Kevesebben haltak meg Csernobil miatt, mint gondolnánk

2019. július 1., hétfő, Kitekintő

Az HBO Csernobil című minisorozata nyomán újból fellángoltak a viták a tragédia okairól, illetve az áldozatok számáról. A tisztánlátást nemcsak a korabeli szovjet propaganda titkolózásai és hazugságai nehezítik, de a kutatómunka módszertani problémái is. A megalapozottan becsülhető veszteségek viszonylag alacsony száma azonban valószínűleg keveseket elégít ki. A rendelkezésre álló adatok alapján mégis igyekszünk számot vetni, hogy hány ember veszítette életét, illetve betegedett meg súlyosan – és bizonyíthatóan – a katasztrófa miatt.

A csernobili áldozatok száma az utóbbi évtizedek egyik legvitatottabb tudományos és nem kis részben politikai kérdése. Nemcsak a szovjet titkolózás és ködösítés, hanem a radioaktív sugárzás aknamunkája sem segíti, hogy felmérjük a katasztrófa tényleges, emberéletekben mérhető árát. Nagyon nehéz megalapozott becsléseket tenni, még a legobjektívebbnek szánt vizsgálatok is több nagyságrenddel eltérő számokat eredményezhetnek. Míg a Szovjetunió­ban, illetve a kommunista tömb országaiban a baleset bagatellizálása volt az elvárás annak idején, azóta mintha megváltozott volna a korszellem. Ma inkább az atomenergia-ellenes aktivisták által hangoztatott, nukleáris apokalipszist sejtető számokat illik elfogadni.

Szerencsére a totális megsemmisülés elmaradt, és köszönhetően az HBO sorozatában is bemutatott névtelen hősöknek, az áldozatok számát sikerült nagyjából tízezer körül tartani.

 

Árulkodó leukémia

„Nem lehet pontosan megmondani, hogy hányan haltak meg a csernobili katasztrófa miatt. Ennek fő oka, hogy bár tudott, hogy a sugárzás daganatot okoz, de egy rákos betegről nem lehet megállapítani, hogy az ő daganata éppen a sugárzás miatt alakult-e ki. Csak becsülni lehet, hogy egy adott sugárdózis hány emberben okozhat daganatot” – mondja Sáfrány Géza, a magyarországi Nemzeti Népegészségügyi Központ Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Főosztályának vezetője.

Sokkal pontosabb számot lehet mondani azokról a tűzoltókról, katonákról (vagyis a likvidátorokról), akik az erőmű robbanása után kialakult tűz oltásán, illetve a környezetbe ömlő radioaktív szennyezés elfojtásán dolgoztak, és eközben olyan nagy sugárterhelésnek voltak kitéve, hogy egy részüknél akut sugárbetegség alakult ki.

Sáfrány Géza elmondta, hogy a csernobili robbanásban két ember veszítette életét, majd nagyjából 300 embert szállítottak sugárbetegség gyanújával kórházba. Közülük a nemzetközi (a szovjeteknél jóval megbízhatóbb) jelentések szerint 134-ben alakult ki ténylegesen is az akut sugárbetegség, és ennek következtében 28-an haltak meg.

Bár tökéletesen biztos adatokat találni lehetetlenség, az utólag készített nemzetközi jelentések nagy része ilyen nagyságrendű számokkal dolgozik. A sugárbetegségben elhunytak számát kissé magasabbra, 31–54 közé teszik általában.

Ez meglehetősen alacsony szám, de csak ezeket a haláleseteket lehet abszolút biztosan a balesethez kötni. A sugárbetegséget túlélő likvidátorok további sorsáról azonban sajnos nincsenek pontos adatok, s ehhez a Szovjetunió felbomlása is hozzájárult. Mindenesetre a túlélő likvidátorok közül 2004-ig még további 19-en haltak meg dokumentáltan. Az elhunytak fele a leukémia különböző formáiban szenvedett. Ezek kialakulását lehet kötni a csernobili katasztrófához, bár az ok-okozati kapcsolat minden kétséget kizáróan ezen esetekben sem bizonyítható – folytatja a Sugáregészségügyi Főosztály munkatársa. Mások májcirózisban haltak meg, amelyet általában az alkoholizmushoz szokás kötni, ami Csernobil nélkül sem volt ismeretlen a Szovjetunióban. Az ugyanakkor elképzelhető, hogy egyesek a katasztrófa idején átélt szörnyűségek hatására kezdtek el keményen inni, és így Csernobilnak mégis volt közvetett szerepe a halálukban. Ahogy a katasztrófa által érintett teljes népességben is gyakoribbá válhattak a mentális betegségek, függőségek, és ez újabb rejtett áldozatokat követelhetett.

