Az ellenzéki konzervatív Új Demokrácia párt nyerte meg Görögországban a vasárnap tartott előrehozott parlamenti választásokat az eddig kormányzó Radikális Baloldal Koalíciójával (Sziriza) szemben. Az Új Demokrácia abszolút többséget biztosíthat magának a parlamentben, így partnerek nélkül kormányozhat. A párt vezetője, Kiriákosz Micotákisz tegnap le is tette a hivatali esküt.
Alekszisz Ciprasz leköszönő miniszterelnök május végén jelentette be, hogy július 7-én – három hónappal az esedékes időpont előtt – előrehozott parlamenti választásokat tartanak Görögországban, miután pártja mind az európai parlamenti választásokon, mind a görög helyhatósági választásokon alulmaradt az Új Demokrácia párttal szemben.
Ciprasz 2015-ben került hatalomra azzal az ígérettel, hogy szembeszáll a Görögország külföldi hitelezői által előírt megszorító intézkedésekkel, amelyeket a pénzügyi válságba került országnak a mentőhitelek fejében kellett elvállalnia. Sziriza népszerűségvesztése szorosan összefügg az utóbbi évek megszorító intézkedéseivel, amelyeket a kormánynak végeredményben végre kellett hajtania. Ciprasz kormányának népszerűségét emellett a tavaly augusztusi, Athén külterületén pusztító erdőtűz rossz kezelése is aláásta, a katasztrófában ugyanis 101 ember vesztette életét.
Jelentős társadalmi ellenállást váltott ki a szomszédos Macedóniával kötött megállapodás is, amely véget vetett a hosszú évtizedek óta húzódó névvitának a két ország között, egyúttal szabad utat adott az immáron Észak-Macedónia nevet viselő ország uniós integrációjának.
Az 51 éves Kiriákosz Micotákisz fő ígérete az adók csökkentése, valamint a vállalkozásbarát reformok életbe léptetése. A párt ugyanis a jövedelem-, az ingatlan- és a társasági adó csökkentésére, valamint a szociális hozzájárulás mérséklésére tett ígéretet, továbbá a minimálbér emelésére és a rendőri állomány növelésére.
Orbán Viktor, Magyarország kormányfője levélben gratulált Görögország új miniszterelnökének pártja választási győzelméhez és kormányfői kinevezéséhez. Bízom benne, hogy a kölcsönös tisztelet és a konstruktív párbeszéd talaján a jövőben sikerül tovább erősítenünk az országaink közötti együttműködést, írta levelében.