Villámlátogatást tett Háromszéken Petre Daea mezőgazdasági miniszter. A tárcavezető kedden járt megyénkben a Gidófalva közigazgatási területén lévő, Olt melletti felújított szivattyúház felavatása alkalmával.
A szivattyúállomás a talajfeljavító ügynökség (ANIF) tulajdona, s nemrég 1,5 millió eurós, pályázaton elnyert támogatás révén jelentős felújításon esett át. Az itt lévő szivattyúk az Oltból veszik a vizet s továbbítják a szépmezői és Gidófalva körzeti öntözőhálózatba. Szépmezőn és a gidófalvi határban két vízfelhasználói szervezet biztosítja az öntözést.
A kiszivattyúzott víz 2000 hektár öntözését teszi lehetővé, 1000 hektár a szépmezői, 1000 hektár a gidófalvi öntözővíz-felhasználók egyesületének a birtoka. A Gidófalva körzeti öntözőrendszert már négy évvel ezelőtt korszerűsítették, a szépmezői határban most fejeződtek be a munkálatok. A pályázati pénzből és önrészből fizetett befektetés értéke egymillió euróra rúg. 15 kilométernyi föld alatti vízhálózatot telepítettek, 457 föld feletti csatlakozási pontot építettek ki, hét nyomásemelő szivattyúpontot létesítettek – tudtuk meg Bartha János farmertől, a szépmezői öntözővíz-felhasználók egyesületének vezetőjétől.
Petre Daeát a megye mezőgazdasági intézményei és a kormányhivatal képviselői várták. Az öntözőrendszer megtekintése mellett a miniszter a szépmezői növénykultúrák állapotát is szemrevételezte. Nagyon értékelte mindazt, amit látott, a burgonya-, búza- és repcetáblák látványa elégedettséggel töltötte el – számolt be Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. A miniszter értékelte, hogy tenyérnyi megműveletlen terület sincs a határban, a kultúrák állapota pedig minden elvárást kielégít – ellentétben az ország egyes más részein lévő földekkel.
A miniszterrel folytatott beszélgetések során szó esett a maksai víztározóra alapozó öntözőrendszerről is – elvileg ez a maksai határtól egészen Lécfalváig biztosíthatná a mezőgazdasági területek öntözését.
A maksai öntözőrendszer jelenleg az életképtelen rendszerek sorába tartozik. Ahhoz, hogy el lehessen kezdeni felújítását, működésbe helyezését, át kell minősíteni az életképes öntözőrendszerek csoportjába. Erre ígéretet tett a miniszter, de ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, az Európai Unió brüsszeli hatóságainak beleegyezésére is szükség van. „Ebben a törekvésünkben mindenképpen számíthatunk a miniszter támogatására” – részletezte érdeklődésünkre Könczei Csaba.