A baróti víz elemzései azt mutatják, a legtöbb vizsgált mutató a megengedett környékén vagy az alatt van, mégsem javasolt a fogyasztása. A befogott Kormos vize túlontúl zavaros, a kezelésére használt alumínium-szulfát nyoma viszont meglátszik: a víz alumíniumtartalma többször is jócskán meghaladta a megengedettet, sőt arra is volt példa, hogy annak 2,5-szörösét mérték.
Bocz Béla, a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó vízszolgáltató vezetője elismeri, gondok vannak a baróti vízzel, de mindennek ellenére úgy véli, pánikolni nem szabad, fogyasztása az egészségre nem jelent veszélyt. Ő személy szerint azt tartja a legfontosabbnak, hogy a víz mikrobiológiailag rendben legyen – és ez így is van. Azt, hogy az alumíniumtartalom néha nagyobb a megengedettnél, az időjárásnak tudja be: ha több eső esik, a Kormos vize zavaros lesz, tisztítását pedig csak nagy nehezen tudják megoldani. „A víz alumíniumtartalmát csak idén februártól mérik, a megengedett értékátlépésért az első figyelmeztetést pedig tavasszal kaptuk. Érthető, hogy abban az időszakban, olvadáskor vagy később, a nagyobb esőzések idején így van ez. A zavarosság (turbiditás) megengedett szintje öt, ám nekünk gyakran megesik, hogy befogáskor ezer környékén van. Hogy erről a magas szintről a rendelkezésünkre álló technológiával a lehető legkisebbre csökkenthessük, alumínium-szulfátot kell adagolnunk hozzá. Ennek nyomai mindannak ellenére ott vannak, hogy sokat dolgozunk azért, hogy azt eltávolítsuk. Az alumínium nem nehézfém, a vese meglehetősen jól kiszűri, azaz a szervezetünkben nem halmozódik fel, ezért az egészségre nézve csak kockázati tényezőt jelent. Vagy még azt sem, mert – mint hangsúlyoztam – nem folyamatosan, hanem csak időszakosan, időjárás függvényében kell nagyobb mennyiségben használnunk; a téli hónapokban például egyáltalán nem” – fejtette ki nézetét Bocz Béla.
Ágoston László, a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője úgy nyilatkozott, a megye városai által használt víz minősége általában jónak mondható, kivételt Barót jelent. Ennek nem kellene meglepnie senkit – mondotta az esetet barótiként közelről ismerő igazgató –: köztudomású, hogy a beszédes nevű, esőzésekkor igencsak zavaros Kormosból származik a barótiak vize, azaz amíg nem tiszta, mélységi forrásból származó vizet fog a közszolgáltató kezelni, számítani lehet rá, hogy fogyasztásra alkalmatlan lesz az. „Érthető, hogy nincs rendben a víz alumíniumtartalma, hiszen ha a könnyebb szűrés érdekében azt teszünk bele, akkor az legalább részben ott is marad. Folyamatosan szólunk, figyelmeztetjük a barótiakat, hogy gond van vizük minőségével, de különösebben többet nem tehetünk. Azaz büntethetnénk, de mindannyian tudjuk, nem azzal, hanem az ivóvíz-előállítás modernizációjával lehet változást elérni e téren. Csak azt tudom javasolni, aki teheti, azt a vizet, ami csapból folyik, ne igya: egészségügyi problémát valószínűleg nem okoz, de azért nem árt, ha fenntartásaink vannak vele szemben” – ismertette álláspontját Ágoston László.