Megkönnyítenék a külföldi szavazást

2019. július 2., kedd, Belföld

A külföldön élő román állampolgárok voksolását megkönnyítő törvénytervezetet fogadott el tegnap a szenátus azt követően, hogy a május 26-i európai parlamenti választáson a külképviseleteknél sorban álló románok ezrei a torlódás miatt nem élhettek választójogukkal. Az indítványt 75 támogató szavazattal, kilenc tartózkodás mellett hagyta jóvá a szenátus, az RMDSZ honatyái tartózkodtak.

A parlament a választójogi reform mielőbbi elfogadása érdekében a június 30-án véget ért tavaszi ülésszak után rendkívüli ülésszakon folytatja munkáját. Az új szabályozás azért sürgős, hogy az év végi elnökválasztáson már ne legyenek fennakadások a külképviseleteken.

A most elfogadott tervezet szerint a külföldi választókörökben ezentúl nemcsak a voksolásra a hazaiak számára kijelölt vasárnapi napon, hanem az azt megelőző pénteken és szombaton is leadhatják szavazatukat a diaszpórában élők. A szavazókörök elvileg külföldön is helyi idő szerint 21 órakor zárnak, de azok, akik már a helyiségben tartózkodnak és akik előtte állnak sorban, éjfélig még leadhatják majd voksukat.

A tervezet az elnökválasztásra is kiterjeszti a levélben történő szavazást, amelyet 2016-ban a parlamenti választások alkalmával vezettek be. A jogszabály ugyancsak előzetes regisztráció­hoz köti ezt a lehetőséget.

A módosító javaslat értelmében az államelnök-választás évében április elsejétől kezdve a választási kampány maximum 15. napjáig a külföldön élő román állampolgár kérheti felvételét a választási jegyzékbe az Országos Választási Hatóság (AEP) honlapján található típusnyomtatvány kitöltésével. A kitöltéskor meg kell adni a pontos nevet, személyi számot, valamint az országot és a települést, ahol az illető román állampolgár szavazni óhajt. A kérvényhez csatolni kell majd a személyazonossági igazolvány másolatát szkennelt vagy lefotózott formában.

A tervezetet a szenátus ellenszavazat nélkül fogadta el, egyedül az RMDSZ-frakció tartózkodott. Cseke Attila frakcióvezető úgy értékelte: a törvénymódosítás előírásai visszaélésre és a szavazás befolyásolására adnak lehetőséget. Rámutatott: a választási törvény módosítását legutóbb több hónapos, megfontolt bizottsági munka előzte meg, most pedig három nap alatt akarják összecsapni.

Az RMDSZ egyebek közt azt kifogásolta, hogy – az ügymenet gyorsítása érdekében – a pótlistára feliratkozók adatait ezentúl nem kell kézzel jegyzőkönyvezni, az adatfelvételt az elektronikus választási rendszerre bízná a tervezet. Az RMDSZ szerint Románia nincs felkészülve arra, hogy az elektronikus szavazási adatbázis kibernetikai biztonságát szavatolja.

A törvénytervezet végső formáját várhatóan szerdán fogadja el a képviselőház.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 515
szavazógép
2019-07-02: Belföld - :

Közös fellépés anyanyelvi jogainkért

Nem lehet politikai hovatartozás kérdése a magyarsággal szemben elkövetett jogsértések, megfélemlítések elleni állásfoglalás. Közös fellépésre van szükség minden olyan megnyilvánulás és intézkedés esetén, amely megkeseríti az erdélyi magyarok életét, fenyegeti a magyar megmaradást – fogalmazta meg tegnap közösen tartott sajtótájékoztatóján Katona Mihály, Korond község polgármestere, Mezei János, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke, Bíró Barna Botond, az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének elnöke és Ravasz Ferenc, Korond alpolgármestere.
2019-07-02: Belföld - :

Közös jelöltet állítanának

Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a kisebbik kormánypárt elnöke úgy véli, hogy az lenne a legcélravezetőbb, ha az államelnök-választásokra közös jelöltet állítana a Szociáldemokrata Párt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége és a Pro Románia.