 

A likvidátorok korán halnak

Ezek tehát a hivatalosnak tekinthető adatok. Ugyanakkor a likvidátorok halálozási arányát illetően sokan feltételezik, hogy a szovjet (majd ukrán, orosz és belorusz) hatóságok durván kisebbítették a halálos áldozatok számát. Amikor a Szovjetunió összeomlása miatt néhány akta titkosítását feloldották, és egyes likvidátorok beszélni kezdtek, a kibontakozó kép alapján arra lehetett következtetni, hogy a nagyjából 600 ezer likvidátor egy százaléka halt meg a következő években. Természetesen sokan Csernobil nélkül is meghaltak volna, de minthogy többségükben fiatal emberekről volt szó, erős a gyanú, hogy a radioaktivitás végzett velük.

A beavatkozók sorsán túl kérdés, hogy a régióban élő embereket ért sugárzás – bár ennek mértéke nem volt elegendő ahhoz, hogy akut módon elpusztítsa szöveteiket – milyen maradandó egészségkárosító hatással járt. Magyarán megnövekedett-e a rák előfordulása Ukrajnában, Fehéroroszországban, illetve Oroszország közeli tájain? Sáfrány Géza szerint ugyan vannak olyan epidemiológiai kutatások, amelyek ezt vizsgálták, de megállapításaik nem igazán mérvadóak, hiszen kis területre terjedtek ki és bizonytalan adatokkal dolgoztak. Ennek megfelelően eredményeik is gyakran ellentmondanak egymásnak.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, illetve az ENSZ különféle modellszámítások alapján négyezerre tette a radioaktív szennyezés hosszú távú halálos áldozatainak számát (ezek nagyrészt a daganatos megbetegedésekből fakadtak, amelyekben háromszázalékos emelkedést becsültek). Ezt az értéket sokan vitatják, főként azok, akik az atomenergia minden formáját elutasítják. A halálos áldozatok számát illető nem hivatalos becslések a 27 ezertől egészen a 985 ezerig terjednek.

 

Akkumuláló pajzsmirigy

Ami viszont bizonyítottan megemelkedett – 10–20 ezerrel –, az a pajzsmirigyrákos esetek száma. Ez egyáltalán nem meglepő, hiszen a katasztrófa során rengeteg radioaktív jódizotóp jutott a légkörbe, a pajzsmirigy pedig magába gyűjti a radioaktív jódot. Mások arra is felhívták a figyelmet: a megbetegedések megemelkedett száma részben annak köszönhető, hogy sokkal jobban odafigyeltek ezekre, mint korábban. A pajzsmirigyrák főként a fiatalokat érintette, viszont ez az egyik leghatékonyabban gyógyítható daganattípus. Így valójában tíz alatt van azoknak a száma, akik feltételezhetően Csernobil miatt haltak meg pajzsmirigyrákban.

Sáfrány Géza szerint az úgynevezett késői likvidátorok körében bizonyíthatóan megnövekedett a leukémiás esetek száma. Ők voltak az a több százezer katona, bányász és egyéb munkás, akik a katasztrófát követő hónapokban a kármentesítésen dolgoztak. Az egyéb típusú rákok gyakoribbá válása már jóval ellentmondásosabb. A korábban a környéken lakók kórtörténetéről ugyanis alig lehet valamit tudni. Az evakuációt követően azonban a vidék egykori lakói beolvadtak más szovjet régiók lakosságába és eltűntek a kutatók szeme elől.

 

Küszöbdózis

Nem minden sugárzáseredetű betegség volt halálos, megemelkedett például a szürke hályog (katarakta) gyakorisága is az akut sugárbetegséget túlélő korai elhárítókban. A tapasztalatok hatására a nemzetközi sugárvédelmi szervek jelentősen lecsökkentették a szürke hályog kialakulásának küszöbdózisát. Vagyis kiderült, hogy a korábban gondolt terhelésnél sokkal kevesebb sugárzás is kataraktát okozhat.

