Elutasított alkotmánymódosítás

2019. július 19., péntek, Belföld

Az alkotmánybíróság a hatályos alaptörvénybe ütközőnek minősítette azokat az alkotmánymódosító törvénytervezeteket, amelyekkel a május 26-i korrupcióellenes népszavazáson kifejezett népakaratot építenék be az alaptörvénybe.

Klaus Iohannis államfő az általa kiírt referendumon megszerezte a választók hozzájárulását ahhoz, hogy törvény tiltsa amnesztiában részesíteni a korrupciós bűncselekmények elkövetőit, valamint ahhoz, hogy a kormány ne módosíthassa sürgősségi rendelettel a bűncselekmények meghatározását, a kiszabható büntetést, illetve az igazságszolgáltatás működését. A véleménynyilvánító népszavazás után mind a kormánypártok, mind az ellenzék alkotmánymódosító törvénytervezetet terjesztett a parlament elé: ezek előzetes normakontrollja ügyében hozott döntést tegnap az alkotmánybíróság.

Román médiaértesülések szerint a taláros testület mind a szociálliberális kormánytöbbség, mind a jobbközép ellenzék tervezetében azokat a rendelkezéseket kifogásolta, amelyek megtiltanák a parlamentnek és az államfőnek, hogy a korrupciós bűncselekmények elkövetőit amnesztiában részesítsék. A bukaresti média úgy tudja: az alkotmánybíróság szerint nem korlátozható az alkotmányban a parlament mozgástere, hogy kollektív amnesztiáról szóló törvényt hozzon, mint ahogy az államfő azon jogköre sem, hogy egyéni kegyelemben részesítsen elítélteket.

Az alkotmánybíróság döntése megfellebbezhetetlen és kötelező érvényű, ám nem jelenti azt, hogy teljesen elakasztja az alkotmánymódosítást. A taláros testület nem emelt ugyanis kifogást az ellen, hogy az alaptörvény megszabja a kormánynak, milyen esetekben hozhat sürgősségi rendeleteket, és mely intézményeknek áll jogukban alkotmányos kifogást emelni ezen rendeletek ellen.

Azok az előírások is átmentek egyébként az előzetes normakontroll szűrőjén, amelyek túlmutatnak a május 26-i népszavazás konkrét kérdésfelvetésén. Mind a kormányoldal, mind az ellenzék tervezetébe beépítették ugyanis a „Bűnözők nélküli közélet” jelszóval meghirdetett ellenzéki polgári kezdeményezésben szereplő tilalmat. Bekerülhet tehát a küszöbön álló alkotmánymódosításba az az előírás, amely szerint nem választhatók a közigazgatási szervekbe, a képviselőházba, a szenátusba vagy államelnöki tisztségbe olyan állampolgárok, akiket jogerősen szabadságvesztésre ítéltek szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt mindaddig, amíg olyan helyzet nem áll elő, amely megszünteti az ítélet következményeit.

A hatályos alkotmány korlátokat szab az alkotmánymódosításnak, ezektől a korlátoktól csak akkor tekinthet el a törvényhozás, ha nemcsak módosítja az alkotmányt, hanem új alaptörvényt fogad el. Az alkotmánymódosítás egyebek mellett nem terjedhet ki a hivatalos nyelv, az államforma vagy a nemzetállami meghatározás megváltoztatására és nem eredményezheti az állampolgárok alapvető jogainak korlátozását.

Az alaptörvény módosításáról várhatóan az őszi ülésszakban dönt a parlament az alkotmánybíróság tegnapi döntésének figyelembevételével. Az alkotmánymódosítást újabb népszavazásnak is meg kell erősítenie, amelyet Klaus Iohannis államfő szerint a novemberi elnökválasztás első vagy második fordulójára kellene időzíteni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2019-07-19: Világfigyelő - :

Nincs megállapodás a bevándorlók szétosztásáról

Az Európai Unió tagországainak belügyminiszterei nem jutottak megállapodásra tegnapi helsinki informális találkozójukon arról, hogy legyen-e egy ideiglenes megoldás a Földközi-tengeren megmentett emberek szétosztására a tagországok között, és az milyen legyen, de erre vonatkozóan az erőfeszítések folytatódnak – közölte a helyszínen Christophe Castaner francia miniszter.
2019-07-19: Belföld - :

A román sem mind román (Úzvölgyi katonatemető)

Egy az úzvölgyi katonatemetővel foglalkozó friss tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a román okmányokban név szerint is megemlített hét, románnak tekintett, Úzvölgyén eltemetett katona közül három nem a román hadseregben szolgált, négyre vonatkozóan pedig egyelőre nem kerültek nyilvánosságra adatok.