A romániai kisebbségek parlamenti csoportjával együtt az RMDSZ is aláírta azt a megállapodást, amelyet Klaus Iohannis államfő kezdeményezett a jogállamiságról és az európai értékekről.
A dokumentumot az ellenzéki pártok vezetői – Ludovic Orban (NLP), Dan Barna (MRSZ), Victor Ponta (PRP) és Eugen Tomac (NMP) – már június 13-án ellátták kézjegyükkel, a kormánykoalíciót alkotó SZDP és LDSZ azonban elutasította Iohannis felkérését, hogy csatlakozzanak ők is az egyezményhez. Az elnöki hivatalban szervezett tegnapi ceremónián Kelemen Hunor RMDSZ-elnök emlékeztetett, hogy a szövetség már június 13-a előtt egyetértett a megállapodásban foglalt elvekkel, de akkor éppen nem tartózkodott az országban. Kelemen Hunor szerint az erdélyi magyar közösség előnyére válik a parlamenti pártok kiállása a hatékonyan működő és a jogállamiságot garantáló politikai intézmények, a független igazságszolgáltatás, valamint Románia európai integrációs politikájának folytatása mellett. Kifejtette: az RMDSZ azt szeretné, ha törölnék az alkotmányból a kormánynak azt a jogát, hogy sürgősségi kormányrendeleteket fogadjon el, ezért javasolta: ezzel a törvényalkotási joggal csak rendkívüli helyzetekben, természeti katasztrófák vagy háború esetében élhessen a kabinet.
Mivel a Klaus Iohannis által előterjesztett politikai megállapodás nem tér ki a többség-kisebbség viszonyának rendezésére, Kelemen Hunor ismételten javaslatot tett egy többség-kisebbség közötti egyezményre. „Az RMDSZ által kidolgozott szöveg rögzítené, hogy a nacionalista kártyát ne lehessen kijátszani a választási kampányokban és a napi politikai vitákban, a megszerzett kisebbségi jogokat pedig ne csorbíthassa senki” – mondotta.
A megállapodás aláírói vállalták, hogy törvénymódosításokkal gyakorlatba ültetik a május 26-i európai parlamenti választásokkal egy időben tartott, a Iohannis által az igazságszolgáltatási reform ügyében kiírt népszavazást, amely érvényes és eredményes volt.