Összefoglalva tehát: konkrét egészségügyi statisztikák nem támasztják alá a manapság evidenciának tekintett vélekedést, miszerint a csernobili katasztrófa halálos áldozatait tekintve felért a hirosimai atombombával. Azt ugyanakkor a sokszor ellenőrzött modellek alapján ki lehet számolni, hogy a felszabadult radioaktív szennyeződés mennyivel növelheti meg a daganatok kialakulásának kockázatát. Elfogadott tény, hogy ha valaki 1 sievert sugárdózist szenved el, az 5,3 százalékkal növeli meg nála a rák kialakulásának kockázatát.

A kockázat egyenes arányban változik a dózissal. Más megfogalmazásban: ha száz ember kap 1–1 sievertet, akkor ötben fog sugárzáseredetű daganat kialakulni átlagosan. De arra nincs mód, hogy egy tumorról megállapítsuk, hogy sugárzás okozta-e, ebben a tekintetben tehát mindig ott lesz a bizonytalanság. A történet kulcsszereplői közül a legnagyobb sugárdózist a korai likvidátorok szenvedték el. Ez személyenként változott, de jellemzően a 2–16 sievert tartományba esett. A késői likvidátorok átlagosan 0,1 sievertet, az evakuált Pripjaty város lakosai pedig átlagosan 0,01 sievert sugárdózist szenvedtek el.

 

Mibe kerül a saláta, néni? Az életedbe, fiam

De mi volt a helyzet Magyarországon? Veszélyben voltak-e a magyar gyerekek, volt-e jelentősége annak, hogy valaki evett szabadföldi salátát 1986-ban, vagy sem?

Magyarországon nem volt kimutatható semmilyen egészségkárosító hatás, és ez az ott mért sugárzásszintek ismeretében nem is volt várható. A balesetet követően megsokszorozták a sugárszintméréseket szerte az országban, és főként azokra a részecskékre figyeltek, amelyek Csernobilból szabadultak ki a környezetbe. Minden számítás azt mutatta, hogy a magyar népesség átlagosan jóval kevesebb, mint 1 millisievert (a sievert ezredrésze) sugárterhelést volt kénytelen elszenvedni a baleset következtében.

„Ha ezt a természetes háttérsugárzásból származó éves 2–3 millisievertes értékhez viszonyítjuk, akkor kiderül, hogy Csernobil miatt kevesebb mint a harmadával növekedhetett meg a szokásos sugárterhelés” – érvel Sáfrány Géza. Ez a dózis elméletileg azt eredményezné, hogy 100 ezer emberben 5 sugárzáseredetű daganat alakul ki. Csakhogy bennük egyéb, kevésbé drámai okok miatt 25 ezer tumor jelenik meg életük során, vagyis ez az elméleti öt megbetegedés gyakorlatilag felismerhetetlenül kis érték.

Tehát viszonylag szerencsésen megúsztuk, amihez hozzájárult, hogy a szelek nem Közép-Európa felé fújták a szennyezésfelhőt – Skandinávia például sokkal többet kapott belőle.

Próbáltunk a Nemzeti Rákregiszterből adatokhoz jutni arról, hogy 1986 után megnövekedett-e bizonyos ráktípusok előfordulási gyakorisága a katasztrófát megelőző időszakhoz viszonyítva, de nem jártunk sikerrel. A rákregiszter egy munkatársa elmondta, hogy rendelkeznek adatokkal korábbról is, de csak a 2001 utáni számokat adják ki; az ezt megelőző időszakból származó értékek megbízhatatlanok, és belőlük csak torzított következtetéseket lehetne levonni.

„Félreértés ne essék, Csernobil borzasztó katasztrófa volt, hatalmas mértékű környezetszennyezéssel járt és sok ember meghalt a következtében – tartja Sáfrány Géza. – De ha a teljes érintett populáció szintjén nézzük, akkor az összes halálozás, illetve daganatos megbetegedés száma tulajdonképpen nem jelentős.”

Molnár Csaba / Index.hu

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2019-07-01: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a cófalvi
özv. CSIA SÁNDOR
életének 92. évében elhunyt.
Drága halottunk földi maradványait 2019. július 2-án,
kedden 14 órakor helyezzük örök nyugalomra.
Pihenése legyen csendes,
emléke áldott.
A gyászoló család
1146
2019-07-01: Sport - :

Kikapott a már biztosan negyeddöntős magyar válogatott (Női kosárlabda, Európa-bajnokság)

A csoportelsőként már biztos negyeddöntős magyar válogatott 59–58-ra kikapott a török csapattól tegnap Nisben a női kosárlabda Európa-bajnokság csoportkörének harmadik, utolsó fordulójában.