Tüntetésre hív a néppártA „magyarellenes állampolitika” leállításáért

2019. július 15., hétfő, Belföld

A „kisebbség- és magyarellenes román állampolitika” leállításának céljával hívja tüntetni szimpatizánsait az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) július 23-án Székelyudvarhelyre.

A tüntetést Csomortányi István, a párt elnöke jelentette be tegnapi kolozsvári sajtótájékoztatóján. Kezdeményezését azzal indokolta, hogy a közigazgatási törvénykönyv módosítása csorbítja a kisebbségi jogokat, és az állampolitika rangjára emeli a kisebbség-, illetve magyarellenességet. Az EMNP elnöke szerint a törvénymódosítás azt a küszöböt is érinti, amely fölött nyelvhasználati jogok illetik meg a kisebbségeket. A módosítás előtti törvény ugyanis az 1992-es népszámlálás adatait vette alapul a település etnikai arányainak megállapításánál, a mostani jogszabály pedig a legutolsó népszámlálást, ami azért hátrányos, mert közben számos településen csökkent 20 százalék alá a kisebbségek aránya. Csomortányi szerint a kódex egyetlen látszólagos jogbővítése is kockázatokat hordoz: megengedi, hogy az önkormányzatok kétnyelvű formanyomtatványokat használjanak, de központosítja ezek jóváhagyását, a magyar nyelvű űrlapokat kormányhatározattal kell elfogadni.

A néppárti vezető a magyarellenes állampolitika megnyilvánulásának tartja azt is, hogy a román állam intézményei megpróbálják leplezni, illetve törvényesíteni a dormánfalvi önkormányzatnak az úzvölgyi katonatemetővel kapcsolatos törvénytelen intézkedéseit. Példaként hozta fel, hogy a kulturális tárca visszamenőlegesen jóváhagyta a temetőátalakítás művészi koncepcióját, és sérelmezte, hogy a hatóságok mindeddig semmi jelét nem adták, hogy bármilyen nyomozást végeznének a június 6-án elkövetett temetőgyalázás és vandalizmus miatt. Csomortányi István a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem vezetőségének diszkriminatív megnyilvánulásaira is kitért. Szerinte a magyarok hátrányos megkülönböztetését példázza, hogy az egyetemen angol nyelvű kart lehetett létrehozni, magyar nyelvűt viszont nem, és hogy az egyetem a magyarok megkérdezése nélkül vette fel Emil Palade román származású Nobel-díjas tudós nevét.

Az EMNP elnöke azt mondta: a bukaresti politikai elit nemcsak magyar- és kisebbségellenes, hanem teljesen alkalmatlan az ország kormányzására. Véleménye szerint a politikai elit fő céljai a következők: a hadsereg, a titkosszolgálatok és az államvallás megerősítése, valamint az ország területének megnövelése. Ezeket Csomortányi már a 19. században meghaladt céloknak tartja. Végül leszögezte: nem hiszi, hogy „Románia prosperálóbb ország lesz a magyar közösség nélkül, mint ahogy az elűzött németek és zsidók nélkül sem lett gazdagabb”.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 487
szavazógép
2019-07-15: Közélet - Iochom István:

A 18. motoros találkozó Fortyogófürdőn

A hét végén tartották meg Fortyogófürdő kertjében Kiss Levente (Béka) szervezésében a motorosok 18. találkozóját.
2019-07-15: Belföld - :

Hatvanhat nagyberuházást támogat Magyarország (Székelyföldi gazdaságfejlesztés)

66 mezőgazdasági feldolgozóipari nagyberuházást támogat a magyar állam a székelyföldi gazdaságfejlesztési program keretében. A nyertes pályázatok támogatási kerete 343 millió lej, azaz közel 24 milliárd forint.