Nem a diákoké a legnagyobb szégyen

2019. július 15., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Az érettségi vizsgák eredményei évről évre meglepik a társadalmat, és bár a jegyek továbbra is romlanak, a változásnak még a jelei sem mutatkoznak, sőt, az oktatási rendszer egyre jobban süllyed, és már ott is ereszt, ahol korábban működtek a dolgok, például a tankönyvkiadás terén.

Az sem újdonság, nemzetközi összehasonlító felmérések sorozata mutatja, hogy Európa-szinten Románia az utolsók között áll az oktatás hatékonyságát illetően. Szokták ezt a sűrűn változó miniszterekkel indokolni – 29 év alatt 27 vezetője volt a tárcának, csak 2018-ban négy –, az állam, illetve a politikusok közömbösségével, és azzal, hogy az ágazat soha nem kapta meg a költségvetés hat százalékát, de más bajok is vannak. Jelenleg egy diák napi 6–8 órát tölt az iskolában, és további 4–6 órát kell otthon tanulnia, hogy a rendszer elvárásainak megfeleljen. És ez az embertelen, ötödiktől tizenkettedikig tartó erőfeszítés nem a gyermek fejlődését, képességei kibontakoztatását, szellemi kíváncsiságának ébren tartását szolgálja: a számonkérés úgy van felépítve, hogy a megfelelő válaszokra idomított, de egy könyvet önszántából ki nem nyitó tanuló jobban érvényesülhet, mint egy sokat olvasó, de nem idomított kamasz. A figyelmeztetés szakembertől jön: a Ziare.com portálnak adott interjújában (ami magyarul a Főtér portálon jelent meg) Oana Moraru román nyelvtanár és oktatási tanácsadó, a Helikon magániskola alapítója és a Szülők hangja (Vocea părinţilor) portál létrehozója sok pontban a lényegre tapint: szerinte javulást az hozna, ha „bizonyos felnőtteket kizökkentenénk a különórás hálózatukból, a komfortzónájukból, a gondolkodási komfortot is beleértve”.

A rendszerszintű gondok mellett a kisebbségi oktatás külön nehézségekkel is küzd, ezeket Papp Z. Attila oktatáskutató, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetének igazgatója, a Miskolci Egyetem Alkalmazott Társadalomtudományi Intézetének docense a Transindex portálon vette számba. És nem körülményeskedett: rámutatott arra is, hogy nem csupán a román vizsga húzza le a magyar diákok jegyét, matematikából is elmaradnak az országos átlagtól, ezért pedig nem lehet a minisztereket vagy törvényhozókat okolni.

Sok a zavaros a romániai oktatásban és nagy a tehetetlenség, de az nagyon világos, hogy így nem lehet folytatni, valamit tenni kell a további romlás elkerülésére, mégpedig gyorsan. Nézzünk csak körül a saját házunk táján: Háromszéken 1147 érettségizőből 670, fellebbezés után 696 érte el a 6-os átlagot (ez több mint 8 százalékkal gyengébb eredmény, mint az országos átlag), az 1927 nyolcadikosnak pedig fele sem, 932 gyermek jutott be az első körben a kilencedik osztályba (a legutolsó 2,41-es átlaggal, ami önmagában is ijesztő), egy híján 500-an elhasaltak a záróvizsgán, közel 300-an (tíz osztálynyi gyermek!) be sem iratkoztak. Így készítette fel őket az iskola. Négy év múlva ők érettségiznek. Várhatunk jobb eredményeket, ha addig csak a miniszterek változnak?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2019-07-15: Közélet - Iochom István:

Ló az irodalomban (A 27. Incitato művésztelep zárókiállítása)

Vasárnap délben a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítási termében nagyszámú érdeklődő és támogató jelenlétében nyílt meg az Incitato Művésztelep 27. közös tárlata, melyen tizenkilenc hazai és magyarországi alkotó, valamint három művészcsemete állította közszemlére a kéthetes bálványosfürdői művésztáborban készített munkáit.
2019-07-15: Közélet - Iochom István:

Épül-szépül az esztelneki ferences kolostor

Az esztelneki patinás ferences kolostor ódon épülete egy vidékfejlesztési uniós pályázatnak köszönhetően kívül-belül megújul, hogy korszerűen fogadhassa azokat a papi, szerzetesi, valamint világi személyeket, családokat, időseket és fiatalokat, akik vissza szeretnének vonulni a világ zajától, el szeretnének csendesedni, lelkigyakorlatot tartani egy arra megfelelő környezetben – mondotta Szilveszter barát, a ferences kolostor vezetője.