyaghasználat dömpingjét. Ennek mikéntjérÅ‘l kérdeztük Becsey Évát, aki Várkonyi Eszterrel közösen civil kezdeményezést indÃtott a műanyagok felhasználásának csökkentése érdekében, de nem csak a fogyasztók szemléletére kÃvánnak hatni, hanem mindazokra, akik termékeiket műanyag csomagolásban kÃnálják.
Kevesebb műanyagot, Sepsiszentgyörgy! elnevezéssel februárban indÃtotta Becsey Éva és Várkonyi Eszter azt az internetes közösségi oldalt, amelyhez bárki csatlakozhat, megÃrhatja véleményét a témához kötÅ‘dÅ‘ pozitÃv és negatÃv élményeirÅ‘l, illetve javasolhat megoldásokat, hogyan használjunk kevesebb műanyagot. Azóta több százan csatlakoztak az emlÃtett kezdeményezéshez, az élelmiszer-kereskedelmi vállalatoknak cÃmzett kétnyelvű felhÃvást eddig több mint hatszázan Ãrták alá, amelyben arra kérik a tulajdonosokat, engedjék, hogy információs táblákat helyezzenek el üzleteikben útmutatásként a vásárlók számára arról, hogyan lehetnek környezettudatosabbak. A pénztáraknál a nejlonzacskók mellett vászontáskát is áruljanak, és ezeket a pénztárosok minden alkalommal ajánlják fel, amikor valaki szatyrot kér, a pékségekben a friss pékárut nejlon helyett tegyék papÃrtasakba, a zöldség-gyümölcs részlegen áruljanak hálókat, a kimérÅ‘s árut otthonról hozott, tiszta tárolóedénybe, tasakba is lehessen kérni. A napokban a helyi Bertis üzletekben elhelyezték azokat a plakátokat, amelyekkel felhÃvják a vásárlók figyelmét, hogy Romániában naponta kétmillió nejlonzacskó kerül forgalomba, ami nem bomlik le, és tájékoztatnak arról, a vászonból készült, több százszor mosható szatyrok, az otthonról hozott dobozok használata jóval környezetkÃmélÅ‘bb, mint a műanyag. Becsey Éva elmondta, a TEGA Rt. vállalta, hogy tájékoztatja a megyeközponti zöldségpiac árusait, hogy a portékát kimérhetik a vásárlók által otthonról hozott tárolóedényekben is, ha ezt a vásárló kéri, a piac bejáratánál pedig elhelyezik az erre vonatkozó felhÃvást.
Â
TelÃtÅ‘dtünk, nincs tovább
Az elmúlt évek, évtizedek alatt oly mértékben telÃtÅ‘dtünk műanyaggal, hogy a környezetvédelmi hatóságok is felhÃvták a figyelmet, nagy baj van – hangsúlyozta Becsey Éva. Elmondta, gyakran csak néhány percig használunk egy nejlonzacskót, éppen csak addig, amÃg az üzletbÅ‘l hazavisszük az élelmiszert, amit vásároltunk, mert legtöbbször úgy ragasztják rá az árcÃmkét, hogy szétnyitáskor a zacskó elszakad, használhatatlanná válik. A műanyagok ily mértékű felhalmozódása késztette arra, hogy civilként lépjenek és a hozzájuk hasonlóakkal együtt tegyenek valamit a műanyagok elterjedésének csökkentéséért – mondotta. Az árusok sokféleképpen fogadták kezdeményezésüket, többen azt mondták, nekik kötelezÅ‘ a saját csomagolóeszközt használniuk, nem tudhatják, hogy a vásárló doboza, üvege kellÅ‘en tiszta-e, de mások szÃvesen szolgálják ki a vevÅ‘t az otthonról hozott edényben, tasakban, és arra is van Ãgéret, hogy egyes üzletekben közelebbrÅ‘l többször használható, mosható kis hálókat lehet vásárolni a zöldségek, gyümölcsök csomagolására. Persze Ãgy sem védhetÅ‘ ki a műanyagok használata, hisz volt rá eset, hogy az otthonról hozott üvegbe kimért tejfölt üvegestÅ‘l beletették egy zacskóba, hisz valamire rá kell ragasztani az árcÃmkét, de az a zacskó is egyszer használatosnak bizonyult, amivel a kimérÅ‘s ordát az elárusÃtó az otthoni dobozba helyezte.
A nejlonzacskók, pillepalackok használatát nem lehet teljes mértékben megszüntetni, de tehetünk azért, hogy csökkentsük a mennyiséget – véli Becsey Éva. Kitért arra, hogy Sepsiszentgyörgyön jó minÅ‘ségű a vezetékes ivóvÃz, érthetetlen számára, hogy miért vásárolnak annyi palackos vizet az emberek, ráadásul ma már a házi vÃzszűrÅ‘ berendezések és kannák is elérhetÅ‘ek, azokat sokáig lehet használni és nem szennyeznek. Az egyszer használatos babapelenkákból, a vendéglátóiparban elÅ‘forduló, eldobható tányérokból, műanyag poharakból is hegyeket lehetne rakni, de a műanyag háztartási kellékek és játékok is lassan ellepnek – sorjázta az élet megannyi szennyezÅ‘ területét.
A Kevesebb műanyagot, Sepsiszentgyörgy! kezdeményezÅ‘i szerint a 30–40 év közöttiek a legfogékonyabbak a műanyagmentes szemlélet iránt, egyre többen tudatosan vásárolnak helyi termékeket és figyelnek arra, hogy mindig kéznél legyen a természetes anyagból készült szatyor, táska, és azt tapasztalják, a vendéglátók, a fesztiválszervezÅ‘k egy része is lecserélte a műanyag poharakat, megjelentek a papÃrból, bambuszból készült készletek. Továbbra is óriási mennyiségű poliuretán doboz kerül a szemétbe, ezekben szállÃtják házhoz és a munkahelyekre a kész ételeket, fölöslegesen sok kozmetikumot és vegyszer alapú tisztÃtószert használunk szódapor, ecet és mikroszálas törlÅ‘kendÅ‘ helyett – hangsúlyozza Becsey Éva. Szerinte sok mindenre van más megoldás, mint a műanyag, rajtunk múlik, hogy élünk-e ezekkel a lehetÅ‘ségekkel vagy legyintünk, hogy egy fecske nem csinál tavaszt. De ha sokan, több százan, több ezren és millióan vásárolunk, vezetjük háztartásunkat kevesebb műanyag felhasználásával, nem csak a környezetünket védjük, de magunknak is jót teszünk vele: egészségesebben élünk, és jó lelkiismerettel, hogy mi is hozzájárultunk a műanyagszennyezés okozta károk csökkentéséhez – összegezte a civil kezdeményezés lényegét Becsey Éva.