Hol az elég?

2019. július 13., szombat, Máról holnapra
Nagy D. István

Igen nagy talány, hogy mi lehet a bukaresti döntéshozók és egyes állatvédők fejében a romániai medvepopulációt illetően, és legalább ilyen mély titok, hogy milyen tragédiának kell történnie ahhoz, hogy végre mindenki belássa: lépni kell a nagyvadak ügyében, mert ha nem, annak súlyos következményei lesznek. Elég nehéz ezeket megmagyarázni olyan érvekkel, hogy nemzetközi és uniós egyezményekben vállalt kötelezettségeknek tesz eleget Románia, amikor fokozottan védi a medve-állományt (a farkassal, a vadmacskával és a hiúzzal egyetemben), vagy netán azzal, hogy elvettük az életterét az állatoknak, így ne csodálkozzunk, hogy most a nyakunkon vannak.

Az igazsághoz ugyan hozzátartozik, hogy mindkét érv megállja helyét, de ez csak halvány vigasz azok számára, akik településközponti szállodában, vendéglőben, boltban akár napi rendszerességgel szembesétálhatnak a medvével, mintha csak a sarki szomszédba botlottak volna bele. A kirándulókról nem is beszélve, akiknek manapság komoly fejtörést okoz, hogy melyik, korábban bejáratott, a települések közvetlen közelében lévő piknikező helyre merjenek kimerészkedni. És apropó, uniós vállalások, szép és jó, hogy az ország elkötelezte magát a barna medve megmentése mellett, de kérdeznénk tisztelettel: az észszerűség határai mégis hol húzódnak ezen a téren, és kire érvényesek? Történt ugyanis, hogy pár hete Szlovéniában – semmilyen uniós szabálytól sem zavarva – eldöntötték, hogy a lakosság biztonsága érdekében a bundások mintegy felét kilövetik. Ehhez képest kis országunkban – mely az unió területén a legszámosabb medvepopulációt mondhatja magáénak – a kártékony és veszélyes példányok esetében csigalassúsággal történik minden intézkedés. Félreértés ne essék, nem kell feltétlenül a szlovén példát követni, sőt! A ló túloldalára azonban nem kellett volna átesni.

Ami az élettér kérdését illeti, nehéz vitatkozni azzal az érvvel, hogy a felelőtlen erdőirtások, építkezések, a mezőgazdaság szintén dzsungeltörvények szerint zajló térhódítása okolható a szűküléséért, viszont kizárólag erre kenni az egyre gyakoribb medvejelenlétet, finoman szólva is szemellenzős megközelítés. Hogy csak egy aktuális példával éljünk: Kézdivásárhelyen fényes nappal sétált egy példány, miközben a legközelebbi erdő –  elviekben az állat természetes élettere – csekély huszonöt kilométerre van. Nehezen hihető, hogy kizárólag a beszűkült élettér késztette városi sétára a nagyvadat, sokkal inkább az ellenőrizetlen szaporodás nyomán megnőtt példányszám és a könnyebb élelemszerzési lehetőség vezethette. Utóbbi egyébként egy másik, szintén az emberek számlájára írandó problémát is takar: sokan még mindig szívesen etetik a plüssmackóként kezelt vadállatokat, gyakran csak egy közös fotó kedvéért, nem törődve azzal, hogy a tettüknek súlyos következményei lehetnek. Következményei, amelyeket viszont a helyieknek kell majd elviselniük.

Visszatérve a döntéshozók felelősségére, igen beszédes, hogy mostanra már a kormány helyi képviselői is arról beszélnek, sorozatban gyártják az átiratokat Bukarest felé, hogy a „félszelíd medvékkel való együttélésnek” nagyon rossz vége lehet, de mintha ők is süket füleknek szólnának. Közben pedig – képletesen, vagy akár szó szerint – a medvék már itt vannak a kamrában.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2019-07-13: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Merre, hogyan a borvíz útján?

Az Aquasic Közösségek Közti Társulás múlt év végén átadta az általa működtetett háromszéki kezelőközpontokat az önkormányzatoknak. A borvíz útja program révén megépült fürdők közül jelenleg az előpataki, valamint a bölöni üzemel, mindkét helyen sok a látogató. Málnásfürdőn és Oltszemen ugyan bezárták a létesítményeket, ám a működtetésükről nem mondtak le, a fürdőket fejlesztik és új rendeltetéssel ruházzák fel – derült ki a településvezetőkkel folytatott beszélgetéseinkből.
2019-07-13: Közélet - Iochom István:

Regionális tűzoltóverseny Kézdivásárhelyen

A Kovászna Megyei Mihai Viteazul Készenléti Felügyelőség csütörtökön és pénteken a kézdivásárhelyi Sinkovits Sporttelepen és a Kicsid Gábor Sportcsarnok mellett szervezte meg az önkéntes és magántűzoltó egységek megyeközi versenyét, melyen Fehér, Kovászna, Beszterce-Naszód, Brassó, Hargita, Maros és Szeben megyéből hét önkéntes és három magán tűzoltócsapat versenyzett.