Ukrajna felfüggeszti munkáját az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében tiltakozásképpen az ellen, hogy Oroszország visszakapta öt éve megvont szavazati jogát a szervezetben – jelentette be az ukrán delegáció vezetője tegnap Strasbourgban.
„Az ukrán küldöttség úgy döntött, az orosz küldöttség jogainak felfüggesztésével kapcsolatos kérdéseken kívül beszünteti munkáját a parlamenti közgyűlésben” – írta Volodimir Arjev a Facebookon. Egyúttal arról is beszámolt, hogy a kijevi törvényhozást a téma sürgős megvitatására, az új ukrán elnököt és a külügyminisztert pedig álláspontjuk egyértelmű kifejezésére kérik.
Volodimir Zelenszkij új ukrán államfő csalódottságának adott hangot tegnap a történtekkel kapcsolatban, és elmondta, hogy megpróbálta az ügyben országa mellé állítani Angela Merkel német kancellárt és Emmanuel Macron francia elnököt. „Kár, hogy európai partnereink nem hallgattak meg bennünket és így jártak el” – emelte ki.
A heves viták után keddre virradóra megszületett döntés megteremtette az alapját annak, hogy Oroszország a 47 tagállamot tömörítő páneurópai szervezet tagja maradhasson. A határozatot, amely gyakorlatilag feloldja az orosz delegáció ellen 2014-ben hozott szankciókat, 118:62 arányban fogadták el.
Oroszország 2016-ban függesztette fel munkáját a közgyűlésben, két évvel azután, hogy küldöttségét a Krím félsziget elcsatolása nyomán megfosztották szavazati jogától. Az orosz delegáció 2017 óta nem fizet tagdíjat sem, a szervezet szabályai szerint viszont kizárhatják azt az országot, amely nem tett eleget két éven át ezen kötelezettségének.
Május elején Moszkva a konfliktus miatt meglebegtette azt a lehetőséget is, hogy kilép az Európa Tanácsból és felmondja az Emberi Jogok Európai Egyezményét.
Moszkva elégedett
A józan ész kerekedett felül azzal, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) határozatot fogadott el az orosz küldöttség szavazati jogának visszaállításáról – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tegnap Moszkvában. Peszkov szerint a Kreml nagyon pozitívan értékeli a szavazati jog visszaadását Oroszországnak, valamint azt, hogy az orosz küldöttség ismét részt vesz a PACE tevékenységében.
„Nem Moszkva diplomáciai győzelméről van szó, hanem a józan ész győzelméről, mert az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése nem tud teljes értékű munkát végezni az orosz küldöttség részvétele nélkül” – hangoztatta a szóvivő. Hozzátette: a Kreml nem értékeli úgy az orosz szavazati jogra vonatkozó PACE-döntést, mint az európai országok körében meghatározó álláspont megváltozását a Krím Oroszországhoz csatolásának ügyében. Leszögezte ugyanakkor, hogy az orosz álláspont is változatlan maradt, vagyis Moszkva Oroszország elidegeníthetetlen részének tekinti a félszigetet, amiről nem szándékozik vitát nyitni.