Vasárnap helyi idő szerint reggel nyolc órakor kinyitottak a szavazóhelyiségek és megkezdődött az előrehozott parlamenti választás Ukrajnában. A kampány utolsó órái is provokációtól terhesek voltak, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) jelezte, hamis sms-ekkel, a kampánycsendet sértő akcióval akarták megtéveszteni a magyar választókat.
A KMKSZ korábban ugyancsak nyilatkozatban ítélte el, hogy péntek reggelre több magyarlakta településen hamis szórólapok jelentek meg azzal az állítással, hogy az ukrajnai parlamenti választásokon a KMKSZ jelöltjét Petro Porosenko volt ukrán államfő támogatja. A szervezet szerint ez a szórólap olyan provokáció, amellyel zavart kívántak kelteni a kárpátaljai magyarság körében. A tettesek felderítése érdekében a szövetség a rendvédelmi szervekhez fordult.
A KMKSZ szerint a magyar parlamenti érdekképviselet megakadályozására irányuló lépések világos tendenciája tapasztalható Ukrajnában, ahol minden lehetséges eszközt bevetnek a magyar közösség ellen. „Felháborítónak tartjuk és mélységesen elítéljük azt a mesterséges magyarellenes hangulatkeltést, amely az utóbbi hetekben odáig fajult, hogy mára a kárpátaljai magyar kisebbség megfélemlítve, egzisztenciálisan is veszélyeztetve érzi magát saját szülőföldjén” – mutatott rá a KMKSZ, sajnálatosnak nevezve, hogy mindehhez a rendvédelmi szervek is asszisztálnak.
A július 21-i parlamenti választásokon a KMKSZ és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség közös támogatással indít képviselőjelöltet három olyan egyéni választókerületben, amely magyarlakta településeket is magában foglal.
A választáson 22 párt és csaknem hatezer jelölt indul, közülük 2747-en pártlistákon, a többiek egyéni jelöltként a 199 egyéni választási körzetben. Ukrajnában vegyes választási rendszer van, a 450 fős parlamentbe a 199 egyéni választási körzet győztese kerül be, a többi helyre pedig a pártlistákon indított jelöltek a pártokra leadott szavazatok százalékos aránya alapján. A parlamentbe jutáshoz a pártoknak legalább ötszázaléknyi voksot kell szerezniük a listás szavazáson.
Az utolsó felmérések szerint magasan a legnagyobb támogatottságot a Volodimir Zelenszkij elnök mögötti Nép Szolgája (Szluha Narodu) párt élvezi, utána a Moszkva-barát politikusokból álló Ellenzéki Platform – Életért elnevezésű párt. A biztos bejutók között jelzik Petro Porosenko leköszönt elnök Európai Szolidaritás pártját, Julija Timosenko volt kormányfő Haza (Batykivscsina) pártját, és a bejutásra esélyes Szvjatoszlav Vakarcsuk rockénekes Hang (Holosz) nevű pártja is. Bejuthat még az Ihor Szmesko volt SZBU-főnök vezette Erő és Becsület, valamint a szintén Moszkva-barát politikusokból álló Ellenzéki Blokk.