A prefektúráé marad a Fogolyán-ház

2019. július 31., szerda, Közélet

Nem sikerült visszaperelnie az egykori Fogolyán-házat (a Kovászna megyei prefektúra épületét) a nagynevű orvos leszármazottjának, Szotyori Nagy Áronnak. Kérelmét jogerős és megfellebbezhetetlen ítélettel utasította el a legfelsőbb bíróság. Az örökös nem hagyja magát, a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordul – erősítette meg kérdésünkre.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A Fogolyán-ház visszaigénylését a 90-es években indították el az örökösök, pontosabban Fogolyán Kristóf, Szotyori Nagy Áron unokatestvére. 1997-ben értesítették, hogy 230 millió régi lejre értékelték az ingatlant, és ezt a kárpótlást hajlandó kifizetni számára a román állam. Fogolyán Kristóf elfogadta a felajánlást, de a pénznek csak töredékét kapta meg – állítja Szotyori Nagy Áron. Pereskedésre biztatta rokonát, aki csak akkor látta értelmét ennek, amikor ő 2011-ben, szintén pereskedések nyomán visszakapta a ráeső 1/6-od részt, pontosabban 133 négyzetméternyi három szobát. Ekkor Fogolyán Kristóf közjegyző előtt átruházta unokatestvérére tulajdonjogát, hogy vigye tovább a harcot az egykor nagyapjuk által építtetett ingatlanért.

Mint kiderült, most ez okozott gondot a bíróságon, a prefektúra ugyanis hivatkozhatott egy 2013-as törvényre, mely szerint nem kell természetben visszaszolgáltatni azokat az épületeket, melyek átruházással kerültek valaki birtokába. Szotyori Nagy Áron nem hajlandó érvelésüket elfogadni, alaptörvénybe ütközőnek találja a jogszabály visszamenőleges alkalmazását (az átruházás 2011-ben történt, a törvény 2013-ban jelent meg...), ezért alkotmánybírósághoz is fordult, ám választ egyelőre nem kapott.

Tudomása van arról is – számolt be –, hogy a prefektúra jogásza azzal érvelt a bírónak: vigyázzon, milyen ítéletet hoz, mert „lavinát indíthat el”.

Szotyori Nagy Áron elfogadhatatlannak tartja, hogy 30 évvel az úgynevezett rendszerváltás és 20 esztendővel a visszaszolgáltatások megkezdése után, még mindig számos igény rendezetlen, egyre bonyolultabb, bürokratikusabb az eljárás, mind több papírt kérnek, mintha azt lesnék, hogy meghaljanak az örökösök, sőt az utóbbi időben olyan perekben is veszít, melyeket még 8-10 évvel ezelőtt simán megnyert volna. Meglátása szerint összehangolt akció zajlik, hogy lehetőleg minél kevesebb épületet, területet kelljen visszaszolgáltatni az egykori magyar tulajdonosoknak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Please log into this webpage.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 991
szavazógép
2019-07-31: Világfigyelő - :

Veszélyes Moszkvában tüntetni

Adminisztratív letartóztatást rendeltek el 61 személy esetében a moszkvai bíróságok, 161 embert pedig pénzbírságra ítéltek az orosz fővárosban szombaton megtartott ellenzéki tüntetéssel kapcsolatban. A tiltakozás során előállított személyekkel szemben a hatóságok 278 bírósági eljárást kezdeményeztek.
2019-08-01: Életmód - Nagy B. Sándor:

A tükör fontosságáról (Dr. Zacher Gábor Tusványoson)

Mitől vagyunk boldogok? – tette fel a kérdést előadása indításaként dr. Zacher Gábor toxikológus múlt csütörtök délután a tusnádfürdői MIT Sátorban, amelyet zsúfolásig megtöltött a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közönsége.